Skocz do zawartości

braumeister system - jak zbudować


bnp

Rekomendowane odpowiedzi

Zrobiłem kilka warek na boleckim i nie powiem,żeby mi czegoś w nim brakowało, czy żeby nie spełniał oczekiwań, bardziej co do sprzętu, zawsze znajdzie się coś co chciałbym zmienić. Swojego projektu braumeistera do dzisiaj nie ukończyłem raz,że brak czasu dwa,co podejście do po składania do kupy pojawiają się nowe pomysły i całkowicie inne koncepcje.

Póki co śmiało mogę polecić sterownik Boleckiego.

Sprawdza się idealnie do warzenia na garze,a w tym projekcie zamiast mieszadła podpinasz pompę i też będziesz zadowolony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie dzwoniłem do Boleckiego i fakt jest nie dostępny czekają na nowy model miał być dostępny pod koniec 2015 ale nie dotarły tak mi Pan powiedział, nowe maja być ale nie wiadomo kiedy ,mam zadzwonić za miesiąc do Pana od Boleckiego ,cena ma być 400 - 500zł wygląd ma być taki sam funkcje podobne więc nie wiem po co nowy model ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój klon działa bez zarzutu. Keg 50l cylinder wewnętrzny fi 26cm , sita blacha 1,5mm szczelinowe, pompa od zmywarki, grzałka 2200W stal KO na razie sterowanie ręczne. Ostatnio widziałem na OLX ciekawy zaawansowany sterownik PID firmy JUMO z możliwością programowania temperatur .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy jest jakiś sprawdzony producent grzałek ? bo ja będę potrzebował grzałki na zamówienie ,chcę wykorzystać istniejące otwory bo te grzałki są spalone po ostatniej warce.

Z tego kotła chcę zrobić klona braumeistra , szerokość 59cm głębokość 47cm w środkowej części z brzegu 37 cm dno wklęsłe.Pojemność 100 L.

post-14108-0-28718400-1455884938_thumb.jpg

post-14108-0-06915600-1455885186_thumb.jpg

Pozdrawiam siwy

Edytowane przez siwy99
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To była moja 4-ta warka zawsze zacierałem 4:1 i było wszystko ok , a ostatnio zrobiłem 3:1  i w dodatku miałem chyba drobniej ześrutowany słód i już od pierwszego momentu zacierania wydostawały się takie banieczki ,grzałki się przypalały już od początku, mieszadło chodziło cały czas i nic to nie dało .

Jak zlewałem zacier do filtracji to kawałek grzałki odpadło na dwóch była 2-3mm warstwa spalenizny , dwie grzałki poległy  warzyłem już tylko na jednej a brzeczki było 90 litrów masakra.

Wiec rozbieram kocioł i przerabiam na braumeistra .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na Browar Biz jest wątek na temat grzałek tam znalazłem adres rzemieslnika od grzałek( zgubiłem gdzieś numer przy zmianie telefonu).. Do pojemności 100l szacuję 3x2000W . Moim zdaniem szkoda takiego kotła na braumaistera bo przy takiej pojemności trzeba kosza co najmniej na 25kg zasypu ( wciągarka się klania ;) ) i ze znalezieniem odpowiedniej pompy będą duże problemy .Na tym forum chyba Dziadek ma 200l braumaistera(klon) zapytaj o wrażenia. Kolego Siwy99 idź w stronę Hermsa .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy hermsie musiał bym bardzo rozbudowywać browar , do tej kadzi mam zrobioną fajną chłodnicę z karbowanej rury 23mb   chciałbym    to  wykorzystywać , planuję zrobić do klona 2 cylindry o różnej wysokości żeby robić i mniejsze warki ale to na  razie plany .

Czy dwie pompy od pralki ok 30 wat każda to będzie za mało ?

( mam jeszcze kociołek 500 L z płaszczem i grzałkami 10KW  tak na przyszłość ...)

Edytowane przez siwy99
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dwie pompy nawet od zmywarki to za mało na taki zasyp . Pamiętaj , że pompa ma wytworzyć odpowiedni strumień brzeczki. A swoją drogą w kociołku 500l  Masz gotową chłodnicę ( płaszcz ;) ) i odpada mycie  wężownicy z karbowanki.Z własnych obserwacji wiem,że wystarczy drobniejsze mielenie słodu i automatycznie zmniejsza się przeplyw przez zasyp co obniża wydajność warki.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ten kociołek 500 l kupiliśmy za śmieszne pieniądze dla tego jest , co ja bym z tym browarem miał zrobić ! wybicie 300-400 litrów !!!  ale możliwe do wykonania tylko bym musiał zrobić ogromne fd. może kiedyś ... zobacz tu jest jakiś mały browar i mają kilka braumeistrów  chyba im się to sprawdza

Zrobię tego klona bo muszę na razie mieć coś w miarę kompaktowego a jak mi wyjdzie wybicie 60-80 litrów to i tak super

Co do wydajności to nie mam zamiaru się bić o to ,bardziej zależy mi na wygodzie i czasie , te kilka kg słodu więcej to nie problem ,ostatnio kupiłem 25 kg słodu pilznenskego za 75 zł więc jak na razie na to nie patrze choć wiem że powinienem. Zacząłem warzyć tylko dla tego że koncerniaki przestały mi smakować  a raczej znajomy poczęstował mnie prawdziwym piwem , a tak z ciekawostek to powiem wam że teściu mój ma kilka sklepów z alkoholem i mam że tak powiem nie ograniczony dostęp do piwa gratis ! ale nie o to chodzi w końcu !

Edytowane przez siwy99
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. Wcale nie twierdzę ,że nie da rady zrobić klona >50l . Da się tylko jest kilka haczyków o których pisałem. Ja też zapomniałem smak koncerniaka. Co do wydajności to nie tak abym dzielił zapałkę na czworo ale szkoda jak 50% dobrego zjedzą kury :) .Będę śledził postępy przy budowie . Powodzenia.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie postęp zerowy , chciałbym kupić jakąś dobrą pompę lub pompy czekam na sugestie bardziej doświadczonych w budowie , sita zrobię chyba ze szczeliną 0,7 lub 0,8 mm /30mm , zastanawia mnie tylko jedno ,czy górne sito może być zamocowane na stałe u góry czy musi dociskać słód i unosić się razem z nim ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie postęp zerowy , chciałbym kupić jakąś dobrą pompę lub pompy czekam na sugestie bardziej doświadczonych w budowie , sita zrobię chyba ze szczeliną 0,7 lub 0,8 mm /30mm , zastanawia mnie tylko jedno ,czy górne sito może być zamocowane na stałe u góry czy musi dociskać słód i unosić się razem z nim ?

Sito może być ruchome lub na stałe ale zawsze niżej od krawędzi cylindra aby tłumic wyplywającą brzeczkę . .Przy większej średnicy radzę dać dodatkowe wzmocnienie bo parcie słodu je powygina.

Edytowane przez jun22
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha , jeżeli chodzi o wykonanie sita to nie będzie problemu wytnę na laserze i dodatkowo jeszcze wzmocnimy je bo średnica wyjdzie ok 50 cm ,zastanawiam się tylko nad grubością blachy na sito i wielkością szczelin bo na filmiku w braumeistrze 200 L są jakieś duże te otwory .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha , jeżeli chodzi o wykonanie sita to nie będzie problemu wytnę na laserze i dodatkowo jeszcze wzmocnimy je bo średnica wyjdzie ok 50 cm ,zastanawiam się tylko nad grubością blachy na sito i wielkością szczelin bo na filmiku w braumeistrze 200 L są jakieś duże te otwory .                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                           Na filmiku dlatego są duże otwory w sitach bo dodatkowo dali do sit siatkę.Co do blachy na sita to tak ok.2mm ( więcej lepiej ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może tak powinno być ? że otworki większe i dodatkowa siatka , spidel mógł od razu zrobić mniejsze otwory a jednak zrobili większe ... coś w tym jest , chciałbym od razu zrobić takie sito jak trzeba bo to trochę droga zabawa by była w testy , poczekam z wypalaniem może ktoś kto użytkuje mi podpowie jak powinno być.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może tak powinno być ? że otworki większe i dodatkowa siatka , spidel mógł od razu zrobić mniejsze otwory a jednak zrobili większe ... coś w tym jest , chciałbym od razu zrobić takie sito jak trzeba bo to trochę droga zabawa by była w testy , poczekam z wypalaniem może ktoś kto użytkuje mi podpowie jak powinno być.

Ale zrobiła się prywatna dyskusja :) . Jak zamawiałem wewnętrzny  cylinder fachowcy zrobili mi sita z blachy perforowanej ( takiej jak na filmie)tylko dokładność dopasowania do cylindra była słaba to dorobiłem samemu sita szczelinowe . Otworkowych sit nie używałem bo nie mam siatki. Kiedyś czytałem aby do sit otworkowych zastosować siatkę o oczku ok. 0,45mm .Dzisiaj wpadł mi w oko taki sklep z siatkami KO   < siatkifiltracyjne,com,pl >.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiałem się jak zrobić dokładny cylinder , blacha na cylinder pójdzie przez walcarkę która nada nam odpowiedni kont wygięcia , a jak będę wypalał na laserze sito to od razu z tego samego kawałka materiału zostaną wycięte dwa pierścienie które nadadzą idealny kształt cylindra ,będą zamocowane na zewnątrz cylindra u dołu i u góry tylko po to aby cylinder był idealnie okrągły ,takie mam plany a jak to wyjdzie to zobaczymy , oczywiście nie będę sam tego wycinał tylko mój znajomy co ma laser itp . Fajnie by było jak by osoby które użytkują takie sprzęty typu klon BM wypowiedziały się co do szczegółów  budowy , na etapie kompletowania największa niewiadoma dla mnie to pompa i najbardziej odpowiednie zrobienie sit jakie otwory/szczeliny zastosować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.