Skocz do zawartości

Refraktometr za trochę mniej niż 100pln


chomiczon

Rekomendowane odpowiedzi

A możesz przytoczyć jakąś literaturę na temat przelicznika 1,04 zastosowanego przez Ciebie? I dlaczego wartość brix ma być dzielona przez ten przelicznik a nie mnożona? I jakbyś doczytał badanie przeprowadziłem na roztworze cukru a nie na brzeczce (w której wyniki refraktometu i areometru są u mnie identyczne)

http://byo.com/hops/item/1313-refractometers

 

W części wort calibration można znaleźć informację, skąd pojawia się zazwyczaj wartość 1.04

 

Biorąc pod uwagę to, jakim sprzętem zazwyczaj dysponujemy to równie dobrze można dokonywać, jak i olać jakąkolwiek korekcję.

U siebie mam większe różnice pomiędzy jednym, a drugim areometrem

Edytowane przez kordas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

A możesz przytoczyć jakąś literaturę na temat przelicznika 1,04 zastosowanego przez Ciebie? I dlaczego wartość brix ma być dzielona przez ten przelicznik a nie mnożona? I jakbyś doczytał badanie przeprowadziłem na roztworze cukru a nie na brzeczce (w której wyniki refraktometu i areometru są u mnie identyczne)

http://byo.com/hops/item/1313-refractometers

 

W części wort calibration można znaleźć informację, skąd pojawia się zazwyczaj wartość 1.04

 

Biorąc pod uwagę to, jakim sprzętem zazwyczaj dysponujemy to równie dobrze można dokonywać, jak i olać jakąkolwiek korekcję.

U siebie mam większe różnice pomiędzy jednym, a drugim areometrem

 

 

Wort Calibration

Measurements of the specific gravity of wort using a refractometer will not agree with the measurements of gravity using a hydrometer. Brix refractometers are meant to measure the percentage of sugar in a pure sucrose solution. Since wort is not simply sugar and water, you need to make a small correction because of the non-sugar components of the wort. The correction factor is different for different breweries. Beers that are very dark or have a very high starting gravity may also require a different correction factor. To calculate your correction value, measure the specific gravity with your refractometer. Then chill a sample of your wort and measure the gravity with a hydrometer. Convert the hydrometer reading to Brix using the equation: Brix = (SG-1)/0.004. Then divide the reading of the refractometer by your actual hydrometer reading. You should have a number between 1.02 and 1.06. If you do this for several worts and average them, you will get a number that you can use for your brewery. ProMash defaults to 1.04 and this is the number I use. Once you have this number, divide all of your subsequent refractometer readings by your calibration number to get the actual reading. For example, if your reading is 14.6 Brix then your corrected reading is 14.04 Brix (14.6/1.04=14.04). Then, we can convert the measurement in Brix to specific gravity.

Once you’ve calibrated your refractometer and measured your wort correction factor, you can obtain a measurement of your specific gravity quickly, without having to cool enough wort for a hydrometer sample. You can use the refractometer to measure the gravity of your wort during run-off to help you to decide when to stop sparging. Likewise, you can quickly obtain your gravity anytime during the boil to determine if you need to keep boiling your barleywine or if adding water to your best bitter is in order.

With careful use, a 0–30 Brix refractometer is precise to within 0.2–0.3 Brix. As such, it is less precise than a good hydrometer. However, it can provide a quick measurement of gravity to within about one “gravity point” at times when cooling the wort for a hydrometer sample would take too much time.

Pogrubiłem to co potrzebne z tego artykułu. Ale dalej nie wiem co to ma wspólnego z moim testem wody z cukrem?

Ja swój refraktometr wywzorcowałem z wzorcowym areometrem podczas warzenia i u mnie ten wskaźnik dla jasnych piw wynosi 1,00 dla piw ciemnych to ~1,02 i pomijam go z pełną premedytacją.

Wniosek? Ludzie sprawdźcie swój refraktometr ze sprawdzonym areometrem na żywym organizmie jakim jest brzeczka a nie przepisujcie tępo jakiegoś przelicznika bo to bez sensu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Pogrubiłem to co potrzebne z tego artykułu. Ale dalej nie wiem co to ma wspólnego z moim testem wody z cukrem?

Ja swój refraktometr wywzorcowałem z wzorcowym areometrem podczas warzenia i u mnie ten wskaźnik dla jasnych piw wynosi 1,00 dla piw ciemnych to ~1,02 i pomijam go z pełną premedytacją.

Wniosek? Ludzie sprawdźcie swój refraktometr ze sprawdzonym areometrem na żywym organizmie jakim jest brzeczka a nie przepisujcie tępo jakiegoś przelicznika bo to bez sensu.

 

Nie ma nic do testu z wodą.

Chyba nie bardzo zrozumiałeś sens/intencję mojego wpisu.

Pytałeś skąd wartość 1,04 i wartość taką w dużym uproszczeniu przyjęto w promashu (przynajmniej tak było na dzień pisania tego artykułu), z tego co widzę w BeerSmith także jest lub była taka wartość przyjęta jako domyślna, z tego co piszą taka też wartość była podana. W związku z tym, że wartość ta przewija się na wielu stronach i w wielu kalkulatorach to i ludzie wszędzie podają tą wartość.

 

Osobiście nie mam dostępu do "pewnego" areometru, podobnie jak pewnie większość piwowarów domowych, dlatego dla mnie istotne jest jedynie by stosować tą samą zasadę, aby wyniki były powtarzalne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy refraktometr i cukromierz mierzy z jakimś błędem, no chyba jeżeli ma certyfikat, ale to nie ta półka cenowa. Należy dla swoich pomiarów i potrzeb zrobić kilka roztworów jak to uczynił nofx1 i sprawdzić zarówno spławikiem oraz refraktometrem. Wtedy będziemy wiedzieć jaka jest różnica pomiarów (może jej nie być) wtedy będziemy mogli dokładnie wykonywać pomiary. 

 

Dodam że refraktometru używam do wysładzania gdzie należy szybko ustalić stężenie cukrów. Jednak zawsze mam odebraną próbkę aby po ochłodzeniu sprawdzić jeszcze spławikiem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się, że każde urządzenie mierzy w inny sposób, czy to jest refraktometr czy spławik, dlatego należy wyliczyć współczynnik korekcji dla tego pierwszego (polecam program PPPP). Nie wiem gdzie to wyczytałem, może na BYO, ale każdemu wyjdzie inny współczynnik, zazwyczaj od 0,9 do 1,1.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Wczoraj przyszła moja paczka z Chin. Refraktometr zakupiony na tej aukcji http://www.aliexpress.com/item/Hand-Held-RSG-100ATC-0-32-Brix-Refractometer-Black-Beer-Sugar-Wine-Wort-Wine-Milk-Tools/32367125148.html. W załączniku możecie zobaczyć jak ten "refraktometr" wygląda...

post-9781-0-60838900-1446036471_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj przyszła moja paczka z Chin. Refraktometr zakupiony na tej aukcji http://www.aliexpress.com/item/Hand-Held-RSG-100ATC-0-32-Brix-Refractometer-Black-Beer-Sugar-Wine-Wort-Wine-Milk-Tools/32367125148.html. W załączniku możecie zobaczyć jak ten "refraktometr" wygląda...

 

Dwie możliwości oszust albo źle wysłany przedmiot. Zgłoś do aliexpress to dostaniesz zwrot kasy lub nowy przedmiot wyśle gość. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co to? kaczka sanitarna

 

Wygląda jak kaczka, ma nawet podziałkę do 1000 ml. ;)

 

 

Dwie możliwości oszust albo źle wysłany przedmiot. Zgłoś do aliexpress to dostaniesz zwrot kasy lub nowy przedmiot wyśle gość. 

 

 

Na razie napisałem do sprzedawcy i czekam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

 

 

 

Tak.

Na czystej wodzie pokazuje ile?

zero, tzn całą skala jest na niebiesko

 

Niebieski kończy się na zero czy wszystko jest niebieskie?

 

wszystko jest na niebiesko

 

A powinien na 0. Kup sobie najtańszą wode destylowaną w markecie i skalibruj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.