Skocz do zawartości

Altbier


korzen16

Rekomendowane odpowiedzi

Ponieważ warka #1 lada moment zwolni fermentator i wyląduje na cichą, przymierzam się do następnego zacierania. W Brewtarget ułożyłem sobie coś takiego:

 

SKŁAD na 15 litrów docelowej brzeczki, 11,5Blg:

 

słód Monachijski 2,60kg

Caramunich 0,20kg

Carafa 0,02kg

 

Spalt Select 25g

Mech irlandzki 3g

 

Safale US-05

 

Zacieranie

 

Zasyp do 50°C podgrzanie do 64°C w 15'

Przerwa 15min w temperaturze 64°C

Podgrzanie do 72 i przerwa 45'

Podgrzanie do 78 i przerwa 10'

 

Filtracja + wysładzanie do objętości 18 litrów

 

Gotowanie 70'

  • Chmiel 60'
  • Mech 10'

Drożdże US-05 w temperaturze 15-16°C zarówno burzliwa jak i cicha

 

Piwo ma być mało wytrawne, a raczej treściwe z delikatną goryczką (program podaje, że będzie zbalansowane)

 

Czy wyjdzie to co zakładam??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam Monachijski ciężko się zcukrza przedłuż nieco zacieranie.

 

Godzina powinna wystarczyć. Zwłaszcza że większość czasu będzie powyżej 70°C, a wtedy scukrza się szybciej. Ale przeciągnąć zacierania do 75-90' nie zaszkodzi. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz na cichą znieść do pomieszczenia w którym jest 10-12oC, a burzliwa też ma być w dość niskiej temperaturze, to polecam po burzliwej zrobić 1-2 dniową przerwę diacetylową, żeby drożdże dojadły. Co do chmielenia to jeśli chcesz mieć delikatnie na chmielone to też uważam, że powinno być OK.

Edytowane przez Afghan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Korzen16 nurtuje mnie pytanie czemu robisz tam małe warki? Chyba strasznie ciężko utrzymać stabilną temp zacierania

 

PS znalazłem odpowiedź na swoje pytanie :D

http://www.piwo.org/topic/8466-zacieranie-poczatkujacego/

Edytowane przez mimazy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Korzen16 nurtuje mnie pytanie czemu robisz tam małe warki? Chyba strasznie ciężko utrzymać stabilną temp zacierania

 

PS znalazłem odpowiedź na swoje pytanie :D

http://www.piwo.org/...poczatkujacego/

 

jak mnie wciągnie to browar rozrośnie się to "typowych" 20 litrów brzeczki, a z czasem pewnie jak u wszystkich standardem stanie się gar 1hl :smilies:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Z powodu braku przepływu informacji z moją LP nastawiony Altbier na drożdżach 1275 Thames Valley Ale spędził 48 godzin fermentacji w 21°C. Czego mogę się spodziewać? Planowane było 16-18° burzliwa i cicha. Alt nie powinien być chyba fermentowany w temperaturach przekraczających 20°C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z powodu braku przepływu informacji z moją LP nastawiony Altbier na drożdżach 1275 Thames Valley Ale spędził 48 godzin fermentacji w 21°C. Czego mogę się spodziewać?

 

Ale na koniec fermentacji, w fazie niskich krążków, w fazie opadających krążków, w fazie wysokich krążków, w fazie namnażania? Kiedy?

Edytowane przez Slonx
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zadane w sobotę około 21.00 i fermentacja zaczęła się po jakiś 60min. Jaka faza - nie mam bladego pojęcia bo nie zaglądam do środka, ale aktywność bardzo duża, bo mało rurki nie urwie. Żonka podniosła temperaturę w niedzielę z samego i tak jest do teraz. Więc mam za sobą pierwsze dwie doby fermentacji w za wysokiej temperaturze i jestem ciekaw czy będzie to miało wpływ na smak i aromat piwa. Przeniosłem już fermentor do chłodniejszego pomieszczenia, ale to chyba już "po ptokach"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie "jakiś" będzie miało , ale to jeszcze nie tragedia.Z przeniesieniem do chłodniejszego dobrze robisz, chociaż pewnie główna część fermentacji już za drożdżami. Oby tylko skok nie był zbyt duży , bo drożdże mogą powiedzieć good night :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zmieni. Pytam tak z ciekawości

Oby tylko skok nie był zbyt duży , bo drożdże mogą powiedzieć good night

Nie za dużo - poszły do 16°C, ale w baniaku nadal ponad 20 i tak pewnie będzie do końca burzliwej, a nie będę na siłę schładzał, bo to już i tak nie za wiele pomoże.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zobaczymy, w zasadzie lubię owoce i warzywa :P

 

Wiadomo, że browar nie apteka, a i też jak warzymy dla siebie, a nie na konkursy, to jesteśmy więcej w stanie zaakceptować i odchylenia od stylu jakoś nie przeszkadzają :)

Rzecz w tym, że różne drożdże produkują różne estry i różne fenole. Szczerze powiedziawszy, Altbier to gatunek, który pijam niezwykle rzadko, musi mnie na niego najść ochota i jakieś ostre fenole mogą go tylko popsuć, ale tak jak mówię, to się okaże. Nie mam zbytniego doświadczenia, nie znam drożdży, nie wiem, jakie dodatkowe smaczki produkują.

Nie sądzę, żeby ta podniesiona temperatura miała jakiś wielki wpływ. Tak jak mówię, mogły sobie naprodukować pewne ilości tego i owego, ale w tej temperaturze pewnie będzie to znośne, a może i wyjdzie lepiej, niż miało wyjść.

Jak robiłem bittera to z braku czasu musiałem drożdże zadać w temperaturze blisko 30 stopni i przez prawie dobę fermentowały w temperaturze 25 stopni. Nie wyczułem jednak żadnych niechcianych posmaków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Alt po 1 powinien być fermentowany bardzo neutralnymi drożdżami, po 2 w najniższej możliwej temp. Gotowe piwo powinno mieć profil niemal lagerowy, czyli bez fenoli i estrów (ewentualnie niewielka ich ilość). Ja alta robię na 1007 i fermentuję w 13C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie stąd pytanie co mnie może czekać. Drożdże 1275 Thames Valley Ale w opisie maja także przeznaczenie do Altbier i zakres temperatur fermentacji 16-22°C i taki był plan 16°C; chciałem dobrze - wyszło jak zawsze :P

Edytowane przez korzen16
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.