Skocz do zawartości

Jak najlepiej filtrować po chmieleniu


renegade

Rekomendowane odpowiedzi

Nie taki diabeł straszny jak go malują- W weekend warzyłem moje pierwsze dwie warki w sobotę i niedzielę. Na prawdę fajna zabawa jak ktoś lubi taki klimat. Też bardzo martwiłem się o odfiltrowanie brzeczki po chmieleniu. Chmielić miałem peletem ale zapobiegawczo kupiłem jeden woreczek muślinowy. Zatrzymuje on sporo chmielin wewnątrz jednak i tak bardzo dużo ich pływa w warce, drugą część chmielu wsypałem luzem więc chmielin było na prawdę dużo w warce. Zrobiłem wirpool i przygotowałem wężyk z oplotem na końcu i połową zmywaka drucianego, co stworzyło taką szyszkę na oplocie. Jak się ustała warka ściągałem za pomocą tego wężyka do fermentatora. I co mi się ukazało na środku gara, spora "kupa" z chmielin, ok 4-5 cm od ścianki gara było czysto. A moja "szyszka" nie nosiła oznak chmielu na sobie. Na kolejny dzień już i 2 porcję chmielu wsypałem do woreczka więc tych chmielin miałem na prawdę mało w warce. Po zrobieniu "wirpool" spuszczałem już samym wężykiem bez filtrów warka płynęła klarowna a na środku gara była już mała "kupka" chmielin i przynajmniej 5 cm od ścianki było wolne od chmielin. Więc jak dla mnie wrzucaj nawet pellet do woreczka, rób wirpool i żadnych filtrów. Żądnych pończoch sitek itp. Po przelaniu na cichą lub do rozlewu zostanie ci dużo piwa z syfem to możesz odcedzić przez sitko/gazę/pończochę i zabutelkować w oznaczonych butelkach. Ale jak byś robił cichą to raczej już problemu z syfem nie będzie. Ja chłodziłem w fermentatorze w wannie z kostką lodu z całej pułki z zamrażalnika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwróciłem uwagę ostatnio na materiał, z którego Lipton robi ekspresówki takie w kształcie piramidy. Myślę, że to byłoby idealne do chmielenia. Ale oczywiście nie ma dostępu do tego w arkuszach, żeby poszyć worki. Na razie rozważam, aby spróbować przez taki zamocowany na końcu rurki woreczek próbować filtrować. Za wiele nie przefiltruję zapewne, bo to ma małą powierzchnię ma, ale zobaczymy.

 

"rozwal" parę takich i zszyj zszywaczem :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Biniu problem z fermentorem i chłodzeniem w nim polega na tym, że przewodzenie ciepła przez plastik jest co najmniej słabe - dlatego najlepiej chłodzić w stalowym garze, a dopiero potem przelewać do fermentora.

 

To tylko 5h.... :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Biniu problem z fermentorem i chłodzeniem w nim polega na tym, że przewodzenie ciepła przez plastik jest co najmniej słabe - dlatego najlepiej chłodzić w stalowym garze, a dopiero potem przelewać do fermentora.

 

To tylko 5h.... :P

Ja w weekend chłodziłem pierwsza warkę miałem to robić w garze z wiadomych względów, ale wolałem gorącą warkę przelewać niżeli chłodną.

Chłodziłem w wannie ok 1,5h do 22*

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie też wolę przelewać gorącą (tzn. wyłączam palnik, czekam 15 żeby chmiel aromatyczny coś tam sobie oddał...). Żeby skrócić czas chłodzenia dwa razy robiłem taką sztuczkę, że rurkę obkładałem w czasie transferu woreczkami z lodem. Do fermentora wpadało wyraźnie chłodniejsze i znacznie szybciej już dochodziło do założonej temperatury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popieram, ostatnio zrobiłem dwie warki w ciągu dnia i działałem właśnie zanurzeniową (pożyczoną co prawda) i w połączeniu z kranikiem w kotle warzelnym (zdjęcia na początku tego tematu) to jest po prostu luksus. Po chmieleniu wyłączam gaz, puszczam wodę przez umieszczoną wcześniej w garze chłodnicę, jak się schłodzi to strzykawką z piro szybko przemywam kranik, odkręcam i leci czysta brzeczka i co najważniejsze w żaden sposób niedotykana przez co ryzyko zakażenia jest minimalne :-).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.