Skocz do zawartości

Polskie Ale - opis


Makaron

Rekomendowane odpowiedzi

Opis w stylu PSPD

Link: https://docs.google....pB3rn7fk6E/edit

 

 

Polskie Ale

 

Na początku rozwoju piwowarstwa amatorskiego w Polsce baza surowcowa była bardzo zawężona. Na podstawie łatwo dostępnych surowców powstał ten styl, który odzwierciedlał braki na polskim rynku piwowarskim.

 

Parametry:

Gęstość początkowa: 11 - 13°Blg

Goryczka: 25 - 45 IBU

Gęstość końcowa: 2 - 3.5°Blg

Kolor: 2 - 8 SRM [Nie ta skala]

Alkohol objętościowo: 4%-5.5%

 

Surowce i technologia:

Słód pilźnieński, ewentualnie jasny słód karmelow do korekty koloru i zwiększenia treściwości. Najczęściej piwo chmielone jest chmielem Marynka jako chmiel goryczkowy i chmielem Lubelskim jako chmiel aromatyczny. Inne chmiele hodowane w Polsce są dopuszczalne. Drożdże górnej fermentacji o czystym profilu smakowym takie jak Danstar Nottingham, US-05.

 

Barwa:

Słomkowe do złote. Klarowne.

 

Piana:

Umiarkowana biała długo utrzymująca się piana.

 

Aromat:

Umiarkowany do umiarkowanie mocny aromat chmielu. Wynikający z dodania chmieli na koniec gotowania albo/i chmielenia na zimno. Przeważnie przedstawiające charakter chmieli polskich (najczęściej lubelskiego). Lekkie nuty owocowe są do zaakceptowania. Opcjonalnie bardzo niskie do niskie aromaty karmelowe. Bardzo niski poziom dwuacetylu jest akceptowalny.

 

Smak:

Przeważnie umiarkowanie do umiarkowanie mocne smaki chmielowe przeważnie przedstawiające cechy chmieli polskich (najczęściej lubelskiego i marynka). Obecność smaków chmielowych jest wspierana przez delikatne smaki słodowe. Balans chmielowo-słodowy wyraźnie skłania się w kierunku goryczki i smaków chmielowych. Smaki karmelowe przeważnie są nieobecne, ewentualnie mogą być bardzo delikatne. Estry owocowe mogą być w zakresie od brak do umiarkowanie słabych. Umiarkowana do umiarkowanie mocna goryczka chmielowa wraz z wytrawnym finiszem. Bardzo niski poziom do brak dwuacetylu.

 

Goryczka:

Czysta wyraźna i przyjemna goryczka.

 

Odczucie w ustach:

Lekka do średnio lekka treściwość. Nagazowanie umiarkowane do mocne.

 

Ogólne wrażenie:

Rześkie, wyraźnie goryczkowe i chmielowe piwo. Czyste w smaku, mało estrowe i fermentowane w dolnym zakresie temperatur dla danego szczepu.

 

Przykłady komercyjne:

Brak

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie tak dawno temu widziałem tu w USA w sklepie piwo o nazwie "Polsh Ale" ale nie pamiętam kto i gdzie je uwarzył. Czyli przykłady komercyjne są, tylko nie w Polsce. Jest tu też taki kit w jednym z lokalnych sklepów piwowarskich: http://www.homebrewing.org/Polish-Ale_p_591.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze tylko poprawić błędy, skorygować nadmiernie często występujące słowo "przeważnie" i.... warzyć :okey::beer:

 

poprosze w komentarzach na google drive wrzucać konkretne poprawki. ułatwi mi to korekte. z góry dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Inne chmiele hodowane w Polsce są dopuszczalne.

Nie lepiej byłoby napisać" Inne polskie odmiany chmieli są dopuszczalne"? Nie wiadomo przecież, co się będzie za kilka lat hodować w Polsce. Taki np. polski cascade może nie do końca by tu pasował?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze tylko poprawić błędy, skorygować nadmiernie często występujące słowo "przeważnie" i.... warzyć :okey::beer:

 

poprosze w komentarzach na google drive wrzucać konkretne poprawki. ułatwi mi to korekte. z góry dzięki.

ja się nie znam na jakimś google drive, ale widzę, że już prawie wszystko poprawione, pozostało tylko "pilźnieński" i "karmelow" w surowcach zmienić na "pilzneński" i "karmelowy"

Edytowane przez stachu68
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie tak dawno temu widziałem tu w USA w sklepie piwo o nazwie "Polsh Ale" ale nie pamiętam kto i gdzie je uwarzył. Czyli przykłady komercyjne są, tylko nie w Polsce. Jest tu też taki kit w jednym z lokalnych sklepów piwowarskich: http://www.homebrewi...-Ale_p_591.html

to jest piwo na niepolskich chmielach i lagerowych drożdżach (jeśli dobrze widzę), czyli niezbyt pasuje do stylu polskiego ale

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie takie piwo warze najczęściej :) jasne piwo górnej fermentacji, dość mocno chmielone, wyraziste jednocześnie spore wysycenie które, nie zabija smaku chmielu i gdzieś w tle przebijającej się słodowości... Dobra robota Panowie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No przecież nowy rok musiał mi dopiero uświadomić, że dokładnie to piwo stoi u mnie w piwnicy prawie zawsze. Jak nie mogę się zdecydować na jakie aktualnie mam ochotę, to zawsze sięgam po nie właśnie :) . To chyba znak, że zasługuje na swoją nazwę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Czy ten "styl" to próba reaktywacji piwa warzonego w Polsce przed "potopem Pilsowym" ? Jeśli tak to na jakich źródłach się opierasz? Bo to ciekawe :)

 

Nie. Jest to wycinek tego co sie warzylo w domach piwowarow domowych 10 i wiecej lat temu. Zreszta ciagle bym polecal to piwo kazdemu poczatkujacemu. Jest to piwo w miare latwe do uwarzenia i do tego w miare lekkie w odbiorze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może są jakieś informacje dot. właśnie takich piw górnej fermentacji warzonych dawno temu na terenach Polski?

 

W sumie jest po prostu Pils "uproszczony" przez zastosowanie drożdży górnej fermentacji. Nie ośmielił bym się tego uwarzyć, gdyby nie Wasze pochlebne opinie na temat tego "stylu".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.