Skocz do zawartości

Polskie Ale - opis


Makaron

Rekomendowane odpowiedzi

No to mam zonka bo nie wiem czy moje us-05 dadzą radę w 14°C

 

Wg. Fermentisa: „temperatura fermentacji: 12-25°C (53.6-77°F) optymalnie 15-22°C (59-71.6°F)”

http://www.fermentis.com/wp-content/uploads/2012/06/SFA_US05_PL.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg. Fermentisa: „temperatura fermentacji: 12-25°C (53.6-77°F) optymalnie 15-22°C (59-71.6°F)”

tylko trzeba pamiętać, że czas fermentacji burzliwej może się wydłużyć do nawet 3 tygodni. Za to efekty smakowe warte poczekania ;)

 

 

Dla przykładu, mój #29Milk Stout na drożdżach Muntons Gold Premium, BLG 16° (14° bez laktozy) po 16 dniach w piwnicy (13,5°C) i 2 dniach dofermentowania w mieszkaniu (21°C) ma BLG 6° (4°). Zapowiada się obiecująco, na chichą wraca do piwnicy.

Edytowane przez stachu68
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

No właśnie odrobinę. Nie ważyłem, tak na oko dwie-trzy łyżeczki, pewnie coś koło 20 g. Dlatego lubię Polskie Ale, brak reguł, pełna swoboda w czasie warzenia, czysta zabawa :)

Edytowane przez Jacenty
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że "odrobina" palonych ziaren to w tym piwie to "odrobina" za dużo.

Wygląd: Słomkowy do złocisty kolor. Klarowne.
Mam spostrzeżenie dotyczące trzymania się naszego wstępnego opisu. Skoro już jest (zawsze można skorygować) to trzymajmy się rozkładu jazdy. Głównie tu myślę o panelu w Żywcu gdzie będziemy opisywać bazę i jakoś nie widzę w tej sytuacji pełnej gamy kolorów. :/
Surowce: Słód pilźnieński, ewentualnie jasny słód karmelow do korekty koloru i zwiększenia treściwości.
Sądzę że jakiś ram jednak trzeba się trzymać a nie traktować tego piwa jak kotła czarownicy.
Dlatego lubię Polskie Ale, brak reguł, pełna swoboda w czasie warzenia, czysta zabawa :)
Nie idźmy tą drogą!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakoś Ci nie wieżę że aż tak ściemniało od gotowania. Przywieziesz to ocenimy i porównamy :) Bardziej chodzi mi o trzymanie się opisu, a nie o nazywanie wszystkiego co nie stylowe polskim ejlem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam spostrzeżenie dotyczące trzymania się naszego wstępnego opisu. Skoro już jest (zawsze można skorygować) to trzymajmy się rozkładu jazdy.

Wyczuwam niepokój graniczący z lekką paniką :smilies:. Ależ kolego opiekunie duchowy Polskiego Ale Jejski, obawy Twe są zbędne. Piwo, o które drżysz na stałe zagościło wśród piwowarskiej braci. Moje i nie tylko, zmiany wprowadzane w ten czy inny sposób, nie mają żadnego znaczenia. Styl już się przyjął, więc możesz spać spokojnie :D

Edytowane przez Jacenty
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Polskie ALE bardzo dobre piwo i na pewno zagości u mnie na stałe tak by zawsze było pod ręką ale jak wiadomo piwowarstwo domowe to ciągłe eksperymentowanie i tak nie daje mi spokoju myśl... a gdyby uwarzyć to piwko w stylu imperialnym? Może ktoś z was już próbował? jak widać w postach powyżej korci co niektórych by było ciemniejsze więc i solidna goryczka również mogła by temu towarzyszyć.

Myślę, że za niedługo postaram się stworzyć swoją interpretację PIIPA :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poszukuje sprawdzonej receptury na Polskie Ale, przeszukałem forum i znalazłem sporo receptór ale różniących się znacznie od siebie.

poszukiwana receptura na ok 25 L, potrzebuje ilość słodów, czas zacierania, jak i czas chmielenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poszukuje sprawdzonej receptury na Polskie Ale, przeszukałem forum i znalazłem sporo receptór ale różniących się znacznie od siebie.

poszukiwana receptura na ok 25 L, potrzebuje ilość słodów, czas zacierania, jak i czas chmielenia

Bo PA póki co jest w fazie tworzenia-eksperymentowania (kolega Jejski tego nie słyszy :smilies: ).

Moje najczęściej powtarzane PA to:

-pilzneński 100%

-Marynka 390 GPH- 60min

-Lubelski 156 GPH- 20min

-Lubelski 186 GPH- 5min

-mech

-gips

-S-04

62°- 30min

72°- 30min

Sprawdzone wielokrotnie, piwo codziennego spożycia po pracy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo PA póki co jest w fazie tworzenia-eksperymentowania (kolega Jejski tego nie słyszy :smilies: ).

Co nie słyszy? W temacie PA mam podsłuchy i szpiegów wszędzie ;)

Poszukuje sprawdzonej receptury na Polskie Ale

To mi wyszło bardzo dobrze. Przelicz sobie wg. wagi.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.