Skocz do zawartości

Jak najlepiej filtrować po chmieleniu


renegade

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie!

 

Uwarzyłem 2 warkę dzisiaj, jednak filtrowanie po chmieleniu średnio mi się udało, trochę fafołów dostało się do fermentora. Tu pierwsze pytanie, czy jeżeli niedokładnie odfiltrowałem brzeczkę po chmieleniu, to wpłynie to jakoś na piwo? Będzie bardziej gorzkie?

Druga sprawa jak to robić najskuteczniej, tym razem przelałem brzeczkę bezpośrednio po chmieleniu do pojemnika z filtratorem z oplotu i przefiltrowałem tak samo jak przy wysładzaniu. Macie jakieś inne lepsze metody? Dekantacja?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po chłodzeniu w garze robisz "whirpool" - intensywnie mieszsz, by zrobić wir. zostawiasz na 20 minut, dekantujesz trzymając wężyk przy ściance garnka..

to że trochę chmielin się dostało to żadna tragedia.

 

Edit:

troche wolno pisze więc kolega Ci wyjaśnił

Edytowane przez slawek1k
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ta,mamy,czytanie forum,3 dni temu był podobny temat.

żebyś nie miał aż tak pod górkę;zamieszać ,zaczekać aż chmieliny osiądą,zlać za pomocą wężyka i tyle.

Tak, było ale... Część chmielu (szyszka) miałem w woreczkach, a część wrzuciłem luzem dla próby. Zamieszałem, odczekałem, wężyk przy ściance i po litrze się zapchał...Przelałem przez sito, bo nic lepszego nie wymyśliłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sorry Usiu,ale te rzeczy są nie do ogarnięcia,ciesz się ,że przecinki stawiam tam gdzie trzeba.

 

Spacje między wyrazami stawiasz, więc po przecinku też mógłbyś, ciężko się czyta te twoje zlepki.

no bez jaj,takich pierdół się doszukałeś jak spacja po przecinku...,nie będzie łatwo,męcz się z tym,ja to mam w dupie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje pierwsze warki lądowały w fermentorze w całości (po prostu przelewałem przechylając z gara do fermentora bez czekania), w dodatku nie robiłem cichej fermentacji i też smak bardzo dobry, jak na mój niewyrobiony gust ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sorry Usiu,ale te rzeczy są nie do ogarnięcia,ciesz się ,że przecinki stawiam tam gdzie trzeba.

 

Spacje między wyrazami stawiasz, więc po przecinku też mógłbyś, ciężko się czyta te twoje zlepki.

no bez jaj,takich pierdół się doszukałeś jak spacja po przecinku...,nie będzie łatwo,męcz się z tym,ja to mam w dupie.

 

Takie pisanie to brak szacunku z Twojej strony, ale rób jak uważasz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

spróbuj mój patent ze zmywakiem :) , generalnie w/g mnie jest OK, po zlewaniu na cichą w drożdżach nawet nie ma śladu chmielu .

 

Nie mieszałem, nie czekałem aż opadnie, od razu z chłodzenia zlewałem.

 

Wyparz tylko zmywak w gorącej wodzie , zdjęcia w galerii

 

http://www.piwo.org/uploads/gallery/album_186/gallery_3337_186_621428.jpg

 

http://www.piwo.org/uploads/gallery/album_186/gallery_3337_186_629226.jpg

 

oczywiście na dole rurki jest oryginalny kapturek

 

Pozdrawiam Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedna rzecz, bo nikt nie odpowiedział. Czy jeżeli po filtracji, trochę chmielin sie dostał do brzeczki, to czy piwo będzie bardziej gorzkie?

 

To ja Ci odpowiem. Nie, bo goryczka powstaje głównie podczas gotowania chmielu. Nie przejmuj się - browar to nie apteka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.