Jump to content
Sign in to follow this  
Pierre Celis

[Lepsze piwo] PIWNY ALFABET 2012

Recommended Posts

A jak AleBrowar.  By wywrócić piwowarską scenę do góry nogami wystarczy wynająć instalację do warzenia piwa w browarze, uwarzyć kilka przebojowych piw i zrobić świetną oprawę. I już nic nie będzie takie jak było.

A jak Artezan. Trzech piwowarów domowych, trochę zapału i silnej woli w użeraniu się z machiną administracyjną, trochę kasy i jest: pierwszy w Polsce rzemieślniczy browar z prawdziwego zdarzenia. Lodołamacz toruje drogę innym. 

B jak blog. Niby nic nowego, ale zrobił w tym roku oszałamiającą karierę. A dużo w tym zasługi pierwszego w Polsce piwnego Blog Day. Blogerzy rosną w siłę.

C jak Ciechan. Browar Ciechan obchodził w 2012 roku jubileusz 10 lat istnienia pod wodzą Marka Jakubiaka. Piwna husaria Ciechana należy do najbardziej utytułowanych piw w plebiscycie portalu Browar.biz.

D jak dyskont. Wiele browarów odkryło dla swoich piw doskonały kanał dystrybucji. Szkoda tylko, że nie działa tu zasada: im tańsze tym lepsze. Będzie problem, kiedy dyskonty odkryją dobre piwa, tak jak to zrobiły z winami. Czekam.

E jak etykieta. Nigdy nie było tyle dyskusji nad etykietami jak w tym roku, nigdy też nie  były one tak kreatywne, nietypowe i kontrowersyjne. AleBrowar, Widawa, Artezan i inne - było o czym dyskutować i na co patrzyć.

F jak I Festiwal Piwa w Poznaniu. Kameralny jest on na razie, ale jak się rozhula to będzie pięknie.

G jak Grand Champion. Czwarta to już edycja GCh Festiwalu Birofilia. Tym razem jest nim Rauchbock. Co prawda wszyscy na niego z utęsknieniem czekali, ale to już nie te czasy, gdy na półkach nic nie było. Dziś i GCh musi walczyć o przychylność konsumentów.

H jak humulus lupulus americanos. Czyli chmiel amerykański lub bardziej fachowo bukietotwórczy, bo nie wszystkie są z hAmeryki. Ależ te chmiele robią karierę! A dzięki nim historia piwowarstwa pisze nowy rozdział. Aromaty cytrusów, kwiatów, ziół, korzeni są niekiedy powalające.

I jak IBU. International Biathlon Union? International Boxing Union? Nie, to International Bittering Units czyli pytanie ile goryczy ma mieć piwo, by nie było słodkie. Kogo to wcześniej interesowało? A dziś wszyscy liczą i liczą.

J jak jeżyk. Jeżyk to czy słonik? Pasuje do rzemieślniczego browaru czy nie? Te i podobne pytania dzieliły piwoszy w dywagacjach nad logo artezańskiego browaru.

K jak kolaboracja. Czyli donoszenie piwowarskiej wiedzy przez piwowarów domowych browarom już istniejącym.

L jak Lubię to! Jedni lajkują, inni liczą lajknięcia. Niektórzy szybciej klikają niż przeczytają. A facebook górą!

Ł jak Łebski Browar. Trzeba mieć łeb, by wymyślić coś takiego: ustanowić nagrodę i przyznać ją samemu sobie. To tańsze niż Laur Konsumenta - za niego trzeba było zapłacić.

M jak Manufaktura Piwa. Czy ktoś wcześniej pomyślał by, że Browar Jabłonowo postawi na niszowe piwa i kolaborację z piwowarem domowym? Wszystko się zmienia. I dobrze.

M jak multitap. Brzmi to nowocześniej niż na przykład: wielokran. Czyli idziesz do knajpy i do wyboru masz kilka, kilkanaście piw z beczki. Piękne, byle nie kwaśne.

M jak Miłosław Koźlak. Miał to być królewski karp na świąteczny stół czyli najlepsze piwo Chmielaków Krasnostawskich. Miał być, ale ryby psują się od głowy.

N jak nowe browary w Polsce. W 2012 r. powstały Artezan, Cieszyński Browar Mieszczański (restauracyjny), Jan Olbracht (Toruń, restauracyjny), Krajcar ( Żywiec, restauracyjny), Piwna (Gdańsk, restauracyjny), Słociak (Sławice k. Opola, restauracyjny), Widawa (Chrząstawa Mała k. Wrocławia, restauracyjny). I jeszcze dwa inne, ale nie wiem, czy już zaczęły warzyć.

O jak Omerta Pub & more… Krakowska piwiarnia z 28 nalewakami i tytułem Gospoda Roku przyznanego przez Bractwo Piwne. Jak ktoś nie wie gdzie leży podaję adres: Kupa 3

P jak Pilsner Urquell. 170-letni staruszek, a trzyma się mocno.

P jak premiera piwa. Rzecz do tej pory niesłychana piwiarnia zaprasza pana. Na nowe piwo. Nowo wprowadzane na rynek piwa mają swoją oficjalną premierę w pubie, knajpie czy piwiarni. Oczywiście z odpowiednią oprawą. Może w przyszłym roku będą też zamknięte premiery prasowe i prapremiery?

R jak Rekord. Spożycia piwa, bo w tym roku wypiliśmy historycznie dużo piwa. I rekord alkoholu w piwie. Czy 57% w koźlaku lodowym z browaru Schorschbräu ktoś przebije? Może znowu BrewDog? 

S jak Stout. A przede wszystkim hucznie obchodzony Międzynarodowy Dzień Stoutu. Chyba zagości już u nas na stałe. Warto.

T jak Tyskie. Wiele się w Polsce zmienia, ale "Tyskie pozostaje ulubionym piwem Polaków".

U jak u. Czyli wnerwiająca niektórych poprawna końcówka odmiany takich słów jak porter czy stout. To co, napijemy się dziś wieczór porteru? A?

W jak Warmiński Porter. Porterów ci u nas dostatek. A co jeden to lepszy. Ale primus inter pares to Porter z Browaru Kormoran. Złoty medal podczas European Beer - chapeau bas!

Z jak Zwierzyniec. Może w końcu jakieś zwierze opuści ten browar po przejęciu go przez Perłę? Byle nie był to kotek, z drugiej części gry w kotka i myszkę.

 

Czytaj całość na blogu autora

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.