Jump to content

Recommended Posts

Witam,

mam pomysł na piwo z konserwy, ale nie wiem czy wyjdzie i stąd prośba do innych użytkowników.

Mam Mexican Carveza Cooper'sa chcę je zrobić na glukozie oraz dodać od samego początku dwa słoiczki ze (domowej roboty) skórką pomarańczową. Chciałbym żeby wytwór nie był silnie pomarańczowy a jedynie o takim posmaku, czy na te 23L wody dwa słoiczki wystarczą?

 

Przy okazji mam drugie pytanie: czy jest/jaka jest różnica między glukozą a cukrem podczas wsypywaniu do butelek? (smak, ilość gazu, skrócenie czasu leżakowania)

Link to post
Share on other sites

Pierwsza kwestia, moim zdaniem, Mexican Cerveza nie jest dobrą puszką, więc słusznie, że chcesz ją zmienić. Jaka to była pomarańcza-ważne żeby nie była mdła. Oba słoiczki dodałbym na 15 minut gotowania i potem zostawił chwilę zanim zadasz drożdże, nie gwarantuje to smaku, ale aromat z pewnością. Do refermentacji zawsze daję zwykły, biały cukier i jestem więcej niż zadowolony (na 33 warki zdarzył mi się 1 granat).

Link to post
Share on other sites

Do mojego witka dawałem 200 gr skórki. 100 na 15 min i 100 na 5 min . Zauważalny dość mocny aromat i posmak również. Choć nie tak bardzo jak aromat. Skórka świeżo starta z 6 dużych pomarańczy bez białego miąższu.

Link to post
Share on other sites

Generalnie Mexican Cerveza jest jedną ze słabszych a jeżeli nie najgorszą konserwą Coopersa. Smakowo jest dla mnie absolutnie jałowe. Dodawanie czegokolwiek oprócz cukru do tej warki, jest moim zdaniem stratą czasu, kasy i czego tam jeszcze sobie dopowiesz. Jak już masz tą puchę, to zalej ja tak jak w instrukcji.

Piwo cechuje się wodnistym smakiem z wyczuwalnymi nutkami kwaskowymi. Jeżeli masz możliwość zmień to na cokolwiek innego. Mexicana robiłem na brew enchancerze Coopersa i szkoda mi tylko tej dodatkowej kasy. Tak czy siak, to była moja ostatnia konserwa, i wolę jednak robić browce z zacieraniem.

Edited by 5k18a
Link to post
Share on other sites

Przy okazji mam drugie pytanie: czy jest/jaka jest różnica między glukozą a cukrem podczas wsypywaniu do butelek? (smak, ilość gazu, skrócenie czasu leżakowania)

Rożnicy w smaku,czasie, ilości CO2 nie ma i to cukier i to ;)

Różnica polega na cenie i ilości.

 

http://www.piwo.org/...ja/#entry177753

100g cukru = 116g glukozy krystalicznej = 150g suchego ekstraktu = 188g ekstraktu w syropie = 118g miodu

100g Glukozy = 87 gr cukru

100g Miodu = 83g Cukru

100g suchego ekstraktu = 67 gr cukru

100g ekstraktu w syropie = 53 g

 

:]

Edited by Lusterko87
Link to post
Share on other sites

Lusterko87 ubiegłeś mnie z kolejnym pytaniem, mam miód słoik litrowy pełen i zastanawiałem się czy by do całej mieszanki nie dodać go zamiast glukozy.

Dzięki Bogi za odpowiedź. jutro robię puszkę (którą zresztą dostałem więc strata będzie znikoma :) )

plan jest taki:

Puszka Cooper'sa + miód + skórka pomarańczy

Link to post
Share on other sites

ja dodawałem ostatnio skórki pomarańczy tyle, że świeżej.. jakieś 500g na ~22l na ostatnie 20min gotowania.. aromat i smak pomarańczy za bardzo wyczuwalny.. jakbym jeszcze raz miał to robić dałbym z połowę.. i wydaje mi się, że dodatek skórki daje nie tylko smaki i zapachy tych cytrusów, ale także gorycz.. czyli można by dać mniej chmielu bo gorycz chyba nie jest pożądanym efektem przy tym zabiegu..

Link to post
Share on other sites

Bo była świeża. Należy kalkulować różnicę jaką nastąpi między świeżym dodatkiem a suszonym. Inaczej też zachowa się skórka, która była dodawana wcześniej do nalewki i owszem posiada smak i zapach, ale do piwa przejdzie niewiele. Gorycz jest jeśli dobrze nie wyskrobałeś albedo.

Edited by Bogi
Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...

Wódka 45% minimum, bo nie przejdzie, zalecane między 50-60%. Żeby był większy koncentrat lepiej dłużej niż tydzień-nawet 2 spokojnie. Są niektórzy, którzy polecają dodawanie nalewów do piw, są to i tak ilości niewielkie, więc szkody piwu nie uczyni. Ile chcesz dać tej pomarańczy na 100ml?

Edited by Bogi
Link to post
Share on other sites

To jak to Cię zadowalało, to próbuj dodawać to-np. najpierw 20ml na 20l żeby się zorientować czy już coś się pojawi czy trzeba więcej. 20g to moim zdaniem troszkę mało na tak dużą ilość wódki.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.