Skocz do zawartości

Refraktometr za trochę mniej niż 100pln


chomiczon

Rekomendowane odpowiedzi

A napiszcie coś o użytkowaniu takiego czegoś. Jak się tym mierzy, rozumiem, że bez porównania jest z tym zwykłym, szklanym? Wystarczy kilka kropel do pomiaru? Temperatura może być wyższa? Czy ten z ebay'a i z BA, to są te same sprzęta?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja kupiłem ten

http://www.browamato...&przedm=1456135

i błagam, Pozwólcie mi żyć w przekoniu, że jest po prostu 3x lepszy od tych z Waszych postów :P

 

Naklejka firmowa jest ale poza tym niczym się nie różni:)

Ja tez kupiłem z HK - od grandindexenterprise-razem z przesyłką niecałe 24$-dokładnie taki sam ,jak ten za który dałeś 279zł.

Ale ja nie miałem doliczonej akcyzy,vat-u i podatku dochodowego od sprzedaży i kto tam wie ,co jeszcze.No i sklep musi jeszcze mieć na ZUS i troche zarobić....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musiało Ci się bardzo spieszyć. Lepiej poczekać tydzień i mieć za 80zł z ebaya :P.

Przekonała mnie różnica w cenie - założyłam konto na PayPall-u - kupię z ebaya :smilies:

A refraktometr trzeba mieć - widziałem w akcji: błyskawiczny pomiar gęstości w czasie warzenia :lol:

Edytowane przez coelian
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24$-dokładnie taki sam ,jak ten za który dałeś 279zł.

No tak, czasem trzeba zapłacić frycowe. Gdybym swój kupił za 24$ to teraz bym zadał pytanie czy te tańsze mogą być gorsze w jakikolwiek sposób. To jest jednak optyka a z żeglarskiej praktyki wiem że lornetka za 199,90 PLN jest taka sama jak ta za 950 PLN z tą różnicą że przez tą drugą można coś zobaczyć :-)

Ponieważ jednak mam poczucie że przepłaciłem nie będę zadawał tego pytania ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A napiszcie coś o użytkowaniu takiego czegoś.

Małą pipetką Nabiersz i Kapiesz dwie krople na szybkę, Zamykasz klapkę i Patrzysz pod światło i Widzisz ile jest brix tak jak na zdjęciu. Jeśli jest system ATC temeperatura nie ma znaczenia, ponadto zawsze można się upewnić czy jest dobrze skalibrowany bo przy użyciu wody powinien pokazywać 0.

Pipetkę łatwo się sterylizuję więc można np podczas fermentacji pobrać próbkę spod piany, podczas wysładzania można robić kilka pomiarów na minutę i panować nad BLG.

Wady jakie dostrzegam to cena ( ale jak się zorientowałem należę do wąskiej grupy mającej ten problem :-)) oraz konieczność przeliczania BRIX na BLG/Plato w sytuacji gdy badamy ciecze zawierające alkohol - są oczywiście do tego kalkulatory np. w Beersmiths.

post-532-0-78775100-1357404304_thumb.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A refraktometr trzeba mieć - widziałem w akcji: błyskawiczny pomiar gęstości w czasie warzenia

Od kilku warek używam - bezcenny, szybkość i prostota używania. :) Oczywiście kupiłem na ebayu :P

 

po fermentacji można korygować odczyt - spławik odejdzie w zapomnienie.......

Dokladnie. Toolkit z plikowni sie klania. Spławik oddany szwagrowi do win i miodków.

 

przy użyciu wody powinien pokazywać 0

Destylowanej (tak pisze w instrukcji mojego refraktometru) no i śrubka jest którą trzeba wyregulować ewentualnie na zero i jest git. Porównywałem odczyty ze spławikiem. Jest dobrze, tyle że dokładniej :P

Edytowane przez Mariusz_CH
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A napiszcie coś o użytkowaniu takiego czegoś.

Małą pipetką Nabiersz i Kapiesz dwie krople na szybkę, Zamykasz klapkę i Patrzysz pod światło i Widzisz ile jest brix tak jak na zdjęciu. Jeśli jest system ATC temeperatura nie ma znaczenia, ponadto zawsze można się upewnić czy jest dobrze skalibrowany bo przy użyciu wody powinien pokazywać 0.

Pipetkę łatwo się sterylizuję więc można np podczas fermentacji pobrać próbkę spod piany, podczas wysładzania można robić kilka pomiarów na minutę i panować nad BLG.

Wady jakie dostrzegam to cena ( ale jak się zorientowałem należę do wąskiej grupy mającej ten problem :-)) oraz konieczność przeliczania BRIX na BLG/Plato w sytuacji gdy badamy ciecze zawierające alkohol - są oczywiście do tego kalkulatory np. w Beersmiths.

Dzięki, już myślałem, ze nikt się nie podzieli tą wiedzą. Zdecydowanie zamawiam w najbliższym czasie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A napiszcie coś o użytkowaniu takiego czegoś.

Małą pipetką Nabiersz i Kapiesz dwie krople na szybkę, Zamykasz klapkę i Patrzysz pod światło i Widzisz ile jest brix tak jak na zdjęciu. Jeśli jest system ATC temeperatura nie ma znaczenia, ponadto zawsze można się upewnić czy jest dobrze skalibrowany bo przy użyciu wody powinien pokazywać 0.

Pipetkę łatwo się sterylizuję więc można np podczas fermentacji pobrać próbkę spod piany, podczas wysładzania można robić kilka pomiarów na minutę i panować nad BLG.

Wady jakie dostrzegam to cena ( ale jak się zorientowałem należę do wąskiej grupy mającej ten problem :-)) oraz konieczność przeliczania BRIX na BLG/Plato w sytuacji gdy badamy ciecze zawierające alkohol - są oczywiście do tego kalkulatory np. w Beersmiths.

Dzięki, już myślałem, ze nikt się nie podzieli tą wiedzą. Zdecydowanie zamawiam w najbliższym czasie.

http://www.piwo.org/topic/394-refraktometr/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O masz! A już myślałem, ze wszystko przeczytałem, dzięki. ;) Teraz wiem, że to nie tak kolorowo i dla czego po fermentacji lepszy spławik. Ogólnie chyba jednak warto mieć to i to, więc na pewno zakupie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Destylowanej (tak pisze w instrukcji mojego refraktometru)

To prawda, ale nie szalejmy, wysokozmineralizowana woda - której w kranie raczej nie ma ( jest mniej minerałów) zawiera ok 1500 mg/l "czegoś" i wtedy powinno pokazać 0,015 BRIX. Dokładność refraktometru to 0,2 BRIX więc 0,015 to pomijalny błąd. Stąd jak kapniemy kranówy która zwykle jest pod ręka i pokaże 0 to możemy spokojnie przyjąć że mierzymy prawidłowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.