Skocz do zawartości

Refraktometr za trochę mniej niż 100pln


chomiczon

Rekomendowane odpowiedzi

Zaszalałem i kupiłem u Chińczyka. Paczka przyszła, uwarzyłem piwko no i zonk. Ja się biorę do kapslowania, a moje belgijskie ale po dwóch tygodniach ma 7BLG :( Wrzucam "spławik", a on pokazuje 3 BLG. No to ile tak naprawdę jest?

 

Na drugi dzień testowałem oba. W wodzie pokazują po 0 BLG. Zrobiłem roztwór 10 BLG. Ballingomierz pokazał 10, Chińczyk 12 :(

 

Chyba zamówię kolejny bo komfort pracy jest nieporównywalny :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaszalałem i kupiłem u Chińczyka. Paczka przyszła, uwarzyłem piwko no i zonk. Ja się biorę do kapslowania, a moje belgijskie ale po dwóch tygodniach ma 7BLG :( Wrzucam "spławik", a on pokazuje 3 BLG. No to ile tak naprawdę jest?

 

Na drugi dzień testowałem oba. W wodzie pokazują po 0 BLG. Zrobiłem roztwór 10 BLG. Ballingomierz pokazał 10, Chińczyk 12 :(

 

Chyba zamówię kolejny bo komfort pracy jest nieporównywalny :)

 

 

Pokazuje dobrze. A pokazuje więcej bo w piwie jest już alkohol i trzeba przeliczyć wskazania refraktometru.

 

Ten kalkulator powinien wystarczyć.

 

http://onebeer.net/refractometer.shtml

 

lub ten

 

http://seanterrill.com/2012/01/06/refractometer-calculator/

Edytowane przez BialY
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze myślałeś. Ale w częściowo zfermentowanym piwie jest już alkohol który zaburza wskazania refraktometru. Dlatego trzeba przeliczyć.

 

Aerometr wskazuje dobrze.

 

Niedobrze myślał, bo z tego co wiem to przelicznik wygląda tak BLG=BRIX/1.04

 

Co do kwesti zażywania wyniku w przefermentowanym piwie to masz rację, że trzeba użyć przelicznika.

Edytowane przez Usiu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba też się skuszę. Jestem chyba ślepotką, bo nei widzę do kiedy oferta jest wystawiona...

 

Btw. cena obejmuje już wysyłkę, czy muszę sobie dodać? (pytanie do kogoś ogarniętego)

Edytowane przez Kilus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skala Brixa (°Bx)

 

Stopnie Brix (symbol °Bx) stosuje się do pomiaru stosunku wagi cukru i wody, w której określona objętość cukru została rozpuszczona. Pomiary prowadzi się za pomocą sacharymetra, który określa gęstość cieczy, albo łatwiej za pomocą refraktometru. 100 g roztworu 25 °Bx zawiera 25 g cukru. Inaczej mówiąc, w 100 g roztworu cukrowego jest 25 g cukru i 75 g wody.

 

(źródło: http://www.refraktometr.eu/skale-pomiarowe-zawartosci-cukru)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tytułem wyjaśnienia.

Wszystkie skale wyrażające zawartość ekstraktu opracowane są na podstawie pomiarów przeprowadzonych na roztworach sacharozy. Jak chyba wszyscy na tym forum wiedzą w brzeczce piwnej sacharozy jest bardzo niewiele, dominuje maltoza, jest także trochę cukrów prostych i sporo cukrów bardziej złożonych jak również białek i innych związków. Wszystkie one wpływają na parametry fizykochemiczne brzeczki w tym na gęstość i współczynnik załamania światła, jednak ich wpływ nie jest taki sam jak czystej sacharozy. Dlatego właśnie 12% roztwór sacharozy wykaże dokładnie 12°Plato i 12°Brix, podczas gdy brzeczka zwierająca 12% ekstraktu wykaże nieco inne wartości, a wykazane różnice nie będą takie same przy pomiarze gęstości i współczynnika załamania światła. Na szczęście są one tak niewielkie, że przy dokładności stosowanych przyrządów pomiarowych można je z czystym sumieniem zaniedbać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Niedobrze myślał, bo z tego co wiem to przelicznik wygląda tak BLG=BRIX/1.04

 

 

 

Napisał jak wół że w domowej praktyce można zaniedbać. I z tym stwierdzeniem się zgadzam. Chyba że masz aptekę i przy ekstrakcie 10 BLG te 0,4 stopnia robi ci różnicę.

 

Mi nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...

Mój sprzęt został zamówiony 16.09 i już 02.10 był u mnie listonosz z awizo (a ja o tym nie wiedziałem). Refraktometr przyszedł pocztą polską w zwykłej paczce. Na stronach ebay jest niby podany jakiś tracker do sprawdzania gdzie jest teraz przesyłka, ale on nie działa dobrze. Lepiej jest użyć trackera z tej strony: http://track-chinapost.com/ i tam dostaniecie wiarygodne odczyty. Ja popełniłem błąd, bo sprawdzałam z trackera na ebay i cały czas widniało, że przesyłka jest jeszcze w Guandong, a tak naprawdę awizo leżało już w skrzynce od kilku dni - niestety za często tam nie zaglądam :)

 

Co mogę powiedzieć o samym refraktometrze - jest bardzo dobrze wykonany - miałem w ręku refraktometr znajomego za ponad 250 zł i wygląd mojego jest taki sam. Co do optyki, to również nic nie mogę zarzucić - wszystko czytelne i proste w użyciu. Robię różne testy na fermentującej brzeczce i porównuję z balingomierzem, a różnice pomiaru wyliczam przy pomocy beersmith 2. Ja będę warzył w weekend, to dopiero go porządnie wyskaluję i zrobię finalne testy, ale już wiem, że komfort robienia pomiarów wzrósł kilkukrotnie :)

 

W kartonowym opakowaniu znajduje się sam refraktometr, śrubokręt do kalibracji, kilka plastikowych pipet do pobierania próbek oraz podręczne etui, w które to wszystko można zapakować. Ja jestem bardzo zadowolony z zakupu i polecam - całość kosztowała mnie niecałe 85 zł z kosztami przesyłki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Pytanie techniczne. W trakcie fermentacji burzliwej jak pobieracie próbkę, to jak najszybciej ją sklarować? Pobieram małą porcję w kieliszek, ale jest mętna i odczyt w refraktometrze jest mało precyzyjny (niebieskie widmo jest rozproszone przy końcu na przestrzeni około 2°Brix).

 

Zostawić po prostu i się "ustoi"?

 

AKTUALIZACJA: Po prawie 20h w lodówce, na górze próbki w kieliszku, ustała się milimetrowa warstwa czystej brzeczki i dało się zrobić pomiar. Ale generalnie pobieranie próbek z kranika w trakcie burzliwej nie ma za wielkiego sensu przy używaniu refraktometra. Chyba, że ktoś ma jakiś inny pomysł na klarowanie próbki.

Edytowane przez Alfi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11.10.2013 kupiłem na eBay'u model RSG-100ATC od użytkownika grandindexenterprise. Dotarł do mnie 06.11.2013 czyli w 4 tygodnie. Zapłaciłem poprzez PayPal dokładnie 86,45.

 

Dzisiaj wykalibrowałem punkt zero wodą demineralizowaną. Pomiar soku jabłkowego pokazał na cukromierzu i refraktometrze idealnie 11 więc działa poprawnie.

 

Balingomierz przechodzi dziś do rezerwy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warzyciel, uważaj tylko z pipetkami od zestawu - jak zaciągniesz aż do ich końca, do ściskanego zbiorniczka to nie wyschną potem już, a przynajmniej moje od ponad tygodnia ciągle są w środku mokre :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież te pipetki to grosze (5-10groszy/szt) Chyba nie ma co się tym aż tak przejmować. Poza tym spokojnie można pobrać łyżeczką.

 

[edit]

żeby nie być gołosłownym pierwsze z brzegu na alledrogo

http://allegro.pl/pipeta-pasteura-z-pe-2-ml-20-szt-i3669783954.html

12,5 groszy/szt

Edytowane przez leszcz007
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.