Skocz do zawartości

wydajność browaru, a sprzęt do filtracji


pszemas

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałbym poddać dyskusji wpływ sprzętu użytego do filtracji odnośnie wydajności uzyskiwanej w domowym browarze.

Otóż w ostatnich kilku warkach dosyć znacznie zwiększyła się wydajność mojego browaru ze stałej 75-76% do 87% liczonej po amerykańsku (beer smith), cały czas używam tego samego słodu ze Strzegomia, mam własny śrutownik ustawiony tak samo.

Jedyna rzecz która się zmieniła to fałszywe dno, do tej pory używałem fałszywego dna zrobionego z siatki jak na focie, generalnie było ekstra, nigdy się nie zatkało, filtracja była zawsze sprawna jednak w końcu siatka popękała.

Zrobiłem sobie dno z blachy nierdzewnej, jak widać na focie powycinane jest tępą siekierą, ale to nic, podczas filtracji bardzo sprawnie leci idealnie klarowna brzeczka.

Co najbardziej się rzuca w oczy to zmiana zachowania młóta podczas filtracji, zaczęło się bardzo zbijać wręcz grubą drewnianą łyżkę trudno wbić, w dnie z siatki nigdy czegoś takiego nie miałem i się dziwiłem o czym ludzie piszą z tym nacinaniem złoża...

 

Teza nr 1. Odpowiednia budowa dna, wielkość i rozmieszczenie dziur w fałszywym dnie ma wpływ na wydajność procesu.

 

Ponad to warzę wspólnie z moim kuzynem, jedziemy na 2 sprzęty on ma z kolei filtrator z rurek jak na zdjęciu, filtracja u niego nie dość że przebiega wolno to mało wydajnie, ostatnio musieliśmy z jego kotła przelać zacier do mojego i przeprowadzić filtracje.

 

Teza nr 2. Ostateczna wyższość fałszywego dna, o odpowiedniej budowie, nad filtratorami z rurek i oplotów to możlwość uzyskania większej wydajności dzięki temu pierwszemu.

 

Argumentem za tezą nr 2 na pewno jest fakt że w browarach używa się fałszywego dna.

 

Co o tym sądzicie? Miał ktoś podobne wnioski?

post-4649-0-11412200-1357159028_thumb.jpg

post-4649-0-48421500-1357159029_thumb.jpg

post-4649-0-29052400-1357159030_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiedz kuzynowi że nacięciami do dołu

nacięcia są od dołu, filtrator jest wkręcany w króciec który jest w dnie, a i tak jedne warki idą lepiej inne gorzej albo wcale... jednak ja nie o tym, tylko o wpływie takich filtratorów na wydajność...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jeśli chodzi o filtrator z oplotu, to macie jakieś doświadczenia z wpływem jego długości na wydajność?

Dzisiaj widziałem w Castoramie taki o długości 2 m i chętnie bym go przetestował, tylko trochę kosztuje i nie wiem czy to ma sens.

Teraz mam 80 cm i jestem zadowolony, ale jeżeli może być lepiej, to dlaczego nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Zapada się pod wpływem ciężaru.

Aha-dzięki-

Mam dostęp do sit szczelinowych ,z nierdzewki oczywiście,szczelina 0,3mm nada sie na FD?

 

Mam pewne doświadczenia z oplotem i muszę przyznać, że jest delikatny, ale... no właśnie, dotychczas robiłem warki 40 litrowe, w oplot włożyłem miedziany drut fi 2mm. Oczywiście drut tylko po to jest, aby zachować porządany kształ (spiralny). Zgniecenie oplotu nie przytrafiło mi się. Delikatnośc polega natomiast na rozciągliwości oplotu. Dlatego należy za każdym razem równomiernie go na drucie ułożyć, tak aby nie powstawały przewężenia nadmierne. Mój oplot ma długość 1 m - co właśnie, moim zdaniem, zapobiega zapychaniu.

 

Mam natomiast pytanie o minimalne o szerokość szczelin w fałszywym dnie. Mam takie wzięte na testy od Mariusha. Szczeliny dł 25 mm, odległość szczelin ok 5mm, szerokość szczeliny ok 0,7 mm. Jakie są wasze doświadczenia z takimi wąskimi szczelinami?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.