Skocz do zawartości

Polskie Ale - opis


Makaron

Rekomendowane odpowiedzi

Ja też bardzo lubię to piwko i warzę je dość regularnie. Żeby wspomóc ideę sformalizowania tego stylu postanowiłem, że będzie on jedną z dwóch kategorii na tegorocznym konkursie w Lublinie we wrześniu - zapraszam do udziału :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem okazję pić polskie ale Biotita - bardzo miłe w smaku. Sam też się za nie zabiorę - tylko w temacie przydałoby się więcej sprawdzonych przepisów dla takich początkujących jak ja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem okazję pić polskie ale Biotita - bardzo miłe w smaku. Sam też się za nie zabiorę - tylko w temacie przydałoby się więcej sprawdzonych przepisów dla takich początkujących jak ja.

Jeśli chcemy wytyczyć parametry stylu to raczej "trzeba warzyć, warzyć, warzyć, a później dopiero się zastanawiać" :) (kogoś zdaje się cytuję, ale nie pamiętam, gdzie widziałem takie powiedzonko - przepraszam za bezprawne użycie :P) W zasadzie to może nie tyle zastanawiać się, co wysyłać na konkursy, przynosić na panele degustacyjne itp itd :) Metodą prób i błędów stworzymy solidne podwaliny stylu ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak w sumie dla zainteresowanych, będzie konkurs na którym jest kategoria z Polskim Ale :)http://www.piwo.org/topic/7593-konkursy-piwowarskie-2013/?do=findComment&comment=210146 W sumie są 2 miesiące na uwarzenie tego piwa i wysłanie na konkurs. Co do paneli to najbliższy jak wiadomo odbędzie się w Żywcu za niecałe 2 tygodnie tutaj więcej info http://www.piwo.org/topic/9260-akcja-uwarzmy-polskie-ale/page__st__40?do=findComment&comment=208616 serdecznie zapraszamy każdy będzie mógł się podzielić swoimi uwagami! Ja mam zaplanowane właśnie kolejne Polskie Ale na konkurs ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No robi wrażenie. To Wasze stałe miejsce do warzenia ?

To obecny sprzęt browaru GZUB. Mam na nim przeprowadzać pokaz w czasie I Festiwalu Piw Rzemieślniczych więc w ramach instruktażu uwarzyliśmy sobie małe co nieco :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Czas na kilka spostrzeżeń.

Na dzień dobry tak wygląda aktualny opis z docs.google.com

 

Polskie Ale

 

Na początku rozwoju piwowarstwa amatorskiego w Polsce baza surowcowa była bardzo zawężona. Na podstawie łatwo dostępnych surowców powstał ten styl, który odzwierciedlał braki na polskim rynku piwowarskim.

 

Parametry:

Gęstość początkowa: 11 - 13°Blg

Goryczka: 25 - 45 IBU

Gęstość końcowa: 2 - 3.5°Blg

Kolor: 2 - 8 SRM

Alkohol objętościowo: 4%-5.5%

 

Surowce i technologia:

Słód pilźnieński, ewentualnie jasny słód karmelow do korekty koloru i zwiększenia treściwości. Najczęściej piwo chmielone jest chmielem Marynka jako chmiel goryczkowy i chmielem Lubelskim jako chmiel aromatyczny. Inne chmiele hodowane w Polsce są dopuszczalne. Drożdże górnej fermentacji o czystym profilu smakowym takie jak Danstar Nottingham, US-05.

 

Barwa:

Słomkowe do złote.

 

Piana:

Umiarkowana biała długo utrzymująca się piana.

 

Aromat:

Aromat chmieli od umiarkowany do umiarkowanie mocny. Wynikający z dodania chmieli na koniec gotowania albo/i chmielenia na zimno. Przeważnie przedstawiające charakter chmieli polskich (najczęściej lubelskiego). Lekkie nuty owocowe są do zaakceptowania. Opcjonalnie bardzo niskie do niskie aromaty karmelowe. Bardzo niski poziom dwuacetylu jest akceptowalny.

 

Smak:

Umiarkowanie do umiarkowanie mocne smaki chmielowe przeważnie przedstawiające cechy chmieli polskich (najczęściej lubelskiego i marynka). Obecność smaków chmielowych jest wspierana przez delikatne smaki słodowe. Balans chmielowo-słodowy wyraźnie skłania się w kierunku goryczki i smaków chmielowych. Smaki karmelowe przeważnie są nieobecne, ewentualnie mogą być bardzo delikatne. Estry owocowe mogą być w zakresie od brak do umiarkowanie słabych. Umiarkowana do umiarkowanie mocna goryczka chmielowa wraz z wytrawnym finiszem. Bardzo niski poziom do brak dwuacetylu.

 

Goryczka:

Czysta wyraźna i przyjemna goryczka.

 

Odczucie w ustach:

Lekka do średnio lekka treściwość. Nagazowanie umiarkowane do mocne.

 

Ogólne wrażenie:

Rześkie, wyraźnie goryczkowe i chmielowe piwo. Czyste w smaku, mało estrowe i fermentowane w dolnym zakresie temperatur dla danego szczepu.

 

Po panelu w Żywcu jedną z częstych uwag przy ocenianiu była zalegająca, trawiasta, ściągająca goryczka.

Marynka przy chmieleniu we większych ilościach na goryczkę tak ma, ale jak dla mnie to jest wada w tym piwie. Przez taki smak piwo staje się mało pijalne. Myślę że akcent przy chmieleniu powinien być położony na smak i aromat, ale z rozsądną bazą goryczki.

Co do estrów to też było sporo uwag.

Trzeba przypilnować temp. fermentacji bo za dużo estrów strasznie tłumi smaki słodowe i przykrywa szlachetny aromat i smak chmielu. Jako ortodoks widzę ten styl jak prawie hybrydę, ale nie wiem czy to nie za daleko posunięty wniosek. Przy innych okazjach częstowałem moim piwem ludzi znających się bez mówienia co to jest. Często było spore zdumienie. Czy to jakiś ejl, czy estrowy pils :D Estry są potrzebne, ale na rozsądnym poziomie.

W moim odczuciu słowo klucz to balans między estrami i chmielem.

Jeszcze raz dziękuję za udział w panelu wszystkim i proszę o uwagi do opisu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to nie pozostaje nic innego jak ponowienie warki Polskiego Ale i ponowny panel/konkurs. Andrzej i Arek jeszcze raz słowa uznania za robotę mimo licznych sprzeciwów niektórych osób. Myślę, że czas zacząć propagować Nasz styl :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Receptura na moją #30 jest kilka postów wyżej, a warzone było 20.04.2013 - następnym razem po prostu muszę fermentację przenieść w chłodniejsze miejsce. To taka uwaga dla mnie na przyszłość :)

 

Edit: wróć!: to nie ten temat, receptura jest tutaj: tutaj

Edytowane przez shayboos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to dziś spróbowałem swojego PoAle. Stanowczo musi jeszcze poleżeć bo dopiero 1,5 tygodnia od butelkowania, ale nie mogłem się powstrzymać ;)

Jest całkiem fajnie. Intensywny aromat, dość duża goryczka, niestety również zbyt mocno estrowe, ale trafiło akurat z fermentacją na upały w czerwcu :(

Na pewno jeszcze powtórzę i będę eksperymentował z nim ;)

 

Receptura

post-6031-0-63846500-1372851667_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Kilka osób obserwuje temat, więc umieszczę i tutaj informację:

21.09.2013 w Lublinie odbędzie się konkurs piw domowych i będzie kategoria Polskie Ale :) Zapraszam do udziału, informacje na temat imprezy tutaj

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Ograniczanie się do realiów 1990 r. przy tworzeniu stylu o naprawdę szerokich możliwościach wydaje mi się niecelowe. Piwo warzono w Polsce setki lat, więc przyjmowanie jako bazy początku lat dziewięćdziesiątych jest niezrozumiałe. Wąskie wyznaczenie parametrów ogranicza możliwość eksperymentowania, a także wyklucza z konkursów polskie ale o niewielkich odchyleniach surowcowych.

Uważam, że parametry stylu powinny być poszerzone:

- jako słód podstawowy powinien być uwzględniony słód pale ale (bardzo jasny słód pilzneński to stosunkowo nowy wynalazek)

- baza surowców dodatkowych powinna być rozszerzona o słód wiedeński i monachijski, a także o słód pszeniczny i zboża pokrewne pszenicy, np. orkisz.

- chmiele wszystkie uprawiane w Polsce (choć trzeba mieć na względzie, że wszystkie pochodzą z odmian zagranicznych, niemieckich i czeskich.)

 

 

 

Parametry:

Gęstość początkowa: 11 - 13°Blg

Goryczka: 25 - 45 IBU

Gęstość końcowa: 2 - 3.5°Blg

Kolor: 2 - 20 SRM

Alkohol objętościowo: 3%-5.5%

Edytowane przez Krzysztof63
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ograniczanie się do realiów 1990 r. przy tworzeniu stylu o naprawdę szerokich możliwościach wydaje mi się niecelowe. Piwo warzono w Polsce setki lat, więc przyjmowanie jako bazy początku lat dziewięćdziesiątych jest niezrozumiałe. Wąskie wyznaczenie parametrów ogranicza możliwość eksperymentowania, a także wyklucza z konkursów polskie ale o niewielkich odchyleniach surowcowych.

Z ograniczenia realiów i przedewszystkim surowców jakie było na początku piwowarstwa domowego wywodzą się założenia stylu. To piwo właśnie wywodzi się początków polskiego warzenia w domu i nie nie należy łączyć go z pre czy zwykłą historią piwa w Polsce. Właśnie wąskie wyznaczenie parametrów wyróżnia ten styl i niema tu mowy o wrzucaniu do jednej kadzi czego popadnie i eksperymentowania! Konkursy robi się właśnie po to aby wybrać najlepsze piwo w konkretnych i opisanych ramach.
-baza surowców dodatkowych powinna być rozszerzona o słód wiedeński i monachijski, a także o słód pszeniczny i zboża pokrewne pszenicy, np. orkisz.
Ciekawe gdzie w tamtym czasie przed powstaniem BA można było takie słody?
- chmiele wszystkie uprawiane w Polsce (choć trzeba mieć na względzie, że wszystkie pochodzą z odmian zagranicznych, niemieckich i czeskich.)
J.W. mowa o chmielach z tamtych lat.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje kolejne Polskie Ale.

 

post-1912-0-23504900-1389805522_thumb.jpg

 

Piany już nie widać, ale była i widać to po osadzie na szkle.

Jest młode, bo uwarzone w grudniu, ma teraz 2 tyg od butelkowania, słód to tylko Pilzneński,

chmiele polskie :Marynka i Lubelski, drożdże Nottingham, piwo ma zazwyczaj ma 5%.

Kolor zapewnia dekokt. Każde moje piwo leżakuje w temp +5C i chyba to jest zasługa , że ciekawie smakuje.

Polskie Ale (jeśli nie ma żadnego ciśnienia) jest świetne w smaku, ale po 2-3 miesiącach od przelania do butelek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co tu jest opisane to w/g mnie fantastyczny pomysł ale tylko na "Tradycyjne Polskie Pale Ale" a nie na "Polskie Ale". "Polskie Ale" to także polski stout, polskie IPA, polski Porter Ale, zupelnie nowe style (ja uwarzylem "polski stout żytni")... Nowe polskie chmiele, może nawet kiedyś nowe polskie drożdże ale (chociaż mamy te z Grodzisza). Co by było gdyby w USA w 1977r w New Albion Brewery postanowili że "Amerykańskie Ale" to TYLKO 100% słodu 2-row, chmiel Cascade I drożdże angielskie Ale (takie było pierwsze piwo w USA z "browaru rzemieślniczego)? W jaki sposób powstały by wszystkie nowe style piw np AIPA, AAA, Brown Ale, Nut Brown, Black IPA etc etc...?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.