Jump to content
Sign in to follow this  
przemak

Ciekawostka - piana

Recommended Posts

No dość dziwna musze powiedzieć,musiały się potworzyć jakieś agregaty komórek drożdżowych,ale jak nie wiem...

Tej, ale nie strasz, piwo wyjdzie OK, prawda? ;)

No no może bardzo zakręcone :cool2: , ale po jednym browarze bałbym się poruszać bez wózka inwalidzkiego ;) (sory z a szyderstwo) ale takie COŚ pierwszy raz widzę, może to jakiś atak klonów drożdżowych ? Koniecznie daj znać co dalej z tego powstało !!!

Co to za drożdże??? i jaka temp. fermentacji?

Edited by Jejski

Super! Też pierwszy raz taką widzę.

Wygląda jakby powierzchnia brzeczki była przykryta jakąś przykrywką z dziurami i przez te dziury wyszły drożdże. ;)

A jakie to drożdże?

To się nazywa początek fazy wysokich krążków. Swoją drogą z obrazków piany podczas fermentacji mogłaby powstać ciekawa galeria.

Wyglada, ze gdyby nie przykrywka, to by juz mnie atakowaly ;)

piana2eh3.th.jpg

a temperatura w normie

tempaz2.th.jpg

Wiem, ze to moze malo interesujace, ale zostawiam dla siebie i dla potomnosci ;)

wyglada to tak, ze w sumie mnie to obrzydza ;)

rowniez przychylam sie do prosby poprzednikow bys powiedzial co ci z tego dobrego wyjdzie ;)

pozdrawiam !

wyglada to tak, ze w sumie mnie to obrzydza ;)

rowniez przychylam sie do prosby poprzednikow bys powiedzial co ci z tego dobrego wyjdzie ;)

pozdrawiam !

Oczywiscie nie omieszkam, choc juz teraz wiem, co - pyszny stout! ;)

Ludzie co wy tu panikę siejecie. Piwo wyjdzie.

Sam osobiście takich tworów nie miałem, ale bardzo chciałbym mieć. :D To jest, estetycznie rzecz biorąc, fenomenalny efekt pracy drożdży.

Przemak nic się nie przejmuj, wszystko jest ok.

Ja sie nie przejmuje, przeciez wskazuje na to tytul watku - ciekawostka. A piwo na pewno bedzie OK :D

"Zuzyje" te brewkity, co mam, i zacieram - w lodowce turystycznej na poczatek!

Ja niestety nie zaglądam do moich fermentatorów i tak pięknych stworków nie mogę podziwiać.JK

Czadowa piana :D Może to jakaś nowa forma fazy wysokich krążków burzliwej fermentacji. :D

Ja zaglądam aby powąchać, czy wszystko ok albo żeby zmierzyć Blg.

Przemak, na zdjęciach jest areometr, czy Ty go zostawiles w fermentatorze czy za każdym razem wkładałeś do piwa?

Przemak, na zdjęciach jest areometr, czy Ty go zostawiles w fermentatorze czy za każdym razem wkładałeś do piwa?

Areometr zostawiam, z piana wiadomo, nic nie widac, ale potem juz tak.

Wg mnie nie ma potrzeby zostawiania areometru w fermentorze.. trudno o poprawny odczyt, szczególnie przy burzliwej (piana). Jak chcę zmierzyć BLG to "podbieram" trochę fermentującej brzeczki zdezynfekowanym narzędziem i po pomiarze... wypijam :D

Przemak' date=' na zdjęciach jest areometr, czy Ty go zostawiles w fermentatorze czy za każdym razem wkładałeś do piwa?[/quote']

Areometr zostawiam, z piana wiadomo, nic nie widac, ale potem juz tak.

To może chyba powodować błąd odczytu, CO2 przyklei się do areometru, przez co uniesie go do góry :D

Ja zawsze robie tak, że biorę areometr i wycieram go dokładnie sciereczką bądź watą nasączoną spirytusem. Dobra sprawdzona metoda :D

To może chyba powodować błąd odczytu, CO2 przyklei się do areometru, przez co uniesie go do góry :D

Oczywiscie - CO2 unosi go do gory, z kolei reszki piany, ktora jest oklejony, zanurza go w dol, wartosc odczytu jest calkowicie bledna - ale i w sumie nieistotna. Nas przeciez interesuje pochodna a nie skladowa stala - czyli czy sie jeszcze obniza czy juz przestalo - a to mozna odczytac bez problemu. Na koniec go myje i mierze porzadnie, ale tak to sobie plywa caly czas, przynajmniej nie zginie :D

IMO trzymanie aerometru w fermentorze przy dolnej fermentacji może wpłynąć na jego rozkalibrowanie.

Może trochę przesadzam,ale aerometr skalibrowany jest na 20°C i każde większe odchylenia np. 4°C przy dolnej powiedzmy pilsowej fermentacji wpływa na późniejsze pomiary.