Skocz do zawartości

Wzrost wydajności o 15%


mcpol1

Rekomendowane odpowiedzi

Wątpię zacieram tak samo :P i nie zmieniałem nic od tamtego czasu, wysładzam tak samo, gotuję tak samo :P

 

pod warunkiem, że dostajesz te specyfikacje

 

Dziwne ja dostałem bez pytania się o nie, to następnym razem zapytaj się to Pani Marta ci wydrukuje od ręki ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Mniej wiecej tak. Z 3.3kg uzyskalem 12°Blg.

Ale to było przy drobnym śrutowaniu, zacieraniu całonocnym i powolnym wysladzaniu. Generalnie mało praktyczne.

No właśnie, ale przy normalnym wysładzaniu sporo ekstraktu zostaje i nie ma na to rady. Raz wysładzałem tak, że uzyskałem 10 litrów brzeczki więcej niż zwykle, gotowałem to kilka godzin i wtedy faktycznie miałem dużo większą wydajność, właśnie coś około 90%, ale to tylko w ramach eksperymentu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mniej wiecej tak. Z 3.3kg uzyskalem 12°Blg.

Ale to było przy drobnym śrutowaniu, zacieraniu całonocnym i powolnym wysladzaniu. Generalnie mało praktyczne.

No właśnie, ale przy normalnym wysładzaniu sporo ekstraktu zostaje i nie ma na to rady. Raz wysładzałem tak, że uzyskałem 10 litrów brzeczki więcej niż zwykle, gotowałem to kilka godzin i wtedy faktycznie miałem dużo większą wydajność, właśnie coś około 90%, ale to tylko w ramach eksperymentu.

 

No jeśli technicznie dopracujesz zarówno kształt kadzi do wysładzania, jak również perfekcyjnie śrutowany słód to mozna ponoć uzyskać takie wyniki rutynowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To by znaczyło, że z 4 kg słodu uzyskujesz 20 litrów brzeczki o około 14 Blg.

To ja przy pierwszej warce uzyskałem 19,5L o gęstości 14Blg z 4,25kg strzegomskiego słodu. Mogłem jeszcze odzyskać z chmielin około 1L. Nie korzystam na razie z żadnego programu nie wiem jaką mam wydajność. Muszę poszukać wzoru, ale chyba wyszło u mnie całkiem dobrze :)

(Edit: Już znalazłem wyszło mi ok.68%)

Edytowane przez Gąska
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak kiedyś napisałem że "dobry piwowar z 4kg wyciąga 20l 12blg" to mnie wyśmiewano , a tu patrząc na Makarona można wpaść w kompleksy :smilies:

 

To ze sie da, nie oznacza, ze warto.

 

Zauwazylem, ze jak zacieram warke podwojna czyli 8kg (na 40L piwa) i dopilnuje poprawnego zasrutowania, to uzyskam porzadne wyniki. Przy 4kg zawsze wydajnosc mi maleje. Rozmawiajac ze znajomymi z SCB to wiele osob zauwazylo ta zaleznosc.

 

No ale jak mi zalezy na czasie, to wole dorzucic 0.5kg slodu wiecej i tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

właściwie dla mnie rozbija się to o jeden surowiec, którego mi zawsze, ale to zawsze brakuje: czas. Jeśli mam sypnac pół kilo slodu więcej, czyli dodać 1,5PLN do kosztów - to tak zrobię. Mimo, że akurat na swoją wydajność nie narzekam:-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

zadziwia mnie jak ufacie pomiarom, a szczególnie sobie :) niepewność samego pomiaru areometrem to może być +/- 0,2 Blg, przy pomiarze objętości brzeczki w takim fermentorze, ze skalą to możecie się mylić nawet o 0,5l, różne wagi! skąd wiem, że odważyłem 5kg, a nie 5,2? takie wagi macie dokładne? stopień rozdrobnienia słodu a i wasz błąd, to, że korzystacie z różnych sprzętów, niepewność wyniku będzie spokojnie sięgać 5% czyli jak macie wydajność 80% to nie musi, ale może wahać się o +/- 6,25%, możecie mi wierzyć czy nie ale dla mnie porównywanie wyników swoich wydajności na zasadzie ja miałem 2% więcej można sobie w kieszeń wsadzić...

Edytowane przez dhanab
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zadziwia mnie jak ufacie pomiarom, a szczególnie sobie :) niepewność samego pomiaru areometrem to może być +/- 0,2 Blg, przy pomiarze objętości brzeczki w takim fermentorze, ze skalą to możecie się mylić nawet o 0,5l, różne wagi! skąd wiem, że odważyłem 5kg, a nie 5,2? takie wagi macie dokładne? stopień rozdrobnienia słodu a i wasz błąd, to, że korzystacie z różnych sprzętów, niepewność wyniku będzie spokojnie sięgać 5% czyli jak macie wydajność 80% to nie musi, ale może wahać się o +/- 6,25%, możecie mi wierzyć czy nie ale dla mnie porównywanie wyników swoich wydajności na zasadzie ja miałem 2% więcej można sobie w kieszeń wsadzić...

Psujesz zabawę ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zadziwia mnie jak ufacie pomiarom, a szczególnie sobie :) niepewność samego pomiaru areometrem to może być +/- 0,2 Blg, przy pomiarze objętości brzeczki w takim fermentorze, ze skalą to możecie się mylić nawet o 0,5l, różne wagi! skąd wiem, że odważyłem 5kg, a nie 5,2? takie wagi macie dokładne? stopień rozdrobnienia słodu a i wasz błąd, to, że korzystacie z różnych sprzętów, niepewność wyniku będzie spokojnie sięgać 5% czyli jak macie wydajność 80% to nie musi, ale może wahać się o +/- 6,25%, możecie mi wierzyć czy nie ale dla mnie porównywanie wyników swoich wydajności na zasadzie ja miałem 2% więcej można sobie w kieszeń wsadzić...

 

Masz +

 

Ja nie ufam nikomu - a tym bardziej sobie. Jakby na to nie patrzeć, wszystkie receptury czy pomiary robione na oko niewiele będą się różnić od tych warzonych czy mierzonych na naszych sprzętach... :D

 

Kiedyś odważałem słód co do grama. Teraz jak mi się nasypie nawet te 100g więcej nie bardzo mi się chce z powrotem ładować to do wora. Podobnie jest z chmielem - tylko o dwa zera mniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to oczywiście statystyka, rozrzut jaki może być, wszystko jest fajnie, gdy porównujemy swoje wyniki(i tak ważymy na tej samej wadze to jak zawyża wynik o 200g to przeważnie będzie tak robić, ale komuś może o 200 zaniżać, no i jeszcze to może się skumulować z czymś innym), gdy przychodzi porównywać je z kimś innym który nie dość, że ma inną wagę i co ważniejsze inaczej wszystko robi(z doświadczenia wiem, że nawet robiąc oznaczenie na dokładnym sprzęcie 2 osoby będą miały inne wyniki wynikające z ich nawyków).

No i teraz robi ktoś warkę pale ale A, a drugi z słodowni B wychodzą wydajności 82% i 86%, czy można te wartości porównywać? Według mnie nie. Jedyne co można zrobić, aby mieć jakieś odniesienie to w tych samych warunkach zrobić warkę na tych samych słodach :)

a to, że kolejnej osobie wyszło np 87% to znowu nam wiele nie mówi, chyba że różnice będą większe (oczywiście zakładając, że ktoś nie zrobił błędu przy pomiarach albo nie oszukał :P )

skrobię to dlatego, że ktoś pisze, że miał super wydajność z tego czy tamtego słodu a robił to raz i jeszcze druga osoba pomyśli, że słód A jest lepszej jakości od B

no i pisze to dlatego, że miałem pisać prace a znalazłem se takie o to zajęcie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to oczywiście statystyka, rozrzut jaki może być, wszystko jest fajnie, gdy porównujemy swoje wyniki(i tak ważymy na tej samej wadze to jak zawyża wynik o 200g to przeważnie będzie tak robić, ale komuś może o 200 zaniżać, no i jeszcze to może się skumulować z czymś innym), gdy przychodzi porównywać je z kimś innym który nie dość, że ma inną wagę i co ważniejsze inaczej wszystko robi(z doświadczenia wiem, że nawet robiąc oznaczenie na dokładnym sprzęcie 2 osoby będą miały inne wyniki wynikające z ich nawyków).

No i teraz robi ktoś warkę pale ale A, a drugi z słodowni B wychodzą wydajności 82% i 86%, czy można te wartości porównywać? Według mnie nie. Jedyne co można zrobić, aby mieć jakieś odniesienie to w tych samych warunkach zrobić warkę na tych samych słodach :)

a to, że kolejnej osobie wyszło np 87% to znowu nam wiele nie mówi, chyba że różnice będą większe (oczywiście zakładając, że ktoś nie zrobił błędu przy pomiarach albo nie oszukał :P )

skrobię to dlatego, że ktoś pisze, że miał super wydajność z tego czy tamtego słodu a robił to raz i jeszcze druga osoba pomyśli, że słód A jest lepszej jakości od B

no i pisze to dlatego, że miałem pisać prace a znalazłem se takie o to zajęcie ;)

 

Nie wiem jak Ty ale ja praktycznie cały czas na początku używałem słodów z jednej pewnej niemieckiej słodowni i miałem porównywalne wyniki, potem usprawniłem wysładzanie i mi podskoczyła wydajność, a potem zmieniłem słodownię i znów zmieniła mi się wydajność więc nie mów mi o błędach pomiarów bo przeszedłem drogę od 58% do 78% używając jednej wagi i jednego ballingomierza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dhanab. Rozdrabniasz się i psujesz zabawę.

Jestem jednym z tych co uważają że "browar to nie apteka". Nie zwracam jakoś uwagi na superdokładności pomiarów. Wątek powstał po prostu na skutek tego (wcześniej zdarzały się wahania wydajności w jedna czy drugą stronę przy poszczególnych warkach) iż od jakiegoś czasu zostając przy ustawieniach wydajności w brewtargecie na 75% zaczęły mi wychodzić cuda przy pomiarach. Oczywiście sugerujące wzrost wydajności. 3 pierwsze warki były zastanawiające kolejne 3 upewniły mnie w przekonaniu, że coś się zmieniło. Zbiegło się to akurat ze zmianą mojego zamieszkania i warunków warzenia. Do tego zakup nowych słodów i woda z innego źródła.

Do śrutowania używam starego młynka babci z żarnami stożkowymi. Jestem zadowolony z jego pracy. Ziarno jest ześrutowane pół na mączkę, pół na dość drobną śrutę, natomiast łuska zostaje oddzielona prawie w całości co daje dużego plusa przy filtrowaniu. Ale to raczej się nie zmieniło po zmianie miejsca zamieszkania :D.

Konkludując: raczej stawiałbym tu na słody i na wodę.

A cukromierze i termometry mam sprawdzone i skalibrowane i zawsze używam dla kontroli dwóch. ;)

A i wagę też mam dość dokładną choć jak pisałem wyżej nie rozdrabniam się w czasie procesu wżenia słodów do tolerancji +/- 5gr

Edytowane przez mcpol1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Jak w prosty sposób obliczyć wydajność? Jestem początkujący, ściągnąłem Brewtarget ale nie za bardzo kumam jeszcze o co w nim chodzi.

Warkę zrobiłem z własnego przepisu.

 

2,5kg – Pilzneński (Strzegom)

2,5kg – Monachijski I (Strzegom)

15l wody do zacierania

Wyszło mi brzeczki po zacieraniu 9l/22Blg

Do wysładzania poszło 13,5l wody

I otrzymałem brzeczki 25l/12Blg

Czy z tych danych da się wyliczyć wydajność?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.