Skocz do zawartości

adaptacja taboretu gazowego na gaz ziemny


pszemas

Rekomendowane odpowiedzi

przepisy mówią:

  • instalację można wykonywać z rur bezszwowych i ze szwem przewodowym lub z rur miedzianych
  • łącznie poprzez spawanie lub skręcanie, a w przypadku miedzi przez lut twardy
  • rur gazowych nie wolno prowadzić przez pomieszczenia mieszkalne - dopuszcza się prowadzenie takich rur z miedzi i stalowych łączonych spawaniem
  • rur miedzianych nie wolno chować w bruzdach i tynkować, dopuszcza się to wyłącznie dla rur stalowych, ale wypełnienie takiej bruzdy powinno być łatwo usuwalne i nie powodować korozji rur
  • rury stalowe należy po próbie szczelności pomalować

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do ziemi plastyk a w mieszkaniu rury bezszwowe spawane. Jak najmniej połączeń skręcanych, poza śrubunkami najlepiej żadnego. Taka jest teraz technologia wykonywania przez fachowców, reszta jest nie fachowym podejściem do sprawy. Jak namoczysz sznurek w słonej wodzie też prąd popłynie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przepisy mówią:

  • instalację można wykonywać z rur bezszwowych i ze szwem przewodowym lub z rur miedzianych
  • łącznie poprzez spawanie lub skręcanie

 

Czyli skręcanie jest zgodne z przepisami?? Jakie konkretnie przepisy to regulują?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chyba ostatecznie po tych wszystkich wpisach przerzucę się na prąd, już w tej chwili wodę w kegu grzeję grzałką 6kw i jest naprawdę szybko, do tego elektryka będzie tańsza w inwestycji i łatwiej ją wysterować...

jak czytam "rozwiercić dziurę" to chyba dam sobie spokój, sami widzicie w mediach jak co chwile jakaś ściana w bloku leci po wybuchu gazu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przepisy mówią:

  • instalację można wykonywać z rur bezszwowych i ze szwem przewodowym lub z rur miedzianych
  • łącznie poprzez spawanie lub skręcanie

 

Czyli skręcanie jest zgodne z przepisami?? Jakie konkretnie przepisy to regulują?

 

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12.04.2002r. w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie § 163 ustęp 4

 

dotyczy to wyłącznie budynków jednorodzinnych, zagrodowych i rekraacyjnych; w wielorodzinych nie ma już tak łatwo :(, tam przepisy są jeszcze ostrzejsze i trzeba się czasami nagimnastykowć, żeby coś zaprojektować

Edytowane przez korzen16
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak widać są w ofercie również taborety na gaz ziemny ale mają przyłącze dostosowane do przewodów dla gazu ziemnego: http://allegro.pl/taboret-gazowy-piezo-termopara-gaz-ziemny-i2904558742.html

Zawór który sprzedaje BA, chyba jednak nie spełnia polskich norm... (ale tu przydała by się opinia bardziej kompetentnych ode mnie ;) )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Koleżanki i koledzy trzeba temat wyjaśnić. Też chce kupić taboret i dostosować go do gazu ziemnego. Oglądam pierwszą ofertę i mam tą samą zagwostkę. Otóż od strony instalacji gazowej to pikuś ale od taboretu mamy kruciec. W droższych wersjach np. to http://allegro.pl/taboret-gazowy-3-niezalezne-zawory-9-2-kv-i3032857148.html jest możliwość odkręcenia króćca i mamy śrubunek. Pozostaje zmiana dysz/rozwiercenie dysz.

 

Następna sprawa: przy gazie ziemnym stosować reduktor?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Następna sprawa: przy gazie ziemnym stosować reduktor?

Reduktor mam w skrzynce licznikowej przy gazomierzu, pewnie jak wszyscy, redukuje średnie ciśnienie na niskie dostosowane do kuchenek i pewnie także nada się do taboretu. Ale z gazem nie ma to tamto, wieć na instalacje powinien rzucić okiem jakiś "inteligentniejszy" gazownik (pracownik zakladu gazowniczego) :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Następna sprawa: przy gazie ziemnym stosować reduktor?

 

Nie trzeba. Ojciec ma ten z linku czyli Fokkera. Dysze rozwiercone, podłączony do instalacji. Wszystko gra. Ja mam tańszy za 130pln. Dysza rozwiercona, podłączony do instalacji. Wszystko gra.

 

Do instalacji podłączenie porządnym wężem, by uniknąć zagięcia, poprzez szybkozłączkę i zawór, a do taboretu normalnie ten sam wąż z opaską, lub tez można odkręcić i mieć śrubunek. W tańszych wersjach też.

Edytowane przez Szuwar71
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...
  • 6 miesięcy temu...

Chciałbym odświeżyć nieco temat.

 

Czy ktoś może adaptował taboret gazowy na PB do gazu ziemnego za pomocą tej złączki z Browamatora (http://www.browamator.pl/szczegoly.php?grupa_p=6&przedm=10928770http://www.browamator.pl/szczegoly.php?grupa_p=6&przedm=10928770 )? Widziałem na poprzednich stronach, że była o niej mowa, jednak większość postów dotyczyła rozwiercania dysz. Jeżeli jednak wymiana tego zaworu wystarcza, to wolałbym to zrobić, niż ingerować w konstrukcję palnika...

 

Czy wymiana tego zaworu wystarczy? Czy pasuje on do popularnych taboretów made in Italy z Alledrogo?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to co on daje tak na dobrą sprawę

Nie zawracaj sobie tym głowy. Zawór od PB i właściwa dysza do ziemnego to wystarczająca kombinacja. Doczytałem, że średnica otworów w dyszach do gazu ziemnego wynosi 1,71mm, ale zależy to jeszcze od podawanej mieszanki i kaloryczności.

Moim planem jest rozwiercanie dysz od PB wiertłem 1,5mm, a następnie jego powiększanie co 0,1mm, aż do uzyskania zakładanego efektu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz, bądź co bądź to jest gaz, a takie zabawy mogą być niebezpieczne - dlatego trochę brakuje mi przekonania. To, że u 10 osób to działa, nie znaczy, że u 11-tej nic się nie stanie. Trochę kiepsko byłoby wystrzelić swoją chałupę na księżyc... zwłaszcza, że właśnie kończę generalny remont :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może głupie pytanie,

ale nie wystarczy wymienić w zaworze dyszy na taką, która jest odpowiednia dla gazu ziemnego?

Czy to stanowi jakiś problem?

 

Dysze na aledrogo to max 6 zł z przesyłką.

post-5696-0-19799100-1395583788_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.