Skocz do zawartości

Susanna Gregory i Średniowieczni Mordercy


TomX

Rekomendowane odpowiedzi

Susanna Gregory - właściwie Elizabeth Cruwys, brytyjska pisarka używająca również innego pseudonimu - Simon Beaufort. Doktor filozofii, wykłada na uniwersytecie w Cambridge, wcześniej pracowała w policji. Pisze powieści kryminalne osadzone w czasach historycznych. Głównym polem działalności autorki jest seria Matthew Bartholomew's Chronicles, o której chciałbym napisać trochę więcej i szczerze ją wszystkim polecić.

 

Do tej pory wydano 18 tomów tej serii, kolejny ma się ponoś ukazać w połowie tego roku. 3 pierwsze części - "Robaczywe jabłko", "Wspólnicy piekieł" i "Kość niezgody" przetłumaczono na polski (obecnie za grosze można je dostać na Allegro, polecam). Reszta, niestety, jest dostępna tylko po angielsku (spotkałem się też z niektórymi tomami w języku niemieckim), dość trudno dostępna w naszych warunkach. Opiszę pierwszy tom, jeżeli ktoś się zachęci i przeczyta to na pewno sięgnie i po kolejne ;)

 

Akcja osadzona jest w połowie XV wieku w Cambridge. Wykładowca medycyny w jednym z college'y, tytułowy Matthew, słynie z bardzo kontrowersyjnych, jak na owe czasy, metod leczenia ludzi, czym wzbudza podejrzliwość kleru, ale dzięki odnoszonym sukcesom i dużej empatii wobec biednych jest powszechnie szanowany. Spokojne życie na uniwersytecie zostaje zakłócone przez brutalne morderstwo jednego ze starszych wykładowców. Matt, jako bliski przyjaciel ofiary, podejmuje się śledztwa, w którym pomaga mu posiadający duże wpływy na uczelni benedyktyn, brat Michael. Prowadząc śledztwo duet ten odkrywa wiele mrocznych sekretów ważnych postaci zarówno uniwersytetu jak i miasta. Tymczasem morderca uderza ponownie, nienawidzący uniwersytetu mieszczanie wzniecają brutalne i krwawe zamieszki, a co najgorsze, do Anglii nadciąga Czarna Śmierć - katastrofalna epidemia dżumy. A morderca postanawia wyeliminować śledczych...

 

Całą serię (przeczytałem tomy 1 - 13 oraz 17) oceniam wysoko, choć przyznaję, że nie jest to literatura najwyższych lotów, klasykiem raczej nigdy się nie stanie. Niemniej gdy zacznie się czytać, historia wciąga i trudno oderwać się od lektury. Cechami wyróżniającymi styl tej autorki jest duży naturalizm, przejawiający się silnie działającymi na wyobraźnię opisami miasta. Dość powiedzieć, że nie ma tam rycerzy w lśniących zbrojach, jest za to błoto, brud, bieda i głód. Ponadto od połowy książki w umyśle czytelnika każda opisywana postać staje się podejrzanym, a mimo to po ujawnieniu tożsamości mordercy przeżywamy zaskoczenie. Pochwalić też trzeba dbałość o zgodność historyczną. Historie, choć fikcyjne, często mają pierwowzory w zapisach historycznych, a intrygi rozgrywają się wokół udokumentowanych autentycznych wydarzeń. Prawdę o fikcji autorka wyraźnie rozdziela w nocie historycznej na końcu każdej książki.

 

Największą wadą tej serii jest stały schemat zakończenia - gdy Matt i Michael wpadają w pułapkę zastawioną przez mordercę, który przed ich zabiciem szczegółowo opowiada wszystkie szczegóły zbrodni, dając bohaterom czas na wyrwanie się z opresji. Ponadto, o ile pierwsze tomy były na prawdę świetne, po kilkunastym poziom wyraźnie się obniża, akcja zaczyna się robić nieco przewidywalna a autorka, podejmując próby zaradzenia temu, ucieka się do wprowadzania coraz bardziej wymyślnych, czasem niestety absurdalnych, wątków intryg. Niemniej wciąż każdy tom dostarcza wiele przyjemności odbiorcy.

 

Oprócz tego Susanna Gregory jest autorką serii Thomas Chaloner, której akcja jest osadzona w XVII wiecznym Londynie. Seria ta nie została przetłumaczona na język polski, nie czytałem jej, ale jestem w posiadaniu 3 pierwszych z 8 tomów, jak przeczytam to opiszę wrażenia. Inna seria, którą tworzy wspólnie z mężem, Beau Riffenburgh'iem pod wspólnym pseudonimem Simon Beaufort, opowiada przygody fikcyjnej postaci - Geoffrey'a Mappestone'a w XII wieku. Ponadto, razem z trzema innymi angielskimi pisarzami specjalizującymi się w średniowiecznych kryminałach tworzy grupę "The Medieval Murderers". Jednym z dzieł tej grupy jest przetłumaczona na polski "Przeklęta relikwia", zbiór opowiadań rozgrywających się od XII wieku do współczesności, dla których wspólnym elementem jest tytułowa relikwia posiadająca złowieszcze, ponad przyrodzone właściwości. W mojej opinii książka poprawna, ale nie zachwyca, nie porywa, właśnie ten paranormalny element fabuły mi w niej nie odpowiada.

 

Więcej o autorce i jej dziełach na http://www.susannagregory.com/

 

Korzystając z okazji, mały apel. Gdyby przypadkiem ktoś z Was był w posiadaniu albo zauważył gdzieś następującye książki Susanny Gregory:

The Devil's Disciples

A Vein of Deceit

The Killer of Pilgrims

Murder by the Book

lub którejś z pozostałych serii, proszę o kontakt. Chętnie odkupię lub choćby "wypożyczę" pokrywając koszty przesyłki i odsyłając z powrotem. Bardzo mi zależy na przeczytaniu całej serii Matthew Bartholomew's Chronicles. Oczywiście mógłbym sprowadzić brakujące tomy z Anglii, ale ze względu na koszty skazany raczej jestem na rynek wtórny :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.