Skocz do zawartości

Ile glukozy do refermentacji?


przemak

Rekomendowane odpowiedzi

A drugie pytanie - kupilem Safale us05 - beda lepsze do bittera niz te "kitowe" ?

Zwykle drożdże które kupujesz osobno są w lepszym stanie, bo te z brewkita siedzą pod pokrywką puszki na półce, w cieple, nie wiadomo jak długo.

 

Ale akurat US05 nie sa najlepszymi drożdżami do Bittera, to drozdże do piw amerykańskich, do angielskich sa S-04.

 

Tak, że zadecyduj sam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 lata później...
  • Odpowiedzi 107
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Poratujcie.

 

Jutro będę butelkował Weizena 12Blg. Obliczyłem sobie ilość cukru potrzebną do nagazowania na 2,6 vol, wyszło 130g. Do tej pory robiłem tak że rozpuszczałem te 130g w powiedzmy 0,7l wody. Teraz wyczytałem, że dobrze by było aby roztwór cukru miał gęstość brzęczki nastawnej czyli te 12Blg w moim wypadku. W jaki sposób obliczyć ilość wody potrzebną do osiągnięcia takiej gestości? Czy nie ma to większego znaczenia i nie warto tym sobie głowy zawracać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Głowy sobie nie zawracaj. Na 20l piwo rozpuszczam wymaganą ilość cukru w 1litrze wody i będzie to ok. tych 12Blg.

Część ludzi używa jak najmniejszej ilości wody do rozpuszczania cukru, ale moim zdaniem wychodzi za gęsty roztwór, który ciężej miesza się z piwem, co grozi nierównomiernym nagazowaniem poszczególnych butelek (część z nich może być przegazowana, a część niedogazowana)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 BLG to około 10 gram cukru w kliogramie roztworu, a ty chcesz mieć 12, czyli 120 gram w kilogramie roztworu. Reszte wystarczy policzyć z proporcji. Im gęstszy roztwór tym gorzej się miesza, ja zawsze rozpuszczam cukier w około litrze wody, wlewam na dno fermetora z kranikiem, i zalewam piwem. Na czterech rozlanych warkach nie miałem problemu z nagazowaniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W instrukcji puchy lagerowej od coopera piszą co by dodawać 4g cukru na butelkę (całość 22L).

W kalkulatorze aby nagazować tak do 2.2 vol (nie za nisko jak na lagera?) wyszło 2.5g

I komu wierzyć?

 

Wiem, że puszka nie jest dobrym tematem do rozkminiania ale od czegoś muszę zacząć ;)

Edytowane przez olward
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.