Skocz do zawartości

adaptacja taboretu gazowego na gaz ziemny


pszemas

Rekomendowane odpowiedzi

czy jest możliwe zaadaptowanie standardowego taboretu gazowego z allegro na gaz ziemny? używam takiego na propan butan, ale ostatnio podłączyli mi w domu gaz i chciałby używać gazu ziemnego, nie jest to tylko chęć ale także konieczność, prawo wyklucza używania w domu dwóch rodzajów gazu

ma ktoś jakieś doświadczenia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myśle że chyba raczej napewno:) Poszukaj po allegro innego zaworu i po sprawie:) Kiedyś widziałem w BA mieli.

Pozdro.

edit. wygląda że nadal mają.

http://www.browamator.pl/szczegoly.php?grupa_p=6&przedm=10928770

Edytowane przez Przemczysław
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do gazu ziemnego i propan-butan są inne dysze, trzeba wymienić.

prawo wyklucza używania w domu dwóch rodzajów gazu

WTF???

Możesz podać jakieś źródło tego "prawa"?

nie podam Ci źródła, ale sądzę że jest to gdzieś w prawie budowlanym, w każdym razie jak gazyfikowali nam wieś, np w budynkach wielorodzinnych był wymóg żeby wszyscy mieszkańcy się zgodzili na zmianę gazu, a jak ja chciałem podłączyć sobie gaz do pieca a przy kuchence zostać na propan butanie to powiedzieli ze jest to wykluczone, powód? masz pożar w domu strażacy widzą skrzynkę gazową na zewnątrz odcinają gaz i wchodzą... a tu niespodzianka, wybuchająca butla z propanem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do gazu ziemnego i propan-butan są inne dysze, trzeba wymienić.

prawo wyklucza używania w domu dwóch rodzajów gazu

WTF???

Możesz podać jakieś źródło tego "prawa"?

nie podam Ci źródła, ale sądzę że jest to gdzieś w prawie budowlanym, w każdym razie jak gazyfikowali nam wieś, np w budynkach wielorodzinnych był wymóg żeby wszyscy mieszkańcy się zgodzili na zmianę gazu, a jak ja chciałem podłączyć sobie gaz do pieca a przy kuchence zostać na propan butanie to powiedzieli ze jest to wykluczone, powód? masz pożar w domu strażacy widzą skrzynkę gazową na zewnątrz odcinają gaz i wchodzą... a tu niespodzianka, wybuchająca butla z propanem

 

 

 

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12.04.2002r. w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie

Wyjątek stanowi kotłownia na gaz ziemny usytuowana w piwnicy w budynku niskim (do 4 kondygnacji lub 12m) i w takim wypadku dopuszcza się stosowanie w mieszkaniach powyżej instalacji do kuchenek na gaz płynny. Każda inna kombinacja jest zabroniona w świetle obowiązujących przepisów prawa budowlanego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zatkało mnie trochę - nie mam przyłącza gazowego ale nie spodziewałem się takiego zakazu.

Przy okazji sprawdzania tego tematu doczytałem, że w ogóle można w jednym lokalu podłączyć max 2 butle propan-butan 11kg:

http://www.psp.krakow.pl/porady/gaz/gaz_i.php

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy jest możliwe zaadaptowanie standardowego taboretu gazowego z allegro na gaz ziemny? używam takiego na propan butan, ale ostatnio podłączyli mi w domu gaz i chciałby używać gazu ziemnego, nie jest to tylko chęć ale także konieczność, prawo wyklucza używania w domu dwóch rodzajów gazu

ma ktoś jakieś doświadczenia?

 

myslisz, że podczas warzenia przyjdzie Ci kontrola do domu i wlepi mandat za korzystanie z propanu?chyba raczej nie. polecam jednak rozwiercić dyszę w taborecie malutkim wiertełkiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy jest możliwe zaadaptowanie standardowego taboretu gazowego z allegro na gaz ziemny? używam takiego na propan butan, ale ostatnio podłączyli mi w domu gaz i chciałby używać gazu ziemnego, nie jest to tylko chęć ale także konieczność, prawo wyklucza używania w domu dwóch rodzajów gazu

ma ktoś jakieś doświadczenia?

 

myslisz, że podczas warzenia przyjdzie Ci kontrola do domu i wlepi mandat za korzystanie z propanu?chyba raczej nie. polecam jednak rozwiercić dyszę w taborecie malutkim wiertełkiem.

generalnie mam to gdzieś... ale zrobiłbym sobie chętnie stałą instalacje na gaz ziemny i w końcu miał z głowy panikę kiedy gaz mi się kończy w trakcie procesu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zatkało mnie trochę - nie mam przyłącza gazowego ale nie spodziewałem się takiego zakazu.

Przy okazji sprawdzania tego tematu doczytałem, że w ogóle można w jednym lokalu podłączyć max 2 butle propan-butan 11kg:

http://www.psp.krako...y/gaz/gaz_i.php

zgadza się w Polsce mamy wiele, mówiąc delikatnie, "ciekawych" przepisów nie tylko w prawie budowlanym :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

nie rozwiercić a wymienić dysze , co jest praktykowane bardzo często,

 

Ciekawe gdzie kupisz dysze do palnika 7Kw.

Wiertło 1,8 mm do 2 mm, możesz zacząć mniejsza średnica i testować obserwując kolor płomienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

polecam jednak rozwiercić dyszę w taborecie malutkim wiertełkiem.

Jeśli juz kogoś namawiasz na coś takiego to dopisz jaka średnica wiertła. Malutkie to 0,1 czy 3 mm?

 

nie pamiętałem. musiałbym sprawdzić, ale to co pisze bielok jest ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

 

proszę proszę niewiele to wysiłku wymagało...

http://www.browamato...przedm=10928770

 

O widzisz, nie zaglądam na strony BA to i nie spotkałem się z produktem. Co nie zmienia faktu że to cały zawór a nie dysza. Dla kogoś kto nie chce mechanicznie ingerować w taboret to świetne rozwiązanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

proszę proszę niewiele to wysiłku wymagało...

http://www.browamato...przedm=10928770

tak.... ja sobie też to znalazłem bez problemu.... ale ja mam taboret z termoparą... więc albo nowa dysza albo wiercenie dziury

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mamy już jasność co do dyszy. Ale jak później podłączyć "zgodnie ze sztuką" taki taboret do instalacji?

zgodnie ze sztuką zapewne oznacza wezwanie drogiego fachowca, odbiory, kominiarze i inne bzdury... ja zamierzam kupić wąż elastyczny dokładnie taki jak mam przy kuchence w metalowym oplocie koło stówki za 2m, wąż jest na śrubunkach z uszczelkami więc po prostu go przykręcić do miejsca gdzie gaz "wystaje", gorzej jak nie masz miejsca wpięcia się do gazu... lepiej zlecić to fachowcowi, rury jeżeli stalowe musza być spawane nie skręcane, jeżeli miedziane to polutowane i najlepiej zrobiona próba ciśnieniowa czy coś nie leci...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zamierzam kupić wąż elastyczny dokładnie taki jak mam przy kuchence w metalowym oplocie koło stówki za 2m, wąż jest na śrubunkach z uszczelkami więc po prostu go przykręcić do miejsca gdzie gaz "wystaje"

A z drugiej strony? Jak przykręcisz go do zaworu w taborecie?

rury jeżeli stalowe musza być spawane nie skręcane

To jest jakaś ciekawostka. Fachowiec przerabiał mi instalacje i skręcał rury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

stosunkowo niedawno hydraulik na co dzień pracujący dla administracji robił remont instalacji gazowej w domu (zmiana przebiegu rury) i stwierdził że musi się dowiedzieć czy w tym budynku można zastosować skręcanie czy spawanie, po czym dowiedział się (nie wiem w jakiej instytucji) że można zastosować skręcanie mufą z uszczelnieniem pakułami i jakąś pastą.

Zastanawiam się czy zastosował technologię niezgodną z przepisami wychodząc z założenia że i tak to on będzie dokonywał przeglądów okresowych instalacji, czy może coś się ostatnio zmieniło (kwestia ok 3 lat)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.