Skocz do zawartości

[piwolog] Jak znaleźć dobre piwo?


Pierre Celis

Rekomendowane odpowiedzi

Dobre piwo jest dobre, kiedy w odróżnieniu od złego piwa, nie chcemy go wylać do kibla po pierwszym łyku. Picie piwa to powinna być zawsze przyjemność, bez względu na to czy pijemy je do kotleta czy też celebrując jakąś specjalną okazję. Istnieje piwo na każdą okazje – od zwykłego stołowego, poprzez gęste, degustacyjne, po winne, musujące, szampańskie. Tylko jak nie dać się wrobić w czasach, gdy wszystkie piwa są regionalne/niepasteryzowane/niefiltrowane/tradycyjne/długo warzone i tak dalej? Co począć w czasach, gdy moloch udaje browar regionalny, a browar średniej wielkości rzemieślniczego malucha?

Po pierwsze – blogerzy

Skoro jakoś tutaj trafiliście, to wiecie, że w jest kilka fajnych polskojęzycznych blogów z recenzjami piwa. No, pewnie więcej niż kilka. Zawierają one mniej lub bardziej subiektywne oceny piw, głównie nowości, ale nie tylko. Niektóre są prawdziwymi skarbnicami recenzji. Taki ElDesmadre’s chwali się, że zaliczył już na blogu ponad 650 piw. Ktoś może powiedzieć, że blogerom nie można ufać, bo są skorumpowani przez koncerny. Wierzcie mi lub nie, a naszej branży to tak nie działa. Ja jestem pewnie złym przykładem, bo strasznie łagodnie potraktowałem ostatnio pewnego kudłatego zwierza, ale jak zapytacie wujka googla, to przekonacie się, że inni nie byli już tak łaskawi.

Moja rada jest taka: czytajcie blogi i wyciągajcie wnioski. Znajdźcie sobie kilka ulubionych, których autor ma odpowiadający wam styl i gust. Dzięki temu nie musicie próbować każdego piwa ze sklepowej półki – blogerzy zrobią to za was (i dla was), poświęcając się często ponad miarę ;)

Po drugie – serwisy z ocenami piwa

Istnieją w internetach portale, które powstały po to, by oceniać piwo. Największe z nich to anglojęzyczne RateBeer i BeerAdvocate. W nich znajdziecie pełną gamę informacji i ocen piw zagranicznych, nieco gorzej jest jeśli chodzi o piwa krajowe, ale i one coraz częściej tam goszczą.

Jak w każdej dziedzinie, tak i w tej powstają polskie klony. Najwięcej ocen, ale też i najbardziej chaotycznie ułożonych znajdziecie w portalu Browar.biz. Warto też zapoznać się z wynikami organizowanego corocznie plebiscytu Piwo Roku. Jest on o tyle miarodajny, że głosują wyłącznie aktywni użytkownicy forum browar.biz, czyli ludzie którzy znają się na piwie mniej lub więcej, ale najprawdopodobniej więcej niż mniej.

Na potrzeby tekstu zaprzęgłem googla, by znaleźć inne krajowe serwisy tego typu. Znalazłem ocen-piwo.pl z bardzo podejrzanym rankingiem najlepszych piw, piwopedia.pl zawierająca w rankingu wyłącznie piwa z jednego światowego koncernu oraz bardzo amatorski serwis Piwa Świata. Czyli poza browar.biz w polskich internetach nie ma zbytnio czego szukać.

Po trzecie – sklepy i/lub knajpy specjalistyczne

Jeśli mieszkasz w dużym mieście, to jest duża szansa, że znajdziesz w pobliżu dobrze zaopatrzoną knajpę lub sklep specjalistyczny. Nie łudź się, że barman/sprzedawca doradzi ci szczerze i z jego pomocą znajdziesz wiele smakołyków. Kultura piwna w Polsce mocno kuleje i naprawdę ciężko spotkać kompetentnych ludzi. Mam jednak dla ciebie dobrą radę. Jeśli już znajdziesz odpowiednio zaopatrzone miejsce, to po pierwsze zrób wrażenie człowieka, który cokolwiek się zna. Rzuć kilkoma mądrymi słowami na wstępie, np. Pinta, AleBrowar, Artezan. Od razu dasz do zrozumienia, że nie można ci wciskać kitu. Po drugie bywaj często i spróbuj się zaprzyjaźnić z obsługą. W ten sposób zawsze dostaniesz świeże piwo i dokładniejsze wskazówki. To naprawdę się opłaca.

Po czwarte – Własne dochodzenie

Jeśli czujesz się mocno, odważnie i … masz gruby portfel, to możesz wyruszyć na polowanie. Studiuj, czytaj i szukaj okazji. Kupuj dużo i testuj. Z czasem będziesz dokonywać coraz trafniejszych wyborów, choć oczywiście nie da się uniknąć wpadek.

Po piąte – własny browar

Niekoniecznie od razu rzemieślniczy. Możesz zacząć od browaru domowego. To naprawdę fajne hobby, choć zajmujące też sporo czasu. Sam wybierz, czy wolisz marnować czas siedząc na fejsie czy ugotować 20L brzeczki i zaprzęgnąć do pracy drożdże. W domu zrobisz piwo jakie lubisz, a także wykreujesz nowe smaki. Możliwości są nieograniczone. Możesz poznać wszystkie style piwne, bez konieczności sprowadzania drogich piw z zagranicy. Oczywiście twój pierwszy pilzner będzie gorszy od Urquella, a i kwas się może jakiś przydarzyć czasem, ale uwierz mi, naprawdę fajnie jest mieć piwnicę pełną różnego rodzaju własnych piw.

Bycie piwowarem domowym to także pewne ryzyko. Jeśli zaczniesz dążyć do doskonałości, a przecież każdy chciałby uwarzyć piwo doskonałe, to zaczniesz baczniej zwracać uwagę na wszelkiego rodzaju wady piwa. Z czasem zaczniesz je znajdować także w piwach komercyjnych. Świat piwa może już nigdy nie być taki sam ;)

Jeśli jesteś zainteresowany(na) tematem, to odsyłam do najlepszego polskiego serwisu dla piwowarów. Zacznij od Wiki, a jeśli będziesz mieć jakieś wątpliwości, to przeszukaj też forum lub samodzielnie zapytaj innych piwowarów.

Pamiętaj! Życie jest zbyt krótkie, by codziennie pić to samo piwo!


1558 b.gif?host=bimbelt.wordpress.com&blog=17

Wyświetl pełny artykuł
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.