Skocz do zawartości

co sądzie o tym wicie ?


korek

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie piwowarki i piwowarowie. Wszystkiego Najlepszego w Nowym Roku!! Planuje w sobotę popełnić wit'a i ulepilem jak na razie taką wstępną recepture:

 

Słód pilznenski: 2 kg (nie za mało??)

Pszenica nieslodowana: 1 kg

słód abbey malt: 0,2 kg

Słod zakwaszajacy: 0,2 kg

płatki 4 zbóż (żytnie 34%, pszenne, owsiane i jęczmienne po 22%: nie było pszennych to wziąłem takie..): 0,4 kg

płatki owsiane: 0,2 kg

mąka pszenna (chce uzyskać mętność): 0,2 kg

 

Zacieranie:

63-61° C - 45 min

71°C - 20 min

 

czy uzyskam z tego 20l brzeczki 11-12°blg ?

 

Planuje chmielenie tylko na goryczkę mieszanką zwierzałych chmieli Challanger (20g) i styrian goldings (15g). Do tego 20 g zmielonej kolendry, 10 g na 15 i 10 na 5 min przed końcem, 10 g curaco 15 min przed końcem, a na aromat planuje dać świeżą skórkę z jednej pomarańczy (5min). Myślę też o dodatku świeżej skórki z cytryny na aromat, ale nie chce przedobrzyć (ile?.). Proszę o ocenę i sugestie, za które z góry dziękuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj taki zasyp:

 

2,1kg Pils

po 300g słodu pszenicznego i pszenicy niesłodowanej

1,6 kg płatków pszennych błyskawicznych

30g Marynki z prywatnej uprawy

20g Kolendry zmielonej

50 g skórki z pomarańczy Hiszpańskiej.

Piwo zacierane było wg schematu : 50* 10' 65*40' 72* 30

A przyprawy według Twojego schematu. - będziesz pan zadowolony ;D

Edytowane przez Lusterko87
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wywal tą mąkę, utrudni filtrację i nijak ma się do zmętnienia wita

Mąki w witkach nie dodaje się na etapie zacierania, ale przy gotowaniu. Oczywiście dla większej "mgiełki".

Nie pamiętam ilości - mąki w tej recepturze może być ciut za dużo, ale mogę to sprawdzić po południu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mieszkam na codzien w Londynie, są tu różne sklepy, ale na pewno nie ma francuskich ;-) .. Poszukam jakiś sklepów że zdrowa żywnością. Co sądzicie o reszcie zasypu, przyprawach?.

Edytowane przez korek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Londynie dostaniesz bez problemu kolendrę indyjską (wiem, "nasza" też jest dobra :-) a z innych polecam "grains of paradise" (aframon madagaskarski). W okolicy świąt dostałem przesyłkę z grains i popełnię niedługo wita z tym dodatkiem.

 

Mosher w Radical brewing proponuje w jednej z receptur 14g mąki pszennej na 60min gotowania przy końcowej objętości 19 litrów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słód pilznenski: 2 kg (nie za mało??)

Pszenica nieslodowana: 1 kg

słód abbey malt: 0,2 kg

Słod zakwaszajacy: 0,2 kg

płatki 4 zbóż (żytnie 34%, pszenne, owsiane i jęczmienne po 22%: nie było pszennych to wziąłem takie..): 0,4 kg

płatki owsiane: 0,2 kg

mąka pszenna (chce uzyskać mętność): 0,2 kg

 

Ja bym wyrzucił ten słód zakwaszający i abbey malt, zwiększyłbym pilsa o dodatkowe o,5kg i o tyle samo dał więcej pszenicy. i raczej bym zrezygnował z płatków wielo zbożowych.

Poczytaj ten wątek http://www.piwo.org/topic/257-witbier-dla-zaawansowanych/ Zasyp to głównie pils i pszenica niesłodowana no i drożdże do wita.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolendry Ci u nas dostatek.. Gorzej z płatkami pszennymi: nie ma.. znalazłem ziarno pszenicy, ale niesrutowane (nie mam srutownika). Występuje też coś takiego jak bulgur, co przypomina trochę kruszona pszenicę, ale chyba się nie nadaje..

 

Co się zaś tyczy zakwaszajacego, to właśnie w tym wątku:

 

http://www.piwo.org/topic/257-witbier-dla-zaawansowanych/

 

Było napisane, że wit musi mieć kwaśne ph i dlatego należy użyć "dużo" słodu zakwaszajacego (ile?)..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

owsiane są zapewne ,a pszennych nie ma,dziwne to,no,ale wszystko możliwe,choć chyba TB sprzedawał płatki pszenne sprowadzone z Anglii,no to muszą gdzieś być,szukaj dalej,bo to co podałeś to jakaś turecka gotowana pszenica,od biedy pewnie by się nadała,już skleikowana jest .

słód zakwaszający daj ile planowałeś,150-200 g na pewno nie zaszkodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pszenica Ci skwasi, nie musisz dodatkowo zakwaszać. Zależy też, jaką masz wodę (pH). Można zakwasić kwasem mlekowym czy fosforowym wodę do wysładzania (kwaśność zacieru sama się ustali). Żeby nie mieć absolutnie żadnych problemów z filtracją, daj 0,2kg śrutowanego owsa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ciekawa i tradycyjna przyprawa piwowarska. Parę osób szukało jej, możesz podać skąd ją wziąłeś?

Koledzy-emigranci z Londynu. W PL praktycznie nie do kupienia.

Natomiast całkiem niedawno ktoś na forum oferował, że może pośredniczyć w zakupie grains.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są te płatki online, ale za przesyłkę zapłaciłbym druga cenę, tak więc odpuszczam. Jak nie znajdę ich nigdzie w sklepie, to zostawiam tak jak jest. Zastanawiam się, czy nie dodać ze 300g słodu pszenicznego i może trochę więcej płatków owsianych. Pójdzie też łyżka mąki do gara na gotowanie. naprawdę myślicie, ze te ok. 12 g płatków zytnich z mieszanki płatków może coś zepsuć?. W sumie te surowce i tak będą w zacierze, no z wyjątkiem żyta..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

naprawdę myślicie, ze te ok. 12 g płatków zytnich z mieszanki płatków może coś zepsuć?.

Może nie zepsuje ale raczej nie stosuje się, zresztą to tylko 12g, więc nie ma o czym mówić.

Jak masz słód pszeniczny to uzupełnij brakujące składniki tym słodem. Moim zdaniem to będzie dobre rozwiązanie, tym bardziej, że chcesz sypnąć mąkę (oczywiście do gotowania).

Edytowane przez Bączek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukałem nawet w sklepach ze zdrowa żywnością, nie ma.. Ale znalazłem weetabix, to taka owsianka pszeniczna w kostkach. Zawiera 95% pszenicy, plus ekstrakt słodowy jęczmienny, cukier, sól, żelazo, vit b2, b1, kwas foliowy etc. próbować z tym?.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie ma czegoś, co mu skutecznie przefiltruje, to mąka i słód pszeniczny tylko zatkają filtrację! Jak chcesz dodać mąki do gotowania, to dodaj ją tak jak się robi sos, bo Ci się kluchy zrobią.

Korek, nie przejmuj się 120g żyta, nie wpłynie na smak. Ale też utrudni filtrację. Żaden filtrator nie pomoże, bo po prostu Ci się złoże zakorkuje. Trzeba albo śrutowany owies, albo łuskę gryczaną, albo jeszcze cusik innego...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.