Skocz do zawartości

Browar Ignaczew


Rekomendowane odpowiedzi

Warka 52 - wit 13 blg uwarzona wczoraj 27.02.14

 

2 kg pils castle

2 kg mąka pszenna razowa

350 g płatki owsiane

20 g sybilli

brewferm blanche

15 g kolendry indyjskiej

15 g curacao

skórka z 3 pomarańczy

200 g cukru białego

 

63 C 40 min

72 C 40 min i dodane płatki

wygrzew w 78 C kilka minut

 

Filtracja wolna ale bez przesady 1,5 h t nie jest zły wynik :)

 

20 g sybill w szyszce na 60 min.

8 min. przed kóncem gotowania zadałem curacao

5 min. przed końcem kolendre

i jakieś 2 min. przed końcem skmórkę pomarańczową i cukier.

 

wyszło jakieś 17 litrów 13 blg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

warka 50 apa simcoe, się nie udała, drożdże były juz niestety przechodzone i wyprodukowały trochę masła, ( mój pierwszy diacetyl :) ) troche wina porzeczkowego, aromatu simcoe nie ma żadnego.

Czasem takie otrzeźwienie jest potrzebne , kiedy wszytko dobrze idzie i człowiek poczuje się zbyt pewnie :)

Chyba dam sobie spokój z odzyskiwaniem suchych drożdży, ewentualnie tylko raz, oszczedność niewielka a straty moralne niepoliczalne :D

Najpierw na tych drożdżach zrobiłem A.Stout 16 blg a potem brown porter 12 blg i na kóncu simcoe, także kolejność też nieprawidłowa.

American stout jest ok. Brown smakuje prawidłowo, choc jak na us -05 jest podejrzanie klarowny, po 2 tygodniach piana jest słabiutka i nagazowanie też. Zobaczymy. :cool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po takie porazce to chyba koniec przygody z piwowarstwem, zegnaj :|

 

:roll:

 

Tak, to bardzo trudna decyzja, tak naprawdę robiłem to piwo ze złamaną stopą, nie wiem czy jestem w stanie dalej to ciagnać, o mojej decyzji dowiecie się z branżowej prasy, której przedstawiciele naciskają mnie bezlitośnie, gdzie się nie ruszę to kamery i mikrofon. Tak nie da się żyć.

gdyby nie rodzina i pies którzy mnie wspierają, nie wiem co bym zrobił...

;)

Edytowane przez radekw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli to masło to diacetyl to drożdże powinny go przerobić. Czy to w fermentorze czy w butelkach. (może za szybko z nad drożdży piwo zlałeś?)

Ja sucharki cały czas odzyskuję (założyłem sobie, że 4 warki na jednych drożdżach zrobię). Nigdy złych efektów tego nie stwierdziłem. (choć może jestem za słabym degustatorem by pewne wady wyczuć).

Nie robię tego dlatego, żeby zaoszczędzić pare groszy tylko wydaje mi się, że na gęstwie piwo nieco lepsze wychodzi niż na świeżych suchych. Przede wszystkim o wiele szybciej startują.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy wielokrotnym użyciu masz już w gestwie duzo dzikich drożdży, dlatego pewnie szybciej starują, Safale 5 dają u mnie zawsze mętne piwo, TO jest klarowne, także to juz może nie być uS-05, tylko jakaś kombinacja safali, dzikich i pewnie jeszcze zmutowanych, nie znam się na tym dobrze więc może plote androny ale profil smakowy tego piwa jest nietypowy jak dla us-05, nie czuje przy tym oznak zakażenia bakteryjnego. Muszę przejrzeć zapiski z przeszłości aby ocenic jak to z gtymi gęstwami z sucharków było.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

warka 53 - saisone 13 blg

 

Opierałem się na przepisie Dori.

 

3kg pale ale strzegom

1kg wiedeński castle

0,5 kg pszeniczny stzregom

0,25 kg carahell weyerman

0,2 kg cararoma

 

66-68C 1h

wygrzew w 76C

 

20g iungi 11% alfa na 60 min.

20g saaz 3,1% alfa na 20 min

20g curacao na 15 min

260g cukru białego 5 min.

30g saaz 0 min.

 

Użyje fabrycznie nowych wyestów belgian saisone 3724, dla pewności zrobie starter,który zadam rano.

Dobranoc. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Użyje fabrycznie nowych wyestów belgian saisone 3724, dla pewności zrobie starter,który zadam rano.

 

A jak będziesz prowadził fermentację? Też się przymierzam do wykorzystania tych drożdży, to może patent podkradnę ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podobno najlepsze efekty dają te drożdże w górnym zakresie temp. w których pracują, a ten zakres sięga chyba do 35 C. Ja po prostu postawię je w pokoju dziennym czy telewizyjnym, jak zwał tak zwał, także powinny jakieś 25 stopni osiągnąć podczas fermentacji.

Dori fermentowała w 22 stopniach i wygrała tą kategorie na birofiliach, tyllko nie pamietam których.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

warka 54 Roggen 20.04.14r.

 

 

2kg żytni steinbach

1kg pils strzegom

1kg monach steinbach

0,2kg cararoma

0,1kg red 30ebc bestmalz

 

słody ( bez monachijskiego ) wsypane w temp. 63 C i od razu podgrzane do 72C, w tej temp. dodałem słód monachijski i w temp. 72C zacierałem godzinę.Potem wygrzew w 78 stopniach i jak to z roggenem bywa, koszmarna 3 godzinna filtracja.

 

10g Iungi na 60 min.

20g Iungi 0 min.

 

dzis rano zadałem WB-06 bezposrednio z torebki, natlenowałem i zaczynam oczekiwanie...... :)

 

aha, wyszło 17 litrów 12 blg, niedofiltrowałem do końca, byłem juz na ostatnich nogach, stąd taka słaba wydajność,

Edytowane przez radekw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podobno najlepsze efekty dają te drożdże w górnym zakresie temp. w których pracują, a ten zakres sięga chyba do 35 C. Ja po prostu postawię je w pokoju dziennym czy telewizyjnym, jak zwał tak zwał, także powinny jakieś 25 stopni osiągnąć podczas fermentacji.

Dori fermentowała w 22 stopniach i wygrała tą kategorie na birofiliach, tyllko nie pamietam których.

w 2009r :) Daj znać co Ci wyszło :) Mam ochotę powtórzyć to piwo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w 2009r :) Daj znać co Ci wyszło :) Mam ochotę powtórzyć to piwo

 

kiedy juz będzie o czym pisać, dam znać, z przyjemnością tez wyśle jeśli się okaże że nie ma wstydu, na razie stoi tydzień na burzliwej, początek fermentacji to 22 stopnie, teraz 23-24 C, czekamy :),

Edytowane przez radekw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka 55 Grodziskie 8 blg

 

Użyłem gotowy zestaw z CP, gdyz poprzedni grodzisz z tego zestawu wyszedł doskonale, niestety spotkała mnie niemiła niespodzianka, gdyż okazało się że tym razem Centrum Piwowarstwa użyło słodu wędzonego o szynkowym aromacie a za taką wędzonką nie przepadam, poprzednio był to chyba wędzony steinbach o takim ładnym dymnym zapachu, jestem delikatnie mówiąc "zawiedziony" :) i mam nauczkę, nigdy więcej gotowców.

 

1,3 kg pszeniczny

0,7 kg wędzony

0,5 kg pils

 

63C 30 min

72C 30 min, w tej przerwie dam jeszcze od siebie 300 g pszenicznego

wygrzew w 76C kilka minut

 

30g sladek 6,5% alfa na 60 min.

20g sladek na 0 min.

 

wyszło chyba koło 20 litrów, mam nowe wiadro bez podziałki, na moje oko 7,8 blg, wiadro na balkon, ja na piwo, jak wrócę zadam drożdże S-33.

Edytowane przez radekw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka 56 APA 13 blg

 

2 kg pale ale strzegom

1,8 kg wiedeński castle

420 g pszeniczny strzegom

218 g cara blond 20 ebc castle

270 g carahel

100 g abbey weyerman

 

66-68 C 1h

78 kilka minut

 

5g citry 13,6 % i 5g mosaic 12% na 60 min.

5g citry i 5g mosaic na 50 min.

5g mosaic i 5g cascade 5,3% na 40 min.

5g mosaci i 5g cascade na 30 min.

5g mosaic i 5g citra na 20 min

0 min. 20 cascade i 20g mosaic

 

na cicha dam jeszcze po 25 g citry i cascade, a póki co rano zadam drożdże, danstar bry-97 american west coast,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Minął dzień, noc, mija kolejny dzień a bry-97 nie wykazują żadnych oznak fermentacji, na szczęście wcześniej wyczytałem że startują około 48h od zadania, ale jak ktoś nie wie może dostać zawału. :D Do jutra rana zachowuje spokój.

A roggen przed zabutelkowaniem miał 2,5 blg a grodzisz po burzliwej 1,5 blg, saisone po burzliwej 3 blg.

 

5.05.14:

 

bry-97 ruszyły

Edytowane przez radekw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

-rozlałem dzis saisona, trochę fermentacja się wydłużyła, zatrzymała się przy 6 blg i musiałem zawijać fermentor w koc, szkoda że nie zrobiłem tego od razu. A mówili że tak będzie :) . Ostatecznie przy rozlewie było 1 blg. I trwało to jakieś 3,5 tygodnia.

 

-grodzisz i roggen też już w butlach.

 

-APę pora juz przelać na cichą z dodatkiem chmielu, zeszła do 2 blg.

 

-Roggena nawet próbowałem i wydaje mi się że jest dobry, podrzucę do depozytu na dniach.

Edytowane przez radekw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

warka 57 Wit 13 blg

 

2 kg pils souftlet

1,8 kg mąka pszenna razowa

0,4 kg płatki owsiane

0,5 kg słod pszeniczny

 

63C 40 min.

73C 40 min

78 C 5min.

 

20g lubelskiego na 60 min.

5 g. Citry na 30 min.

15 g kolendry indyjskiej na 7 min.

17 g curacao na 7 min.

250 g cukru białego na 5 min.

5g citry na 0 min.

 

aha i jeszcze sórka starta z 3 pomarańczy i 2 cytryn na 5 min.

po raz pierwszy użyje płynnych drożdży do wita, wyeast 3944 belgian witbier, saszetka ładnie spuchła, ale i tak zrobiłem starter. Zadam je tradycyjnie rano jak brzeczka wystygnie.

Edytowane przez radekw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

saszetka ładnie spuchła, ale i tak zrobiłem starter.

I bardzo dobrze :) Nie jest to jakieś kłopotliwe samo w sobie, a ze starterem jest zawsze pewniej i szybciej. Ja tak raz zrobiłem - przez to najprawdopodobniej tlenowce zalęgły mi się w piwie, ktore aktualnie jest przegazowane i słabe w smaku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.