Skocz do zawartości

braumeister system - jak zbudować


bnp

Rekomendowane odpowiedzi

Przy ostatniej warce w kociołku wyszła pierwsza wada.

 

Przy zasypie 8,5 kg słodów zapychało mi się górne sito. Nawet pulsacyjne sterowanie pompą nie pomogło. Do tej pory sterownik radził sobie z problemem zapychania sita, które występowało przy przerwie białkowej oraz maltozowej gdzie lepkość brzeczki jest duża.

Po rozkręceniu sita okazało się, że jest zabite przez mąkę.

Przyczyny upatruje w zbytnim rozdrobnieniu słodu. Ta partia słodu puszczona była przez gniotownik o małej szczelinie i pewnie tu jest problem.

 

Ubiegając problem wczoraj zrobiłem mały test wydajności zacierania w zależności od grubości śruty.

Na śrutowniku zrobiłem 2 przemiały

1. Słód zmielony na mąkę

2. Słód zmielony przy odkręceniu 3 pełnych obrotów na Porkiecie

 

odważyłem po 100g i dodałem 400g wody

po zacieraniu uzyskałem :

 

1. ok 16 blg

2. ok 14,5 blg

 

Różnica spora ale nie jest tak tragicznie. W śrucie nr 2 było ok ~2% całych ziaren, ~2%ziaren przełamanych na pół.

Następnym razem będę jednak śrutował na Porkiecie na ustawieniu 2,5 obrotu śruby regulacyjnej

 

Trzeba by się przyjrzeć lepiej wpływowi wydajności od gradacji śruty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oprócz pompy mam dodatkowe ręczne mieszadło - między sitami.

Wydajność jest wyższa i można dać więcej słodu.

20 BLG bez problemu uzyskuję.

Wolę lżejsze piwa, ale robię mocniejsze i dodaję wody mineralnej - dzięki temu z jednego warzenia jest więcej piwa :-)

Na początku trudno jest ruszyć tym mieszadłem. Trzeba delikatnie go rozruszać.

Aby była klarowna brzeczka lepiej nie mieszać na jakiś czas przed końcem.

Przy okazji pytanie: kiedy dodajesz chmiel? Wyciągasz go przed rozpoczęciem gotowania?

post-4905-0-92065400-1359373136_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie leci klarowna brzeczka ale nie mieszam wiec nie wiem czy mieszadło cos zmieni

Chmiel jak daje do zacierania to dodaje herbatkę z granulatu po przerwie dekstrynujacej bezpośrednio do zacieru. Czasami tez dodaje szyszki. Po wysładzaniu chmiel z młótem idzie do kibelka. Na smak i aromat chmielę normalnie podczas warzenia.

 

jak śrutujesz słód? zauważyłeś zależność przepływu od gradacji śruty ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam śrutownik, ale kupuję ześrutowany. Leniwy jestem :-) Ale wielokrotnie czytałem o tym, że im drobniejszy słód tym wydajność większa. (i większe problemy przy filtracji - ale to nas nie dotyczy). W instrukcji worka zaciernego było, że ok. 30% można dać na mąkę.

Mieszadło ewidentnie wyciąga mąkę ze słodu, to nawet widać na oko podczas mieszania.

Metodą prób i błędów muszę dopiero dojść ile musi być niemieszane, żeby była klarowna.

Przy dużej ilości słodu może się zdarzyć, że woda zamiast równomiernie mieszać słód zrobi sobie kanaliki.

Można sobie poradzić:

1) tak ustawiając sterownik, żeby pompa pracowała impulsowo np. 5min pracy 30sek przerwy.

2) zamieszać - dokładniej i jest to o tyle przyjemne, że samemu coś przy piwie robisz :-)

3) robić lżejsze warki, więcej wody, tak jak to jest zalecane w oryginale < 15BLG bez wysładzania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie drobne romby 1mm2

Po zastanowieniu się, wydaje mi się, że masz rację: będę unikał mąki.

Zatkanie górnego sita to jeszcze pół biedy, gorzej by było z dolnym.

Mieszadło wydaje mi się dobrym pomysłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już wszystko jasne :)

Winowajcą był tak jak zakładałem zbyt drobno zmielony słód. Dziś właśnie warzę pilsa i ześrutowałem słód na 2,5 obrotu na porkecie

zaciera się idealnie, nawet przy bialkowej nie miałem problemu

Cyrkulowana brzeczka jest klarowna jak łza.

Morał taki że braumainstery nie lubią mąki :D

 

tylko co ja zrobię z 50 kg zbyt mocno zmielonej śruty :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już wszystko jasne :)

Winowajcą był tak jak zakładałem zbyt drobno zmielony słód. Dziś właśnie warzę pilsa i ześrutowałem słód na 2,5 obrotu na porkecie

zaciera się idealnie, nawet przy bialkowej nie miałem problemu

Cyrkulowana brzeczka jest klarowna jak łza.

Morał taki że braumainstery nie lubią mąki :D

 

tylko co ja zrobię z 50 kg zbyt mocno zmielonej śruty :roll:

Braumaistery lubią tylko klony może nie bardzo :) u mnie przytkanie sie nie zdarzyło a miele bardzo drobno i często daje większy zasyp niż przewidziany

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze mam mały dylemat czy nie przerabiać kosza. Mówicie że nie macie problemu z maka w śrucie podczas zacierania.

Nigdy nie widziałem sklepowego gara i może popełniłem błąd. Z filmów w necie widzę że górne sito leży swobodnie na słodzie. Dobrze widzę ? Czyli odległość od góry kosza jest różna w zależności od ilości słodu ?

jeszcze jedno pytanie. Czy podczas pracy pompy sito podnosi się razem ze słodem ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze mam mały dylemat czy nie przerabiać kosza. Mówicie że nie macie problemu z maka w śrucie podczas zacierania.

Nigdy nie widziałem sklepowego gara i może popełniłem błąd. Z filmów w necie widzę że górne sito leży swobodnie na słodzie. Dobrze widzę ? Czyli odległość od góry kosza jest różna w zależności od ilości słodu ?

jeszcze jedno pytanie. Czy podczas pracy pompy sito podnosi się razem ze słodem ?

 

Tak , górne sito leży na słodzie , od góry ma drugie sito z większymi dziurami , ok 3mm. podobnie na dole .Przez środek kosza idzie pręt z gwintem u góry

po zasypaniu , przed włączeniem pompy zabezpieczasz górne sito przed podnoszeniem i jednocześnie uszczelniasz kosz dociskając uszczelkę na dole. Sita nie mają ruchu .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok już wszystko wiem. Sita robią kanapkę ze słodu.

Chyba przerobię swój sprzęt.

Tak . jak wywalam młóto z kosza jest nieźle sprasowane. Filtracja jest bezproblemowa a brzeczka przed końcem zacierania jak kryształ

Zachwalam ten gar ale kilka wad ma :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie miałem problemu z mąką, bo śrutę miałem zawsze grubą :-)

Mam coś takiego:

http://allegro.pl/kociol-zacierno-warzelny-kadz-zacier-piwo-domowe-i2982677802.html

 

dotąd dawałem maks. ilość słodu, więc właściwie luzu między sitem a słodem nie było

 

czyli mówicie, że jak dam mniej słodu, będzie luz i gorsza filtracja?

Akurat w sobotę chcę zrobić lżejsze piwo, mniej słodu, zdam relację jak to wygląda

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie miałem problemu z mąką, bo śrutę miałem zawsze grubą :-)

Mam coś takiego:

http://allegro.pl/ko...2982677802.html

 

dotąd dawałem maks. ilość słodu, więc właściwie luzu między sitem a słodem nie było

 

czyli mówicie, że jak dam mniej słodu, będzie luz i gorsza filtracja?

Akurat w sobotę chcę zrobić lżejsze piwo, mniej słodu, zdam relację jak to wygląda

u mnie nie ma pojęcia ,, luz '' mniej słodu to sito leży głębiej ale zawsze na słodzie , czy zasyp ma 4kg czy 6,5 kg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakieś 0,8mm kwadratowe , to jest siatka , dziurka przy dziurce.

Zawsze powtarzam że najlepsze sita, wkłady filtracyjne obojętnie w jakim systemie nie mogą mieć okrągłych otworów. Młóto idealnie potrafi zatykać otworki. Szczeliny, lub kwadraty jak pisze pepe zapobiegają zapychaniu. Od 60-ciu warek jadę na szczelinowym co prawda system grawitacyjny, ale gniotownik mam ustawiony tak że leci mąka i prawie całe łuski, bo są zwilżane. Do tej pory niezależnie od zasypu nie miałem problemów z filtracją!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakieś 0,8mm kwadratowe , to jest siatka , dziurka przy dziurce.

Zawsze powtarzam że najlepsze sita, wkłady filtracyjne obojętnie w jakim systemie nie mogą mieć okrągłych otworów. Młóto idealnie potrafi zatykać otworki. Szczeliny, lub kwadraty jak pisze pepe zapobiegają zapychaniu. Od 60-ciu warek jadę na szczelinowym co prawda system grawitacyjny, ale gniotownik mam ustawiony tak że leci mąka i prawie całe łuski, bo są zwilżane. Do tej pory niezależnie od zasypu nie miałem problemów z filtracją!

coś w tym jest jak jeszcze filtrowałem w wiadrze z dziurami , nawierciłem dziur jak głupi i filtracja beznadzieja dopiero jak naciąłem szczeliny cieniutką tarczą poprawa była na prawdę duża

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Racyja Panowie.

problemem z zapychaniem się sita przy drobno zmielonym słodzie jest sito. Zbyt małe otwory. Po ostatniej modyfikacji już wiem że to jet to na 100 %.

Teraz poszukam innej blach perforowanej i będzie można jechać z mąką ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Powoli (bardziej nawet niż powoli) ruszam z budową klona b. i jak zwykle pojawiają się pytania:

1. Jaki jest optymalny tryb pracy pompy? Praca ciągła czy pulsacyjna, a jeżeli pulsacyjna to z w jakim cyklu czasowym?

2. Czy popma pracuje tylko wtedy gdy włączona jest grzałka podczas zacierania lub chłodnica przy chłodzeniu czy też stale (także podczas przerw i gotowania)?

3. Czy przeróbka kosza na ruchome górne sito jest niezbędna czy można zostawićstałą jego objętość, jak to było w pierwotnym projekcie (to do bnp)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ad 1

To i to. Ja mam rozwiązane to tak w swoim sterowniku, że mam do dyspozycji pracę ciągłą lub pulsacyjną z możliwością regulacji czasu pracy oraz z możliwością regulacji czasu martwego. Np mogę sobie nastawić 10 s pracy 5 s przerwy lub 7 s pracy 30 s przerwy

ad 2

Jak będzie sobie robił sterownik to zrób osobne niezależne wyjście na pompę , ja tak mam. I tak właśnie to działa. jeżeli chcesz by pompa była sprzężona z grzałka to podpinasz ja pod gniazdo grzałki i sprawa załatwiona. U mnie pompa chodzi cały czas ale podczas gotowania ja odłączam. Przy chłodzeniu jak najbardziej. nawet Musisz dać drugą na wylewie wtedy robi ci się wirpool super sprawa ( zobacz moje foto )

 

Ad 3

Jeżeli planujesz tylko i wyłącznie warki na poziomie 440 l to możesz zostawić w pierwotnej formie. Ja przerobiłem i mogę warzyć mniejsze ilości ok 25 l

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.