Skocz do zawartości

Browar Ignaczew


Rekomendowane odpowiedzi

WARKA 75 - WEIZEN 13 blg

 

zasyp:

 

2kg pszeniczny strzegom

1kg pils strzegom

1kg pils souftlet

 

44 C 60 min tylko słód pszeniczny, podgrzanie do 68 C, dodanie słodu pilzneńskiego i pobranie i pobranie części zacieru do dekokcji, reszta zostaje na 60 min.

76 C kilka minut

 

chmielenie:

 

14 g marynki, szyszka 9% alfa na 60 min.

 

wysładzałem 13 litrami wody w trzech porcjach. wyszło około 18 litrów 13 blg. 

Jak wystygnie zadam gwoździe i banany

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Weizen wyszedł całkiem niezły, gwoździe i banany od FM są ok. W niedzielę uwarzyłem:

 

Warka 76:     6 ZBÓŻ zestaw z CP 

 

w składzie mamy słód wiedeński, pszeniczny, płaskurkowy, orkiszowy, żytni, chmiel marynka 15g i lubelski też 15 g

użyłem drożdzy T-58 , najpierw uwodnione a potem zrobiłem jeszcze mały starter.

 

66 - 68 C na godzinę

76 C kilka minut

 

wysładzałem 13,5 litra w trzech porcjach

 

15 g. marynki 9,5 alfa, na 60 min.

15 g lubelski na 5 min.

 

Wyszło jakieś 17 litrów 14 blg. Drożdże bardzo szybko zaczeły pracę, temp. fermentacji 20 C 

Edytowane przez radekw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W niedzielę uwarzyłem:

 

WARKĘ 77 - DRY STOUT 12-12,5 blg

 

Wsypałem :  2 kg słodu pizneńskiego Souftlet

                    1 kg słodu monachijskiego j.w.

                    0,5 kg płatków owsianych

                    0,2 kg słodu carafa special III w połowie zacierania

                    0,2 kg jeczmienia palonego na wygrzew

 

68 > 66 C 60 min.

wygrzew kilka minut

 

24 g marynki 9,5 alfa w szyszkach na 60 minut.

 

wysładzałem 10 litrami wody w dwóch porcjach. Otrzymałem około 18 litrów. Danstary Nottinghamy, nowe, z saszetki, uwodniłem, dodałem dla rozruszania trochę rozcienczonej brzeczki i zadałem  rano po wystygnięciu do natlenowanej przy pomocy trzepaczki do ubijania białek brzeczki.

 

Stout już wzorowo fermentuje w 21 stopniach a zaraz przeleje na cichą 6 zbóż które odfermentowały z 14 do 4,5 blg. 

 

:beer:

Edytowane przez radekw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

WARKA 78 WHEAT IPA 16,5 blg

 

2kg słód pilzneński souftlet

3kg słód pszeniczny

0,25 kg cara light 

 

68-66 C 60 min

76 kilk minut

 

22 g citra, mosaic, amarilo na 30 min

19 g jak wyżej na 15 min

20g jak wyżej na 0 min zostawione na 25 minut

 

wysładzałem 14,5 litra w trzech porcjach, wyszło jakieś 18 litów 16,5 blg, użyję drożdży S-33 ( 2 uwodnione saszetki )

Edytowane przez radekw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robiłem wity, grodziskie, alty, single hopa na Sybilli i wg. mnie było bardzo dobrze, użyłem ich dlatego że są neutralne a  temp. fermentacji będzie oscylowała w granicach 20 stopni C, a wtedy na US-05  efekt byłby taki sobie. Zależało mi na wyeksponowaniu zasypu i chmielu, zwłaszcza że nie chmieliłem na goryczkę. Stąd taki wybór. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

--pszeniczna ipa, warka 78 wyszła mniej więcej tak jak zamierzałem, mimo że pod koniec temp. fermentacji uciekła mi pod 25 stopni C ( początek fermentacji to 19 C ). Efekt przypomina bardzo piwo Pan i Pani z browaru trzech kumpli, następnym razem dodałbym odrobinę więcej chmielu na 30 min. 

  

--6 zbóż na T58 fermentowany w temp. około 24 stopni to rasowy belg, owocowy, w typowo belgijski sposób z przyprawowym finiszem, Nie spodziewałem się tak dobrego efektu na tyvh drożdżach

 

-- stout wytrawny, wyszedł za mało dry, niestety dofermentował w butlach i jest za mocno wysycony, brakuje też goryczki i paloności, aha jest tez mocno estrowe, znów temperatura. 

 

Wczoraj uwarzyłem warkę 79:

 

Porter, miał byc bałtycki ale bedzie górnofermentacyjny na gęstwie s33 po pszenicznej ipie. Wykorzystałem gotowy zestaw z CP  i dołozyłem od siebie jeszcze 200 g najciemniejszego słodu karmelowego ze strzegomia , oraz 500 g czekoladowego bestmalz

 

66 - 68 C 60 min

wygrzew w 76 C

 

wysładzałem 8 litrami wody

 

30 g marynki na 60 min

 

otrzymałem 15 litrów 22 blg.

 

Czekamy.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Warka 79- porter po 2 tygodniach fermentacji zszedł do 9 blg, przelałem go na cichą ale wieczko od wiadra się wybrzuszyło, widać jeszcze niedofermentował.

Prawie tydzień temu uwarzyłem warkę numer 80:

 

 pszeniczne 13 blg

 

Zestaw był Z CP i zawierał:

 

2 kg słodu pilzneńskiego souftlet

2,2 kg pszenicznego Litovela

25 g chmielu lubelskiego

 

Zacierałem tak:

 

44-45 C 60 min. sam słód pszeniczny

Następnie podgrzanie bez przerwy do 72 C i dodanie słodu pilzneńskiego i przerwa 30 min.

wygrzew w 76 C i filtracja.

Tym razem nie robiłem dekokcji, z czystego lenistwa.

Wysładzałem 14 litrów w trzech porcjach, cały chmiel wrzuciłem na 60 minut, uzyskałem 20 litrów 13 blg. Po wystudzeniu do temp 25 C zadałem do fermentora drożdże WB-06 prosto z  saszetki, napowietrzyłem nieco i fermentuje  w 24C, lepiej byłoby 21-22 C ale nie dało się. Banany jak sądze,  będą przejrzałe z tendencją do landrynek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Warka 80 pszeniczne od tygodnia w butlach, sprawdzałem wczoraj, nie jest źle, dam mu jeszcze tydzień, zrobi się ciepło, będzie jak znalazł.

 

Warka 79 leżakuje w butelkach 3 tyg. korci mnie żeby spróbować, przy rozlewie, dodałem świeże, uwodnione s-33.

 

Dziś miałem warzyć kolońskie, wszytko już było gotowe...... i stkłukłem termometr, i du..  :eusathink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Ostatecznie a`la kolońskie uwarzyłem tydzień temu w niedzielę, piszę a`la bo nie mam warunków do lagerowania.

 

WARKA  81 A`la Kolonskie 12,5 blg

 

3,45 kg słód pilzneński

0,45 kg słód pszeniczny

55g chmiel lubelski granulat 3,2% alfa

drożdze S-33 saszetka szt. 1

 

66-68C 60 min.

76 C kilka minut

 

wysładzanie 13-14 litrów  w trzech porcjach.

 

35g lubelskiego  na 60 min.

20g lubelskiego na 0 min.

 

otrzymałem 20 litrów brzeczki, uwodnione drożdże  zadałem  do natlenionej brzeczki o temp. 25 stopni, start był szybki, temp. fermentacji około 20 stopni C. NIżej sie nie dało, akurat zrobiło sie gorąco.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Najwyższa już pora wracać do gara i osiągnąć w tym sezonie setną warkę, plan ambitny, ale do zrobienia. 

W tym sezonie będzie więcej belgii, jakaś ipka najchętniej na Nelsonie, spróbuje wreszcie zrobić jakiegoś kwasa, planowanego rzecz jasna, i pobawić się dzikimi drożdżami. Na szczęście Łukasz vel Lodzermensch przetarł nieco szlaki, więc będzie łatwiej. ( Dzięki Łukasz ).

 

WARKA 82 - WITBIER CHMIELONY CITRĄ 12 BLG 

 

1 kg pszenica uprzednio skleikowana

1 kg słód pszeniczny steinbach

1,5 kg słód pilzneński mieszanka castle malting i souftlet

10 g curacao

10 g kolendry indyjskiej

skórka z jednej pomarańczy słodkiej

300 g cukru białego

  

 

63 C 60 min

72 C 10 min

76 C wygrzew kilka minut

 

10 g citra granulat na 30 '

10 g citra granulat na 20 '

10 g citra granulat na 10 '

curacao, kolendra, skórka słodkiej pomarańczy, cukier 7 '

20 g citra hop stand  20 '

 

wysładzałem 9,5 litra w dwóch porcjach, otrzymałem 18 litrów 12 blg. Jak wystygnie na zewnątrz to zadam starter białych walonków  

Edytowane przez radekw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łukasz przetarł co najwyżej kolana od mycia podłogi ;)

Dzikie drożdże są w większości niefajne, pojedyńcze szczepy/blendy są ciekawe - polecam głownie Yeast Bay Amalgamation - drogi ale dostepny w PL i najciekawszy wg mnie oraz dosc latwy w uzytkowaniu (w sensie budowy startera czy czasu fermentacji).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sory za off top.

Łukasz przetarł co najwyżej kolana od mycia podłogi ;)

Dzikie drożdże są w większości niefajne, pojedyńcze szczepy/blendy są ciekawe - polecam głownie Yeast Bay Amalgamation - drogi ale dostepny w PL i najciekawszy wg mnie oraz dosc latwy w uzytkowaniu (w sensie budowy startera czy czasu fermentacji).

 

A z tej samej firmy Melange Sour Blend? Bo chyba zrobiłbym na nim Lambika.

 

Z swojej strony mogę polecić Saison Brettanomyces Blend - bardzo fajne delikatne bretty w stronę tak jak opisywali grejfruta. Szybkie i przyjemne w 2,5 tygodnia piwo odfermentowane, po kolejnym miesiącu już jest dobrze ułożone ;) Dają fajny cierpki profil na finiszu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie używałem tego blendu , ekspetymentowałem raczej z samymi dzikimi drożdżami. 

To są blendy do dlugich, kompleksowych fermentacji konglomeratami roznych mikroorganizmow -  a ja w dzikich drozdzach szukalem alternatywnych, szybkich ale "klasycznych" fermentacji i po kilku stwierdzam ze z wyjatkiem wlasnie Amalgamation, wole zwykle, poczciwe saccharomyces. 

 

Moim zdaniem wielu z nas po latach roznych eksperymentalnych piw wczesniej czy pozniej konczy ze szklanka pilsa czy jakiegos prostego, gornofemrnetacyjnego odpowiednika tego stylu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem wielu z nas po latach roznych eksperymentalnych piw wczesniej czy pozniej konczy ze szklanka pilsa czy jakiegos prostego, gornofemrnetacyjnego odpowiednika tego stylu. 

 

mam to samo, pils zwykle czeski gości u mnie nieustannie, i nikt mnie nie przekona że to nuda. Dlatego tak cięzko mi idzie adaptacja do obecnej craftowej mody, dodawania do kotła wszytkiego co sie nawinie, zwykłej porządnej apy czy aipy bez tony karmelu czy jakichs dodatków już cięzko dostać a lodówki pełne wynalazków, boję się juz cokolwiek kupować, etykiety   pstrokate,  nieczytelne  a zawartość mocno średnia. 

Edytowane przez radekw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zapomniałem napisac w moich notatkach o cydrze z soku kartonikowego, który zrobiłem na początku września.

Soku było 10 litrów, drożdze suche Gozdawa FCG1 czekały prawie rok na użycie, kończył im sie termin ważności, trzeba było się ruszyć.

Drożdże uwodniłem tylko i włałem do soku, dodałem też pozywki dla drożdzy winnych.

Fermentacja była dyskretna, żadnej piany, myśłałem już że nic się nie dzieje i wszytko pójdzie w kanał, kiedy jednak otworzyłem wiadro i przyłożyłem ucho, okazało się że fermentacja trwa w najlepsze.

Po 2 tyg. rozlałem, dając 4g cukru na pół litrową butelkę.

Cydr wyszedł bardzo smaczny, wytrawny, z lekko kwaskowym finiszem, Nagazowany jak szampan. Jestem zadowolony i na pewno będe powtarzał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Tradycji w moim browarze stało się zadość. Pierwsza warka w sezonie zwykle mi się nie udaje i tak było tym razem. :)

Zrobiłem hop stand koło 20 min. zapominając że przecież w kotle jest curacao i teraz mam piękną goryczkę od skórek, grejpfrut po prostu.

Nie zupełnie o to, mi jednak chodziło :D , stary i głupi.

Ale nie załamuje rąk i warze właśnie:

 

BELGIAN BLOND WAIMEA 16 BLG - Warka 83

 

4,5 kg pilzneński castle malting

0,3 kg karmelowy jasny strzegom

0,5 kg białego cukru

 

68 > 63 C 60 min

76 C 5 min

 

5g waimea szyszki 15 % alfa na 60 min

10g waimea na 30 min

10g waimea na 15 min

cukier na 5 min.

25g waimea na 0 min

 

 

do wysładzania użyłem 14 litrów gorącej kranówki, otrzymałem około 20 litrów 16,5 blg. Fermentować to będą białe walonki   z poprzedniej warki.

Edytowane przez radekw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Od ostatniej warki minęło skandalicznie dużo czasu, ech. Mimo gorącego świątecznego okresu udało mi się wygospodarować nieco czasu i zacieram belgijskie chmielone po hamerykańsku i australijsku. Gęstwe dostałem od browaru  ZIEMIA OBIECANA . Wielki podziękowania dla Łukasza vel Lodzermenscha. 

 

Warka 84 nazwa hm powiedzmy belgian ipa, zakładany ekstrakt to 13,9 ibu 41

 

3,8 kg pale ale souftlet

0,5 kg pszeniczny steinbach

0, 4 kg jasny karmel strzegom

 

 

68 C do 63 C 60 min.

 

 

5 g simcoe 13 alfa 60 min.

10g simcoe 30 min.

10g simcoe 15 min.

10g enigma 17,2 alfa na 15 min

10 g simcoe i 10 g enigma na hop stand

 

Gęstwa to jeśli dobrze pamiętam blend Weyast 1762 i Fermentum mobile fm 28.

Zaciera się.......

Edytowane przez radekw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 5 tygodni później...

WARKA 85 - SAISON

 

Zasyp:

 

1,2 kg pale ale souftlet

0,5 kg pszeniczny strzegom

0,35 kg karmel jasny strzegom

1,2 kg płatki owsiane błyskawiczne

 

63 C 45 min.

72 C 30 min.

 

50 g Mosaic 11,8 % alfa( szyszka ) na hop stand 50 min

 

Drożdże WLP 565

 

Zaciera się......

 

i wyszło 15 litrów 11 blg

Edytowane przez radekw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

WARKA 86 BLOND ALE  12 BLG 30 IBU

 

co tu kryć, piwo inspirowane "Januszem", z browaru Ziemia Obiecana, którego to ( Janusza ) wypiłem w ilości 3 litrów , nie , nie na raz :) , rozumiecie więc.

 

ZASYP:

 

2 kg pale ale stzregom

0,8 kg płatki owsiane

0,5 kg pszeniczny strzegom

0,25 kg jasny karmelowy strzegom

 

68 C 60 min.

76 C 5 min.

 

15 g Hallertau Mittelfruh 4,9 alfa granulat 60 min.

20 g na 30 min.

20 g na 15 min.

45 g na 0 min.

 

Użyje 2 saszetek S-33

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.