Skocz do zawartości

Parametry fałszywego dna do HERMSa


yarrro

Rekomendowane odpowiedzi

Zamierzam zamówić sito, które ma pełnić rolę filtrującego fałszywego dna w systemie HERMS. Będzie zainstalowane w kegu 50l. Otwór w nim ma średnicę ok. 27 cm, także planuję zamówienie sita o zbliżonym wymiarze.

Obecny filtrator jest zrobiony z ponacinanych rurek miedzianych (4 rurki długości ok. 25 cm) i niestety, szczególnie przy warzeniu pszenicy potrafi kompletnie się zapchać.

 

Mam prośbę do szanownych Kolegów - czy moglibyście doradzić, parametry powinno mieć sito. Chodzi mi o:

 

- grubość blachy (myślę o 2 mm),

- szerokość i odstęp szczelin (pomiędzy sobą, jak i odstęp pomiędzy rządkami nacięć).

 

Patrząc na wypowiedzi na forum szerokość nacięć powinna być między 1 a 1,5 mm (raczej 1 mm), długość 2-5 cm, odstęp między nacięciami 2 cm, odstęp między rządkami 2-5 cm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oto mój sposób:

kawałek blachy na allegro: http://allegro.pl/bl...2916449898.html, jak link wygaśnie to wyjaśniam że chodzi o kawałek blachy KO 35 x 36cm x 1mm za 23zł

cyrklem rysujesz koło, wycinasz szlifierką kątową, następnie nacinasz rowki tarczą do metalu 1mm, efekt jak na załączonym zdjęciu.

moje obserwacje:

-nic się nie zatyka nawet przy drobnym mieleniu

-brzeczka leci idealnie klarowna, żadne skwary się nie przedostają przez sito

-filtracja jest sprawna, w zasadzie to muszę ją dławić domykając zawór

-wzrosła mi wydajność browaru po zastosowaniu takiego sita

-czas wykonania ok godziny

-koszt to blacha + 5 tarcz 1mm

post-4649-0-71307400-1357731268_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Albo zamowic sito z blachy perforowanej (lv1 chyba jakos tak )pod konkretny wymiar w tej srednicy powinno sie zamknac w okolo 120zl z przesylka. Moje sito jest zrobione z blachy 1mm i chyba nie robia tego typu perforacji na grubszej blasze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamierzam zamówić sito, które ma pełnić rolę filtrującego fałszywego dna w systemie HERMS. Będzie zainstalowane w kegu 50l. Otwór w nim ma średnicę ok. 27 cm, także planuję zamówienie sita o zbliżonym wymiarze.

Obecny filtrator jest zrobiony z ponacinanych rurek miedzianych (4 rurki długości ok. 25 cm) i niestety, szczególnie przy warzeniu pszenicy potrafi kompletnie się zapchać.

 

Mam prośbę do szanownych Kolegów - czy moglibyście doradzić, parametry powinno mieć sito. Chodzi mi o:

 

- grubość blachy (myślę o 2 mm),

- szerokość i odstęp szczelin (pomiędzy sobą, jak i odstęp pomiędzy rządkami nacięć).

 

Patrząc na wypowiedzi na forum szerokość nacięć powinna być między 1 a 1,5 mm (raczej 1 mm), długość 2-5 cm, odstęp między nacięciami 2 cm, odstęp między rządkami 2-5 cm.

w jakimś celu w oryginale są dwa sita na dole i górze kosza , ja bym szedł tą drogą , skrajne dolne i górne z grubej blachy > 1mm i otworach lub gęstych nacięciach 2-3mm i wewnętrzne z siatki o oczku 1mm lub lekko poniżej , to wychwyci nawet malutkie drobinki a nie przeszkodzi w filtracji .

Edytowane przez pepe11
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w jakimś celu w oryginale są dwa sita na dole i górze kosza

chyba miałeś na myśli klony braumaistra?, a yarro pyta o hermsa

tak , braumaistra , w innym miejscu pisałem o sicie i pomyliłem wątki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oto mój sposób:

kawałek blachy na allegro: http://allegro.pl/bl...2916449898.html, jak link wygaśnie to wyjaśniam że chodzi o kawałek blachy KO 35 x 36cm x 1mm za 23zł

cyrklem rysujesz koło, wycinasz szlifierką kątową, następnie nacinasz rowki tarczą do metalu 1mm, efekt jak na załączonym zdjęciu.

moje obserwacje:

-nic się nie zatyka nawet przy drobnym mieleniu

-brzeczka leci idealnie klarowna, żadne skwary się nie przedostają przez sito

-filtracja jest sprawna, w zasadzie to muszę ją dławić domykając zawór

-wzrosła mi wydajność browaru po zastosowaniu takiego sita

-czas wykonania ok godziny

-koszt to blacha + 5 tarcz 1mm

Przymierzam się do wykonania takiego dna i miałem zamiar wykorzystać grubszą blachę - 1,5 lub 2 mm

Jak duże zasypy stosujesz z tym dnem ?

Jak sprawuje się z piwami pszenicznymi ?

 

Będę przerabiał browar na HERMS'a i boję się, że 1mm ugnie się pod ciężarem słodu i podciśnienia wywołanego przez pracę pompy.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oto mój sposób:

kawałek blachy na allegro: http://allegro.pl/bl...2916449898.html, jak link wygaśnie to wyjaśniam że chodzi o kawałek blachy KO 35 x 36cm x 1mm za 23zł

cyrklem rysujesz koło, wycinasz szlifierką kątową, następnie nacinasz rowki tarczą do metalu 1mm, efekt jak na załączonym zdjęciu.

moje obserwacje:

-nic się nie zatyka nawet przy drobnym mieleniu

-brzeczka leci idealnie klarowna, żadne skwary się nie przedostają przez sito

-filtracja jest sprawna, w zasadzie to muszę ją dławić domykając zawór

-wzrosła mi wydajność browaru po zastosowaniu takiego sita

-czas wykonania ok godziny

-koszt to blacha + 5 tarcz 1mm

Przymierzam się do wykonania takiego dna i miałem zamiar wykorzystać grubszą blachę - 1,5 lub 2 mm

Jak duże zasypy stosujesz z tym dnem ?

Jak sprawuje się z piwami pszenicznymi ?

 

Będę przerabiał browar na HERMS'a i boję się, że 1mm ugnie się pod ciężarem słodu i podciśnienia wywołanego przez pracę pompy.

 

pozdrawiam

ad1 maksymalny zasyp który robiłem to 13 kg słodu, filtracja całkowicie bezproblemowa

ad2 niestety nie robię w ogóle piw pszenicznych

byłem w weekend na złomie, bez problemu znajdowałem kawałki blachy KO wielkości wystarczającej do zrobienia takiego dna, były nawet kawałki 5 mm, cena to 6,5 zł za kg w mojej okolicy, ale u mnie jest dużo fabryk w strefie ekonomicznej obrabiających metal więc nie wiem czy u Ciebie będzie taki wybór,

faktem jest że poszczególne segmenty sita pod palcami się uginają, ale bardzo nieznacznie, dla świętego spokoju zrób sito z dwójki.

p.s wszystko przygotowałem pod HERMSa, 3 kegi wszędzie przyspawałem króćców, tylko założyć wymiennik i warzyć, ostatecznie rezygnuję z tego rozwiązania, zrobię tradycyjny browar z mieszadłem, łatwiej wysterować, a zrobienie mieszadła jest tańsze od zrobienia wymiennika z rury miedzianej,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to jednak zrobię z grubszej dla świętego spokoju, tym bardziej, że ze względu na pszeniczniaki ponacinam to nieco gęściej niż u Ciebie.

Z tym HERMSem to ciekawe :D

Obecnie mam właśnie tradycyjne zestawienie - zacierny keg 50L z mieszadłem + warzelny + wiaderko do przelewania i zdecydowanie chcę iść w stronę HERMSa + sterownik + grzałka. Mimo mieszadła zbyt często przypala mi się młóto, a ze względu na filtrator na dnie nie mogę obniżyć łopatek.

Do tego HERMS to możliwość częściowej automatyzacji, dzięki czemu nie muszę wszystkiego pilnować a piwko robi się prawie samo :) (przynajmniej zacieranie)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

byłem w weekend na złomie

A którą składnicę złomu w okolicy możesz polecić, szczególnie czynną w weekend ?

niestety tu nie pomogę... mieszkam koło Jelcza Laskowic i tu w okolicy mam kilka złomowisk, we Wrocławiu nie znam ani jednego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja kombinowałem a i tak finalnie zamówiłem sito na wymiar . Naprawdę warto wydać parę groszy i masz sito jakie chcesz. Ja dospawałem jeszcze małą podpórkę w dnie kega z grubego płaskownika na którym podpiera się sito. W miejscu styku pod sitem-w podporę wspawałem nakrętkę fi 8 i sito dokręcam śrubą 8. Śruba jednocześnie centruje mieszadło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

ad1 maksymalny zasyp który robiłem to 13 kg słodu, filtracja całkowicie bezproblemowa

ad2 niestety nie robię w ogóle piw pszenicznych

Wrócę do tematu, bo mi dzisiaj 10 kg słodu poszło w kanał :(

Czy te 13kg robiłeś w systemie herms ? Chodzi mi o to czy używałeś wtedy pompy do zasysania poniżej sita.

Jak drobno śrutowałeś ? Standardowo jak przy zwykłej grawitacyjnej filtracji, czy grubiej ?

 

Ja w końcu kupiłem jednak blachę 1mm tak ja Ty i ponacinałem nieco gęściej i do tego kierunek nacięć 'promienisty'

Dzisiaj miałem pierwszy test na słodzie i sito natychmiast złożyło mi się pod naporem śruty i podciśnienia jak jakaś wydmuszka :ble:

Jestem w szoku, bo blacha KO nawet po nacięciu bardzo niechętnie się poddawała naciskowi, a tu mi ją wygięło w wachlarzyk jak papier :|

Przy testach na samej wodzie nawet na maksymalnych przepływach pompy nic takiego się nie działo..

 

Nie wiem co dalej robić.. grubsza blacha czy nacięcia tak jak u Ciebie, czyli nie tak gęsto i raczej równolegle do promienia - z jednej strony więcej nacięć zwiększa powierzchnię przepływu więc także zmniejsza podciśnienie, z drugiej osłabia wytrzymałość..

 

#edit - miało być "i raczej prostopadle do promienia"

Edytowane przez lopez
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za uwagę bielok.. O podparciu sita na środku myślałem już wcześniej, ale z tego blaszanego origami jakie mi pozostało po tej warce, to niewiele odzyskam :(

#edit

Jeśli jednak uda mi się to wyprostować, to nawet przyspawanie jakiegoś prostego usztywnienia 'na krzyż' powinno załatwić sprawę - dzięki za wskazówkę :)

Edytowane przez lopez
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Ponownie wracam do tematu :(

Po wspawaniu podpórki sito wytrzymuje, ale mam kolejny problem:

Zasyp 10,5 kg na ok. 30L wody w kegu 50L, średnica sita ok. 355mm. Tak wyglądają u mnie nacięcia (nieco ponad 1mm):

sito-herms.jpg

 

 

Po krótkim czasie wymuszonego obiegu, prędkość przepływu spada do ok. 0,3 L/min. co przy tej pojemności jest nie do przyjęcia.

Próba zwiększenia przepływu przez odkręcenie zaworu na obiegu pompowym kończy się natychmiast praktycznie jego zatrzymaniem (rurka silikonowa się zapada)

Zacieranie trwało 4,5 godziny i udało mi się to zakończyć tylko dzięki podpięciu dwóch pomp przeciwstawnie - gdy przepływ stawał to na chwilę robiłem cofkę. Generalnie - tragedia :(

Mieszanie zacieru starym mieszadłem na wiertarce nie przyniosło efektów.

 

Dla porównania - przepływ maksymalny na samej wodzie z tym sitem, to gdzieś pomiędzy 6-8 L/min (nie pamiętam dokładnie)

 

Jeden szczegół - gdy po tych kilku godzinach przepompowałem większość brzeczki do gara, mogłem w końcu dosięgnąć zwykłą drewnianą łychą do dna. Zamieszałem więc całe złoże bardzo dokładnie i o dziwo po tym zabiegu końcówka filtracji poszła całkiem sprawnie.

Drugi szczegół - sito po tym wszystkim wyraźnie odkształciło się tuż przy wspawanej podpórce (widoczne trochę na zdjęciu tuż nad środkiem) - widać że działała tu bardzo duża siła, gdyż stal zgięta została na bardzo krótkim odcinku. Ręką w życiu bym tego w tym miejscu nie wygiął, a i młotkiem musiałbym się postarać.

 

Zastanawiam się gdzie może leżeć problem ?

1. Śrutowałem tak jak wcześniej do filtracji grawitacyjnej (nacięta rurka miedziana), czyli niezbyt drobno. Łuski może nie były całe, ale miniumum połówki.

2. Start zacierania w temperaturze 62st.

3. Najpierw wsypałem śrutę do gorącej wody, lekko mieszając i dopiero wtedy załączyłem pompę.

4. Startowałem z przytłumionego przepływu, stopniowo go zwiększając (niestety "na oko")

 

Wychodzi na to, że było za duże podciśnienie, ale nie ustawiałem zaworu od przepływu nawet do połowy. Nie jest to co prawda żaden miarodajny wskaźnik, ale patrząc "na oko" przepływ był wyraźnie mniejszy od maksymalnego.

Wg opisów, takie sito powinno sprawdzić się najlepiej (piszecie nawet o konieczności tłumienia przepływu), a tu kolejne niemiłe zdziwienie.

 

Gdzie jeszcze mogłem popełnić błąd ?

Help :roll:

Edytowane przez lopez
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Gdyby miało to komuś pomóc, to jestem po kolejnej warce na tym samym sprzęcie.

Tym razem 12kg i śrutowanie sporo grubsze (pełen obrót śruby w porkert'cie).

Zacząłem od 66st. i przepływu 1L/min, zwiększając go stopniowo do 4L/min przy temp. 72st. Oczywiście żadnych widocznych problemów z zatykaniem czy podciśnieniem w rurkach :)

Niestety bezwładność temperaturowa zestawu była zbyt duża (wahania ponad 1st.), więc następnym razem spróbuję przepływów 4L/min i większych już od 62 st.

 

Przy filtracji rzeczywiści konieczne jest dławienie przepływu zaworem nawet bez użycia pompy, a sama brzeczka super klarowna :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Nie trzeba uszczelniać, a w przypadku kega nie trzeba nawet specjalnie pilnować średnicy sita - byle było idealnie okrągłe to samo się ułoży na stożkowym dnie. Podciśnienie jest tak duże, że po chwili dociśnie ci sito do dna i nic nie przeleci, a nawet jeśli kilka ziaren przepuści, to po chwili i tak się złoże uszczelni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.