Skocz do zawartości

Dziwne termometry


copytko

Rekomendowane odpowiedzi

Ostatnio stałem się właścicielem tego termometru firmy 2measure. Dzisiaj chciałem go przetestować i okazało się, że mój zwykły analogowy termometr chyba się rozkalibrował, więc przeprowadziłem mały test.

 

Po zaaplikowaniu sondy termometru elektrycznego pod pachę czekałem aż 5 minut na uzyskanie wyniku 36°C, natomiast kiedy użyłem analogowego po 10 sekundach wskazówka dojechała do 41°C (dodam, że nie mam podwyższonej temperatury :) ). Wynika z tego, że mam 2 termometry i każdy w jakiś sposób walnięty.

 

Tu pojawiają się pytania: da się któryś z nich przywrócić do normalnego funkcjonowania? czy termometr elektryczny ma wadę, przez którą tak wolno działa i trzeba go wymienić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

w tym tygodniu był na Forum artykuł o kalibracji termometrów, co do elektronicznego producent podaje dokładność +/- 2 stopnie, najlepsze sprawdzenie jest w lodzie z wodą , 5 minut to owszem długi czas czekania chyba nawet za długi, przykładowo termometry z Ikei stabilizują się po jakiś 20-30sekundach .

 

Pozdrawiam Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

może inaczej ,owszem był wątek a nie artykuł, ale powiedzmy że mogę pomóc dysponuję wzorcowym rejestratorem temperatury, powiedzmy że jak ktoś mi przyśle swój termometr elektroniczny to jestem w stanie porównać z nim wskazania .

 

Pozdrawiam

 

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi. Sprawdzę na pewno, czy przypadkiem elektroniczny termometr nie ma za mało pasty termoprzewodzącej. Jeśli ktoś znalazłby jakieś posty/informacje o kalibracji termometrów to byłbym wdzięczny. Zastanawia mnie też fakt, że termometr analogowy nie działa jak powinien. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio stałem się właścicielem tego termometru firmy 2measure.

 

Czy ktoś jeszcze ma jakieś doświadczenia z tym termometrem ? Przymierzam się do zakupu jakiegoś termometra, a cena tego wydaje się bardzo atrakcyjna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio stałem się właścicielem tego termometru firmy 2measure.

 

Czy ktoś jeszcze ma jakieś doświadczenia z tym termometrem ? Przymierzam się do zakupu jakiegoś termometra, a cena tego wydaje się bardzo atrakcyjna.

Z iKei jest prawie o połowę tańszy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

odnośnie termometrów z ikei powiem tylko tyle : pierwszy zakupiony przeze mnie działał poprawnie przez jakieś 3h , drugi natomiast wytrzymał zaledwie 40 min - nie miałem zaufania i sprawdzałem drugim termometrem ( mniej wygodnym stąd chęć zakupu w ikei takiego z sondą ). Możliwe że taka partia felerna była ale zapytany przeze mnie pan na 'zwrotach' odparł że padają masowo... więc należy uważać. Miałem taki sam analogowy jak kolega i działał świetnie - ale mi rymsnął o ziemię i już nie działa świetnie :P Zakupię w najbliższym czasie dokładnie taki sam - a póki co z elektronicznych mam taki którego już w centrum piwowarstwa nie sprzedają jak właśnie zauważyłem ale za to diabelsko dokładna franca jest i kosztował koło 30 zł ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem termometr na LM35. Ukłąd bardzo prosty, wymaga tylko multimetru. Cena prostych jest niewielka.

Zrobiłem na tym termometrze na razie 7 warek i sprawdza się rewelacyjnie. Szybko reaguje na zmiany temperatury i jest wygodny w użyciu.

Nie wrócę już do gotowych szklanych czy elektronicznych.

 

http://www.piwo.org/topic/7601-termometr-na-ukladzie-lm35/#entry163357

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

odnośnie termometrów z ikei powiem tylko tyle : pierwszy zakupiony przeze mnie działał poprawnie przez jakieś 3h , drugi natomiast wytrzymał zaledwie 40 min - nie miałem zaufania i sprawdzałem drugim termometrem

Było wiele razy - zanim zaczniesz wykorzystywać musisz łączenie sondy i kabla czymś zaizolować, np, koszulką termokurczliwą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

odnośnie termometrów z ikei powiem tylko tyle : pierwszy zakupiony przeze mnie działał poprawnie przez jakieś 3h , drugi natomiast wytrzymał zaledwie 40 min - nie miałem zaufania i sprawdzałem drugim termometrem

Było wiele razy - zanim zaczniesz wykorzystywać musisz łączenie sondy i kabla czymś zaizolować, np, koszulką termokurczliwą.

heh jeśli się kiedyś skuszę jeszcze to będę pamiętał - dzięki!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Czy ktoś używa może takiego termometru: http://allegro.pl/termometr-pomiar-co-1s-50c-do-150c-gw-fv-bimber-i2960245331.html

Kupiłem niedawno taki z IKEA, ale ma dużą bezwładność i oszukuje. Przy wrzątku pokazuje 98 stopni, a w temp. pokojowej przekłamuje w drugą stronę. Może dodanie pasty do sondy pomoże zmniejszyć bezwładność, ale czy poprawi dokładmość i wiarygodność pomiarów?

Wracając do pytania z początku: czy ktoś ma jakieś doświadczenia z takim termometrem z allegro? Czy warto wydać więcej kasy, czy będzie to taka sama kicha jak ten z IKEA?

Pozdrawiam wszystkich miłośników piwa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś używa może takiego termometru: http://allegro.pl/te...2960245331.html

Kupiłem niedawno taki z IKEA, ale ma dużą bezwładność i oszukuje. Przy wrzątku pokazuje 98 stopni, a w temp. pokojowej przekłamuje w drugą stronę. Może dodanie pasty do sondy pomoże zmniejszyć bezwładność, ale czy poprawi dokładmość i wiarygodność pomiarów?

Wracając do pytania z początku: czy ktoś ma jakieś doświadczenia z takim termometrem z allegro? Czy warto wydać więcej kasy, czy będzie to taka sama kicha jak ten z IKEA?

Pozdrawiam wszystkich miłośników piwa

 

Mam taki termometr i sprawuje się bez zarzutu.

Tyle tylko, że ja wydłubałem z sondy czujnik i włożyłem go do rurki miedzianej nasmarowawszy go pastą termoprzewodzącą do procesorów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Mam taki termometr i sprawuje się bez zarzutu.

Tyle tylko, że ja wydłubałem z sondy czujnik i włożyłem go do rurki miedzianej nasmarowawszy go pastą termoprzewodzącą do procesorów.

 

Rzeczywiście krótka ta sonda. Wysłałem pytanie do sprzedającego czy można zamoczyć sondę z kablem. Odpowiedział że można, ale może to chwyt marketingowy?

A taką rurkę miedzianą to gdzie zdobyć?

Ja też zastanawiałem się nad zastąpieniem w termometrze z IKEI,rurką miedzianą (myślałem o przewodzie hamulcowym od samochodu osobowego) tej oryginalnej z nierdzewki . Z jednej strony miedź jest lepszym przewodnikiem, ale z drugiej ta nierdzewna ma cieńszą ściankę, więc nie wiem w sumie jak to by wpłynęło na bezwładność pomiaru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam taki termometr i sprawuje się bez zarzutu.

Tyle tylko, że ja wydłubałem z sondy czujnik i włożyłem go do rurki miedzianej nasmarowawszy go pastą termoprzewodzącą do procesorów.

 

Rzeczywiście krótka ta sonda. Wysłałem pytanie do sprzedającego czy można zamoczyć sondę z kablem. Odpowiedział że można, ale może to chwyt marketingowy?

A taką rurkę miedzianą to gdzie zdobyć?

Ja też zastanawiałem się nad zastąpieniem w termometrze z IKEI,rurką miedzianą (myślałem o przewodzie hamulcowym od samochodu osobowego) tej oryginalnej z nierdzewki . Z jednej strony miedź jest lepszym przewodnikiem, ale z drugiej ta nierdzewna ma cieńszą ściankę, więc nie wiem w sumie jak to by wpłynęło na bezwładność pomiaru.

 

Możesz zmoczyć (ja tak robiłem na początku) ale plastik wytrzymuje do 60 stopni więc z czasem brzeczka dostanie się do czujnika i zafałszuje pomiary.

 

Ja rurkę miedzianą kupiłem w sklepie firmowym Hutmenu ale hamulcowa powinna też się nadać.

Końcówkę kolega zalutował mi na srebrny lut i nie ma problemu z przewodnictwem cieplnym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... Przy wrzątku pokazuje 98 stopni, a w temp. pokojowej przekłamuje w drugą stronę...

Kalibrowanie termometru we wrzątku nie ma sensu, bo temperatura wrzenia wody zależy od ciśnienia atmosferycznego, więc w zależności od panującej pogody będzie za każdym razem inna, zdecydowanie lepiej sprawdzać termometr w wodzie z lodem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też zastanawiałem się nad zastąpieniem w termometrze z IKEI,rurką miedzianą (myślałem o przewodzie hamulcowym od samochodu osobowego) tej oryginalnej z nierdzewki

Temat już został przerobiony. :P
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też zastanawiałem się nad zastąpieniem w termometrze z IKEI,rurką miedzianą (myślałem o przewodzie hamulcowym od samochodu osobowego) tej oryginalnej z nierdzewki

Temat już został przerobiony. :P

 

Więc ameryki nie odkryłem :). A miałem dokładnie teką wizję jak na Twoim zdjęciu. A jak sprawdza się w praktyce?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.