Skocz do zawartości

Polskie Ale - opis


Makaron

Rekomendowane odpowiedzi

A może są jakieś informacje dot. właśnie takich piw górnej fermentacji warzonych dawno temu na terenach Polski?

 

W sumie jest po prostu Pils "uproszczony" przez zastosowanie drożdży górnej fermentacji. Nie ośmielił bym się tego uwarzyć, gdyby nie Wasze pochlebne opinie na temat tego "stylu".

 

Do historycznych i innych piw polskich jest osobny wątek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ośmielił bym się tego uwarzyć, gdyby nie Wasze pochlebne opinie na temat tego "stylu".

Piszesz jakby to było jakieś dziadostwo nic nie warte. Zapewniam, że to fajne piwko z piękną śnieżnobiałą pianką. Sesyjne w stu procentach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie to piwo zagości jutro, w wersji chmielonej jednym rodzajem chmielu: Lubelski.

 

Jedno takie już fermentuje, bardzo lekkie i delikatne, a potężny dodatek Lubelskiego na 0' dał mu niesamowity cytrynowy aromat i posmak (przynajmniej jak spijam próbkę). Tamto będzie bez chmielenia na zimno, a to z chmieleniem zacieru, filtratu, FWH, klasycznie i na zimno :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra, z tym potężnym to przesadziłem, (nie pamiętałem), a chmieląc szyszką mam zawsze wrażenie, że tego jest dużo. Poszło po 10g w 20' 10' i 0'. Dzisiaj sprawdziłem jeszcze raz, aromat ciągle jest :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra, z tym potężnym to przesadziłem, (nie pamiętałem), a chmieląc szyszką mam zawsze wrażenie, że tego jest dużo. Poszło po 10g w 20' 10' i 0'. Dzisiaj sprawdziłem jeszcze raz, aromat ciągle jest :)

Na ile litrów?

pytam,bo jeśli standardowo na 20 L ,to w Brewtarget przy tych w ilościach pokazuje mi 4,5 IBU...

w jakie IBU celowałeś?

no chyba,że 3x100gr :)

Edytowane przez marbelka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, nie celowałem w goryczkę - celowałem w aromat. Na goryczkę nie poszło dużo więcej, 20g szyszki marynki na 90' i 10g tejże na 60'. BS2 podaje dla tego piwa:38,2 IBUs

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Odgrzeję temat i pochwalę się swoim piwem w tym stylu bo wyszło bardzo dobre moim zdaniem (i rodziny): tu link do pełnej receptury a tu skrócona wersja:

 

Składniki: (słody Strzegom)

Pilzneński - 4 kg

Karmelowy jasny - 0,2 kg

Pszeniczny - 0,2 kg

Marynka szyszki 7,8% 43g

Lubelski szyszki 4% 44g

Drożdże Wyeast London Ale 3

 

Zacieranie:

68-61C - 35'

73-71C - 45'

10' - 78C

 

Chmielenie:

70' Marynka 27 g

30' Marynka 16 g

15' Lubelski 33 g

5' Lubelski 11 g

 

Wyszło 11 Blg i 44 IBU -20 litrów piwa. Fermentowane w 18C przez 16 dni bez cichej. Odfermentowało do 3,5 Blg co dało 4% alkoholu.

 

W smaku lekkie, mało treściwe, nisko słodkawe z bardzo fajnym aromatem chmielu oraz goryczką zostającą na języku. Idealne piwko na wiosnę, chyba drugie nastawię niedługo na tych drożdżach tylko może troszkę inne dla porównania efektów. Styl się chyba przyjmie na stałe do mojego repertuaru tylko muszą być świeże chmiele do niego :)

Edytowane przez Undeath
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie czy zastosowanie słodu PaleAle plus troszkę karmelowego z zacieraniem jednotemperaturowym (oczywiście chmiele marynka i lubelski) to już podejdę pod styl???

Ten styl nie jest jakoś twardo osadzony, póki co. Ale to co ty proponujeszmi wygląda bardziej na pale ale/bitter. Zależy jak dużo karmelu, jak dokładnie zacierane, jaka goryczka itp.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na 20 ltr 12 Blg warke planuje 3,5 kg paleale plus 200 gr caramunich I . CHmielone marynka i lubelskim 41 ibu.

Zacieram 67°C-63°C 40 min

72°C 30 min

 

Wygląda na gorzkiego bittera. Lepszy balans smaku uzyskasz jak zmniejszysz IBU troszkę i dodasz tak z 15-20g słodu bawiącego. No i nagazowanie nie może być zbyt wysokie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podstawowe informacje:

 

Gęstość początkowa: 11 - 13°Blg

 

Goryczka: 25 - 45 IBU

 

Gęstość końcowa: 2 - 3.5°Blg

 

Kolor: 2 - 8 SRM

 

Alkohol objętościowo: 4%-5.5%

 

No myślałem że z IBU mieszczę sie w stylu.

Kolor też raczej wyjdzie bliżej 8 SRM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podstawowe informacje:

 

Gęstość początkowa: 11 - 13°Blg

 

Goryczka: 25 - 45 IBU

 

Gęstość końcowa: 2 - 3.5°Blg

 

Kolor: 2 - 8 SRM

 

Alkohol objętościowo: 4%-5.5%

 

No myślałem że z IBU mieszczę sie w stylu.

Kolor też raczej wyjdzie bliżej 8 SRM

 

Z tym, że ja pisałem o bitterze http://www.wiki.piwo.../Premium_Bitter ;)

 

Jeśli chcesz warzyć polskie ale to zrezygnuj z karmelowego, albo dodaj go bardzo mało. Mocno nachmiel na aromat. No i lepiej feremtnować powoli w dolnych zakresach temperatur drożdży, by estry nie były zbyt intensywne. No i nagazowanie powinno być w miarę wysokie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Makaron ale te same wartości odnoszą sie do Polskiego ALE. Cytowałem to z tego wątku i opisu jaki stworzyłeś z Jejskim. Jak na początku. Chmielić będę dość mocno na aromat oczywiście.

 

Teraz wiem, w moim poście niezbyt dokładnie opisałem co mam na myśli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje polish ale:

http://www.piwo.org/topic/6985-rockowy-browar-domowy-d-mol/page__st__120#entry183874

 

Zasyp:

Zasyp:

4,5 kg - Pilzneński

0,3 kg - pszeniczny

0,2 kg - wiedeński

0,2 kg - caramel pils

Zasyp uważam za trafiony, ale single hop: Lubelski jest raczej mało trafionym pomysłem, jeśli daje się do gara i filtracji. Popełnię warkę jeszcze raz, tym razem tylko ze standardowym chmieleniem i porównam efekty.

 

Jako drożdże polecam German Ale - fermentujące w dość niskich temperaturach (nawet 11-12°C) i będących wtedy praktycznie drożdżami lagerowymi (minimalny poziom estrów).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.