Skocz do zawartości

Zestawy startowe


Jomal

Rekomendowane odpowiedzi

o właśnie przecież mam taki dla dziecka nada sie do fermentora też ? :)

http://allegro.pl/me...2833180855.html

Do zacierania nie, ale zamiast ciekłokrystalicznego jak najbardziej, jest lepszy od niego (dokładniejszy). Możesz też go użyć np. do pomiaru wody przed rehydratacją drożdży, do pomiaru temperatury zadawanego startera (to w przyszłości).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tą temperaturą fermentacji to jest tak, że generalnie szkodliwa jest za wysoka. Jak spadła - to spadła, 20l piwa nie schłodzisz za szybko do takiej temperatury, żeby drożdże stanęły. Zresztą, podczas fermentacji wydziela się ciepło, więc zazwyczaj jest to nieco więcej niż temperatura pomieszczenia.

 

Jak spadło - to już i tak spadło, lepiej zamknąć okno i zostawić w tym samym miejscu zamiast nosić w te i nazad.

 

Najlepsza zasada: postaw wiadro gdzie ma stać, zadaj drożdże i na potrzebny czas o nim zapomnij. Ja nawet zakładam tłumik na bulkadełko w kuchni, coby psy na nie nie warczały ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kompletuje zestaw na start, może wypasiony trochę.Nie zamierzam zacierać.

 

1. GINGER BEER 0,98 kg - Coopers (damska wesja piwa)

2. EUROPEAN LAGER 1,7 kg - Coopers INTERNATIONAL lub...?

3. WHEAT BEER 1,7 kg - Coopers Brewmaster

4. EKSTRAKT SŁODOWY PSZENICZNY 0,5 kg

5. EKSTRAKT SŁODOWY JASNY 0,5 kg - Spraymalt Light Muntons

6. GLUKOZA 1 kg - NO GMO x2

7. PASTYLKI FERMENTACYJNE (do wtórnej fermentacji)

8. KAPSLOWNICA RĘCZNA ø 26 mm

9. KAPSLE ZŁOTE 300 sztuk

10. RURKA FERMENTACYJNA PLASTIKOWA ang

11. REDUKTOR OSADÓW

12. MIESZADŁO PLASTIKOWE 52cm

13.WĘŻYK DO OBCIĄGU

14. ZAWOREK GRAWITACYJNY

15. MIARKA DO CUKRU

16. PIROSIARCZYN SODU 900 g

17. WINOMIERZ / CUKROMIERZ °Blg

18. FERMENTOR - POJEMNIK FERMENTACYJNY PLASTIKOWY 30 l

19. FERMENTOR Z KRANIKIEM I USZCZELKĄ DO RURKI FERMENTACYJNEJ

 

---

Komentarz do poszczególnych pozycji:

ad.1. mam zamiar dodać do ferm. (zalecane) 1 kg cukru, do referm. glukozę ew. "cukierki".

ad.2. w opisie EUROPEAN LAGER jest napisane, ze powinno leżakować 12 tyg. dlatego zastanawiam się czy nie wybrać:

PILSENER 1,7 kg - Coopers Brewmaster lub LAGER 1,7 kg - Coopers Original lub PREMIOVY LEZAK 1,5 kg - Mistr Sladek

, przyznam, że lezak wygląda b.ciekawie (ala zacieranie).

ad.3. zamierzam dodać ekstrakt pszeniczny 0.5 kg plus 300g-05.kg cukru lub glukozy.

ad.5. jako dodatek do lagera plus cukier lub glukoza.

Ponoć bez cukru/glukozy piwo moze wyjść kwaskowate i niepełne w smaku.

ad.6. glokoza do fermentacji ale prędzej do refermentacji a do ferm. zwykły cukier.

ad.7. do referm. żeby zobaczyć jak się sprawują i czy jest różnica w nagazowaniu w stosunku do glukozy.

ad.13. ten wężyk (Biowin) można odłączyć od tej rurki szklanej i wykorzystać do podłączenia do kranika(rozlew) czy lepiej dokupić do rozlewu osobny np. WĘŻYK SILIKONOWY 8/12 - 1 mb. (lepszy silikonowy; fi 8mm ?)

ad.17. cukromierz od Biowin (10zł) nada się czy szukać dokładniejszego?

ad.18 i 19. Zamierzam wziąć 3 zbiorniki tylko zastanawiam się czy 2 zwykłe (bez kranika) czy 2 z kranikiem i jeden zwykły.W planach mam robienie prawie równoległe np lagera i pszeniczniaka (pszeniczniak szybciej się robi) i może się uda na takim sprzęcie jakoś to zrobić?

Edytowane przez Robert
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak na szybko, jak walnę jakąś gafę to mnie bardziej doświadczeni na pewno poprawią (brewkitów nigdy nie robiłem):

 

8. Szczerze radzę zacząć od razu od kapslownicy stołowej.

11. Reduktor osadów raczej zbędny, tymbardziej że nie chmielisz (ekstrakty juz nachmielone).

12. Mieszadło sugeruję drewniane zamiast plastiku, na którym bakterie i syfy się lubią osadzać.

13. Zapewne można użyc tego wężyka, ja mam kilka metrów kupione i co jakiś czas wymieniam wężyki i tak. Trochę powoli przy tej średnicy będzie leciało moim zdaniem.

15. Miarka, rozumiem, do refermentacji przy użyciu glukozy. Proponuję inną metodę. Odpowiednią ilość glukozy zagotować w 300ml wody i zlać do fermentora z kranikiem przed rozlewem, do tego zlać przefermentowane piwo, wymiesza się samo jak poprawnie będzie zrobione, potem lejesz tylko do butelek i żadnych cukierków / miarek / sypania do każdej butelki osobno Ci nie potrzeba.

17. Od biedy się nada, ten jest podstawowy i dosyć krótki (trochę trudniej dokładny wynik odczytać), sugeruję mieć zapasowy bo na początku łatwo się tłucze - ja się dwóch pozbyłem.

18.19. Wziąłbym jeden fermentor z kranikiem i bez rurki (do rozlewu piwa) oraz dwa fermentory bez kraników i z rurkami (do fermentacji, bez kraników bo są one częstą przyczyną infekcji jako że są idealnym siedliskiem zła).

 

Do tego sugeruję osobne drożdże (nie używać tych co będą w zestawach).

Ciekawi mnie dlaczego zacierać nie masz zamiaru?

Oczywiście garnek, zakładam, posiadasz, jak i jakis termometr do pomiaru temperatury w pomieszczeniu gdzie będą pracować drożdżaki.

Edytowane przez Winger
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kompletuje zestaw na start, może wypasiony trochę.Nie zamierzam zacierać.

 

1. GINGER BEER 0,98 kg - Coopers (damska wesja piwa)

2. EUROPEAN LAGER 1,7 kg - Coopers INTERNATIONAL lub...?

3. WHEAT BEER 1,7 kg - Coopers Brewmaster

4. EKSTRAKT SŁODOWY PSZENICZNY 0,5 kg

5. EKSTRAKT SŁODOWY JASNY 0,5 kg - Spraymalt Light Muntons

6. GLUKOZA 1 kg - NO GMO x2

7. PASTYLKI FERMENTACYJNE (do wtórnej fermentacji)

8. KAPSLOWNICA RĘCZNA ø 26 mm

9. KAPSLE ZŁOTE 300 sztuk

10. RURKA FERMENTACYJNA PLASTIKOWA ang

11. REDUKTOR OSADÓW

12. MIESZADŁO PLASTIKOWE 52cm

13.WĘŻYK DO OBCIĄGU

14. ZAWOREK GRAWITACYJNY

15. MIARKA DO CUKRU

16. PIROSIARCZYN SODU 900 g

17. WINOMIERZ / CUKROMIERZ °Blg

18. FERMENTOR - POJEMNIK FERMENTACYJNY PLASTIKOWY 30 l

19. FERMENTOR Z KRANIKIEM I USZCZELKĄ DO RURKI FERMENTACYJNEJ

 

---

Komentarz do poszczególnych pozycji:

ad.1. mam zamiar dodać do ferm. (zalecane) 1 kg cukru, do referm. glukozę ew. "cukierki".

ad.2. w opisie EUROPEAN LAGER jest napisane, ze powinno leżakować 12 tyg. dlatego zastanawiam się czy nie wybrać:

PILSENER 1,7 kg - Coopers Brewmaster lub LAGER 1,7 kg - Coopers Original lub PREMIOVY LEZAK 1,5 kg - Mistr Sladek

, przyznam, że lezak wygląda b.ciekawie (ala zacieranie).

ad.3. zamierzam dodać ekstrakt pszeniczny 0.5 kg plus 300g-05.kg cukru lub glukozy.

ad.5. jako dodatek do lagera plus cukier lub glukoza.

Ponoć bez cukru/glukozy piwo moze wyjść kwaskowate i niepełne w smaku.

ad.6. glokoza do fermentacji ale prędzej do refermentacji a do ferm. zwykły cukier.

ad.7. do referm. żeby zobaczyć jak się sprawują i czy jest różnica w nagazowaniu w stosunku do glukozy.

ad.13. ten wężyk (Biowin) można odłączyć od tej rurki szklanej i wykorzystać do podłączenia do kranika(rozlew) czy lepiej dokupić do rozlewu osobny np. WĘŻYK SILIKONOWY 8/12 - 1 mb. (lepszy silikonowy; fi 8mm ?)

ad.17. cukromierz od Biowin (10zł) nada się czy szukać dokładniejszego?

ad.18 i 19. Zamierzam wziąć 3 zbiorniki tylko zastanawiam się czy 2 zwykłe (bez kranika) czy 2 z kranikiem i jeden zwykły.W planach mam robienie prawie równoległe np lagera i pszeniczniaka (pszeniczniak szybciej się robi) i może się uda na takim sprzęcie jakoś to zrobić?

7 pkt. sobie odpuść. Właśnie piję ostatnią warkę, gdzie do butelek 0,5 dodałem dropsy fermentacyjne, a do butelek 0,33 zwykły cukier. Butelki z dropsami prawie bez piany. Te z cukrem z pianą i lepiej nagazowane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o zacieranie to wydaje się to trudne, na razie che zobaczyć co wyjdzie z BK tów.Wymagający smakowo też nie jestem-koncerny nie rozpieszczają :) .Ostatnio piłem żubra i tego syfu dopić nie mogłem, przy nim tatra to ambrozja ;)

W tym sklepie gdzie chyba bedę robił zakupy mają jakieś drogie wężyki-10zł za 1mb.

Jeśli chodzi o dodanie cukru/glukozy do refermentacji to jeśli robie też cichą to w sumie do 3-ech zbiornikow trzeba przelewać piwo(burzliwa, cicha, rozlew) to chyba za dużo możliwości na infekcję i najlepiej (przeicągnięta o parę dni dla pewności) burzliwa bez cichej i od razu rozlew do butelek?

Co do kapslownicy to taka ala Greta była tu chwalona ze względu na to, że ma plastikowe szczęki dzięki czemu nie kruszy szyjek jak to potrafi Greta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja stosuje rurkę aluminium oksydowane chyba, 1 do 2 cm na dnem mam otwór z boku którym wciaga piwo , wąż silikonowy, po drodze trójnik z 30cm wężyka przez który zasysam piwo bądż brzeczkę, wino itd. Wszelkie wężyki podwijały sie w balonie, utrudniając obciąg win .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12. Mieszadło sugeruję drewniane zamiast plastiku, na którym bakterie i syfy się lubią osadzać.

 

Skąd takie przekonanie, bo logicznie myśląc powinno być na odwrót? Poza tym to nie ma znaczenia bo i tak się łychę wyparza podczas chmielenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy to jest uwarunkowane tym, że chodzi o odpowiednio dużą (śrrednica) powierzchnie dla pracy danego typu drożdży (górnych lub dolnych) i w naczyniu węższym proces nie zachodziłby poprawnie?Właściwie po co mi węższy a wyższy fermentor-mam półkę gdzie mógłbym lepiej ustawić 30cm taki naczej będzie trochę wystawał.I na tej półecze mogę utrzymać temp. lagerową , ok. 13*.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.