Skocz do zawartości

co sądzie o tym wicie ?


korek

Rekomendowane odpowiedzi

Trzeba albo śrutowany owies, albo łuskę gryczaną, albo jeszcze cusik innego...

Albo trzeba liczyć się z długą filtracją. Kilka witów bez wspomagaczy filtracji zrobiłem, czasai mi ręce opadały, ale jakoś zawsze do końca dobrnąłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukałem nawet w sklepach ze zdrowa żywnością, nie ma.. Ale znalazłem weetabix, to taka owsianka pszeniczna w kostkach. Zawiera 95% pszenicy, plus ekstrakt słodowy jęczmienny, cukier, sól, żelazo, vit b2, b1, kwas foliowy etc. próbować z tym?.

znajdź sklep litewski albo ruski tam jest pszenica zapytaj sprzedawcy jak nie umiesz czytać bukwy)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W litewskim sklepie znalazłem kaszę pszenna. Wygląda to jak drobno zmielona pszenica, tylko bez mąki. Chyba zrobię eksperyment i dodam tego z pół kilo. Gdybym popełniał błąd, to byłbym wdzięczny, jak by ktoś mnie zawczasu ostrzegł ;-) .. Ok, to zaczynam odwarzanie surowców.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W końcu zrobiłem tak:

 

 

Słód pilznenski: 2,2 kg

Słód pszeniczny: 0,5 kg

Słód zakwaszajacy: 0,2 kg

Słód abbey malt: 0,1 kg

Pszenica nieslodowana: 1kg

Płatki owsiane: 0,4 kg

Kasza pszenna: 0,2 kg

 

Jak będzie gotowe do picia,.to zamelduje, co z tego wyszło. Dzięki za wszystkie rady i podpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Nie do końca rozumiem to dodawanie słodu zakwaszającego.

Mąki pszennej ("pełnoziarnistej") bym aż tak nie demonizował, spokojnie można sypać, a wpływ na mętność jest - nie przez skrobię, a przez właśnie to samo co utrudnia filtrację - czyli drobne "gluty" białkowe. Chociaż moje wity i tak dla mnie są za mało "białe", a po pół roku leżakowania zupełnie robią się klarowne (nikt tak na prawdę nie trzyma wita pół roku).

Za to dodawanie mąki do gotowania to raczej słaby pomysł - skrobia w gotowym piwie raczej szkodzi (trwałości i smakowi) niż pomaga.

Co do filtracji - wprawdzie zawszę robię płatki plus mąka, a nie "surowa" pszenica, ale wity filtrują mi się znacznie łatwiej niż stout owsiany z zawartością 15% płatków - to dopiero jest walka, filtrowanie Wita to przy tym rozgrzewka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dwa tygodnie po zabutelkowaniu muszę stwierdzić: wit wyszedł pyszny, normalnie palce lizać ;-) . Nie miałem żadnych problemów z filtracja. dodatki jakie do niego poszły to:

 

Kolendra: 20 g

Curacao: 10g

Świeża skórka pomarańczy: 54g (dwie pomarańcze);

Świeża skórka cytryny: 10g

 

w następującym czasie:

 

15' - 10g kolendry + curacao

4' - 10g kol. + skórki

 

Fermentowalem to 12 dni drożdżami Belgian Ardenes prosto z worka (rozgrzewka pod przyszłe warki). temperatura fermentacji 23° C. Brak fermentacji cichej. Blg końcowe 2. 19,5 l zabutelkowane z dodatkiem,150 g glukozy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.