Skocz do zawartości

Refraktometr za trochę mniej niż 100pln


chomiczon

Rekomendowane odpowiedzi

Przecież to łatwo przeliczyć. Zawsze na aliexpress będziesz miał taniej. Nawet jak kurs będzie po 9zł. Ponieważ wtedy cena tych z allegro będzie adekwatnie większa.

Ja na swój czekałem aż 7 tygodni ale w końcu przyszedł cały i zdrowy ;p

Edytowane przez lorak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj doszedł mój refraktometr. Nie czekałem długo, niecałe 2 tygodnie od daty wysyłki. W Polsce był 3 lipca, więc sprawnie Poczta zadziałała.Urządzenie było już skalibrowane, przetestowałem na soku z kartonu a potem na piwie, którego fermentacja się kończy. Wszystko fajnie ale refraktometr miał być taki http://www.ebay.com/itm/Newa-RSG-100ATC-Refractometer-0-32-Brix-Beer-Sugar-Wine-Wort-Tester-Black-/131332708348?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item1e940a17fca chińczyk wysłał mi RHB-32ATC. Niby wszystko fajnie, taki też może być, ale zależało mi też na skali SG. Na urządzeniu jest naklejka ATC, ale sam nie wiem czy refraktometr ma ten bajer, bo chińczyk w pudełku wysłał tabelkę z korektą. Wiem, że ktoś już kupował swój na tej aukcji, dlatego sugerowałem się tym, że wszystko było w porządku. Raczej nie będę z tym nic robił tym bardziej, że ceny są zbliżone. Wyślę tylko informację sprzedającemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, moja wina też w tym jest. Nie zapoznałem się dokładnie z opisem aukcji, wyraźnie jest napisane, że refraktometr posiada tylko skalę Brix. Napisałem do sprzedawcy żeby skorygował opis aukcji.

 

Prośba do użytkowników refraktometrów. Korzystam z programu PPPP. Jest tam coś takiego jak współczynnik korekcji brzeczki. Nie wiem czy dobrze zrozumiałem instrukcję dlatego chcę teraz opisać co robiłem. Jeśli zrobiłem to źle, proszę o korektę.

1. Sprawdzenie odczytu w czystej wodzie o temp. 20°C

2. Rozpuściłem ekstrakt słodowy w wodzie (nie pamiętam ile)

3. Dokonałem pomiaru, wyszło 9* Brix

4. Dokonałem pomiaru aerometrem, wyszło 8°Blg, co odpowiada 8,32* Brix

5. Nie bawiłem się w kilka pomiarów, później będzie na to czas. Podzieliłem wartość Brix z aerometru przez wartość Brix z refraktometru. Wyszło  w przybliżeniu 0,93.

6. Wartość wpisałem w pole współczynnika, wyniki są sensowne.

 

Wiem, że moje wątpliwości da się zweryfikować aerometrem przy okazji warzenia, rozlewu piwa itp. Chciałbym już wiedzieć jak obsługiwać urządzenie, żeby nie strzelić sobie w kolano podczas warzenia. Wg. wyliczonych danych, gdy refraktometr wskaże 12* Brix, mam 13* Blg. Tylko nie wiem czy korektę stosuje się w przypadku fermentującej brzeczki, czy zawsze, również przed zadaniem drożdży, w czasie wysładzania itd, czyli 8,32* Blix to 8 * Blg i już. W tym przypadku sam nie wiem jak to działa. Dzięki za wszelkie sugestie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też go zamówiłem - były tańsze, ale to był najtańszy z ofert sprawdzonych sprzedawców.

Płatność w dolarach wyszła mnie trochę lepiej niż w euro.

 

I jak pomiary? Porównywałeś do tradycyjnego balingometra? Jak odczyt ze skali i stopień zadowolenia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak czytam i czytam te ostatnie wpisy i jakoś mam dziwne wrażenie, że niektórzy kupują sobie zabawkę nie wiedząc właściwie co kupują.

 

Na szybko:

1. refraktometr pokazuje nam kąt załamania światła przy przejściu z jednego ośrodka do drugiego.

2. zależność tego kąta dla roztworów cukru jest w interesującym nas zakresie liniowa

3. co by ułatwić nam życie chińczyk nanosi skalę w brix

4. skala brix odnosi się w tym przypadku do roztworów cukru (dokładana skala SG dotyczy też tylko "czystego cukru" w wodzie więc jest mało użyteczna dla piwowara)

5. w piwie poza cukrami są inne związki (dlatego współczynnik korekcyjny)

6. precyzja odczytu refraktometru to 0,2brix (można 0,1 rozróżnić)

7. precyzja odczytu "spławika" to 0,5 blg więc to nie spławik jest punktem odniesienia dla refraktometru :(

8. alkohol w przypadku refraktometru zawyża wskazania dlatego trzeba przeliczać je kalkulatorem (przy spławiku zaniża wskazania, ale chyba nie tak znacznie)

9. ATM to działa tylko +-10°C ;)

 

10. zanim kupisz poczytaj, pomyśl, zrozum zanim zaczniesz tu się użalać, że wydałeś "kupę kasy" na chłam ;) (bo nie ma skali bo sam nie przelicza, bo spławik co innego itd. itp.)

 

PS. przepraszam jeśli nie w tym dziale się wyżaliłem, ale ja się nie znam, ja tylko lubię dobre piwo ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dr2 Ty zawsze w każdym temacie masz jakiś problem. Widzę, że pijesz do mnie, więc odpowiadam. Wiem jak (Twoim zdaniem) ta zabawka działa, wiem, że bez korekcji pokazuje głupoty. Miałem kilka wątpliwości, dlatego pytam doświadczonych użytkowników. Refraktometr każdemu ułatwia życie. Pisałem do sprzedawcy, raczej w celu skorygowania tematu aukcji. Facet dba o jakość usług, odpisał natychmiast, myślę, że skoryguje swój błąd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Dr2 Ty zawsze w każdym temacie masz jakiś problem. Widzę, że pijesz do mnie,

jeśli tak to odebrałeś to przepraszam, ale moje refleksja była raczej ogólną i nie personalizowaną.

Co do problemów to skłaniam się raczej do stwierdzenia, iż wielu ma, delikatnie ujmując, "dziwne" problemy, ale nie w tym rzecz, lecz w tym, że jedynym rozwiązaniem jakie znają jest zadanie po raz ... tego samego pytania.

Co mi tam jednak, jak mam czas to odpowiem ;) (są tacy, którzy uważają, ze właśnie po to jest forum) :smilies:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

wyciągnięte z historii nie wiem czemu cena jest w dolarach ale to nie istotne http://www.aliexpress.com/snapshot/6719522543.html?orderId=67694928581214

 

I jak zadowolony? Jak skale?

 

Warki jeszcze nie robiłem, a takie sobie pomiary pseudo testowe są nie wiarygodne bo mój spławik uległ kiedyś uszkodzeniu ( jak go myłem to za szybko zmieniłem wodę -różnica temperatur i troszku pękł tzn było PYK i  na dole jakiś taki nalot się zrobił jak by się rozszczelniło)

ale tak testowo na próbce z wody i cukru spławik pokazywal 12blg a reflaktometr 11brix ,dół pokazywały oba zero.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

ale tak testowo na próbce z wody i cukru spławik pokazywal 12blg a reflaktometr 11brix ,dół pokazywały oba zero.

powiedz czemu miało służyć (poza zaciemnianiem sprawy) porównanie wskazań refraktometru ze "zwalnym" spławikiem?

Oczywiście pomijam aspekt dokładności wskazań rzeczonych przyrządów ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiałem się nad kupnem takiego refraktometru, natomiast po przeczytaniu:

 

 

9. ATM to działa tylko +-10°C ;)

trochę zacząłem się zastanawiać. Dla mnie największym plusem tego urządzenia byłoby mierzenie zawartości cukru brzeczki w różnych temperaturach (przede wszystkim przy: wysładzaniu - 70C, fermentacji (8-25C).

 

Pytanie mam więc następujące - co się dzieje ze wskazaniem refraktometru, jeżeli sprawdzam brzeczkę o temperaturze np. 70C? Czy powinienem je jakoś dodatkowo przeliczyć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

co się dzieje ze wskazaniem refraktometru, jeżeli sprawdzam brzeczkę o temperaturze np. 70C?

ja nic nie przeliczam, a wskazanie traktuję jak wskazanie (nie pomiar) ;)

Myślę, że i tak ważniejsze są raczej tendencje zmian niż sam wynik w danym momencie.

 

 

 

Kropla brzeczki na chłodnym szkiełku wystygnie bardzo szybko.

Owszem wystygnie szybko, ale i szybko woda odparowuje ;) zmieniając wskazania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak - wskazanie to nie pomiar, ale czy wobec tego spławikiem (który ma większy błąd) dokonujemy pomiaru, czy też jest to tylko wskazanie?

Czy można zastąpić spławik refraktometrem z nadzieją, że pomiary będziemy robić:

a) dokładniej

b) wygodniej i prościej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Gdy fermentacja już trwa używam tylko spławika

Przecież to nie ma znaczenia czym mierzysz. Wskazanie jest wskazanie.

Robisz FFT. Mierzysz refraktometrem. Tyle samo ma mieć piwo na końcu fermentacji. Ma więcej znaczy, że się nie skończyła.

Ile łatwiej zbić pomirar jedną kroplą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.