Skocz do zawartości

Ile glukozy do refermentacji?


przemak

Rekomendowane odpowiedzi

anteks' date=' a czemu forsujesz ten cukier?.. mi tu wpajano ze to najgorsze z mozliwych rozwiazan...?[/quote']

od ponad 100 warek stosuję cukier i jak dla mnie jest to najwygdniejsza forma . Zawsze jest w domu pod ręką , można też glukozę , suchy ekstrakt jest moim zdaniem troche kłopotliwy w użyciu.

Ja używam glukozy, ale czytałam gdzieś/słyszałam, że cukier jest nawet lepszy - niestety, nie pamiętam, dlaczego:D

 

Gsb - cukier to ZŁO jak go dodajesz do brzeczki, żeby podwyższyć blg, a nie do refermentacji.

 

Wyjątkami są niektóre piwa belgijskie, ew. portery bałtyckie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 107
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Rozumiem. Ale jak mam "zapas" glukozy to moge spokojnie ja sypac do 1 fermentacji i tez refermentoewac czy moze przyda sie "zmiana" i na refermentacji dac juz cukier?

A jeszcze jedno - czytalem ze przy burzliwej mozna spokojnie dac mniej niz kilo (glukozy) - wtedy piwo wyjdzie lżejsze, a tak sie sklada, ze lubie lekkie piwska. Czy w takim razie takie np. 0,5kg do bittera bedzie w sam raz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem. Ale jak mam "zapas" glukozy to moge spokojnie ja sypac do 1 fermentacji i tez refermentoewac czy moze przyda sie "zmiana" i na refermentacji dac juz cukier?

A jeszcze jedno - czytalem ze przy burzliwej mozna spokojnie dac mniej niz kilo (glukozy) - wtedy piwo wyjdzie lżejsze, a tak sie sklada, ze lubie lekkie piwska. Czy w takim razie takie np. 0,5kg do bittera bedzie w sam raz?

lekkość piwa nie zależy od tego ile dasz cukru /glukozy tylko ile będzie miało balingów na początku

do 1 fermentacji chyba chodzi o burzliwą ? , nie dajemy żadnych cukrów , glukozy chyba że dopuszcza to styl piwa ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

anteks, do brew-kitów dodajemy ;) nie mam na razie mozliwosci zacierki, wiec robie b-k. Podobno w burzliwej (pierwszej, tak nazwalem, sorry) ilosc % reguluje sie dodawaniem cukry/glukozy, np. 1kg cukru - 5,5%, 0,5kg cukru - 4% (w efekcie koncowym) czy cos podobnego. Przynajmniej tak prawią wszystkie instrukcje.

 

Chcialem apytac czy to samo tyczy sie glukozy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

anteks, do brew-kitów dodajemy ;) nie mam na razie mozliwosci zacierki, wiec robie b-k. Podobno w burzliwej (pierwszej, tak nazwalem, sorry) ilosc % reguluje sie dodawaniem cukry/glukozy, np. 1kg cukru - 5,5%, 0,5kg cukru - 4% (w efekcie koncowym) czy cos podobnego. Przynajmniej tak prawią wszystkie instrukcje.

 

Chcialem apytac czy to samo tyczy sie glukozy

moc reguluje się ilością dodanego ekstraktu !!!!!!

Edytowane przez anteks
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

anteks' date=' do brew-kitów dodajemy ;) nie mam na razie mozliwosci zacierki, wiec robie b-k. Podobno w burzliwej (pierwszej, tak nazwalem, sorry) ilosc % reguluje sie dodawaniem cukry/glukozy, np. 1kg cukru - 5,5%, 0,5kg cukru - 4% (w efekcie koncowym) czy cos podobnego. Przynajmniej tak prawią wszystkie instrukcje.

 

Chcialem apytac czy to samo tyczy sie glukozy[/quote']

moc reguluje się ilością dodanego ekstraktu !!!!!!

Nieprawda moc reguluje się ilością dodanej wody. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

anteks, do brew-kitów dodajemy ;) nie mam na razie mozliwosci zacierki, wiec robie b-k. Podobno w burzliwej (pierwszej, tak nazwalem, sorry) ilosc % reguluje sie dodawaniem cukry/glukozy, np. 1kg cukru - 5,5%, 0,5kg cukru - 4% (w efekcie koncowym) czy cos podobnego. Przynajmniej tak prawią wszystkie instrukcje.

 

Chcialem apytac czy to samo tyczy sie glukozy

Ja napisze tak: basisci nie dodaja cukru do piwa - ja nie dodaje, Ty tez nie dodawaj! ;)

Jedna warke, Canadian Blonde, zrobilem z dodatkiem ok 200g cukru na 21l (wyszlo okolo 10°Blg) i jest to zdecydowanie najgorsze moje piwo. Ewidentnie jest inne od wszystkich moich pozostalych, robionych z roznymi ekstraktami - jasnymi, ciemnymi, sproszkowanymi i w ogole. Jak robiles Yorkshire Bitter z cukrem i wyszlo OK, to zrob z ciemnym ekstraktem, dopiero sie zdziwisz. Nie ma co zalowac tych trzech dych, robota warta wiecej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

KURDE chłopy.

 

Jedna rzecz. Warzenie piwa mialo mi sprawiac przyjemnosc no i mialo obciac koszty. Nie bede kupowal Muntonsa za prawie 60pln i ekstrakt za 30-pare bo wyjdzie mi 2,50 za butelke, a delikatnie wiecej mam pilsnera ze sklepu albo Noteckie. Tu nie chodzi wylacznie o zabawe, ale tez o jakas osczednosc. Nie mam mozliwosci zacierania - robie na razie brew kity, bo sa szybkie latwie i niektore bardzo dobre.

 

To tak celem wyjasnienia... NIE DODAJE DO PIWA CUKRU. Pytam tylko o glukoze.

 

Wiem, ze cukrem tak sie reguluje woltaż, to czy glukozą też?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To tak celem wyjasnienia... NIE DODAJE DO PIWA CUKRU. Pytam tylko o glukoze.

 

Wiem, ze cukrem tak sie reguluje woltaż, to czy glukozą też?

Glukoza to też cukier, i to lepszy bo łatwiej przyswajany przez drożdże niż sacharoza. Ale jest droższa i trzeba jej dać nieco więcej wagowo ze względów nie do końca dla mnie zrozumiałych; dokładnej proporcji niestety nie znam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

KURDE chłopy.

 

Jedna rzecz. Warzenie piwa mialo mi sprawiac przyjemnosc no i mialo obciac koszty. Nie bede kupowal Muntonsa za prawie 60pln i ekstrakt za 30-pare bo wyjdzie mi 2,50 za butelke, a delikatnie wiecej mam pilsnera ze sklepu albo Noteckie. Tu nie chodzi wylacznie o zabawe, ale tez o jakas osczednosc. Nie mam mozliwosci zacierania - robie na razie brew kity, bo sa szybkie latwie i niektore bardzo dobre.

dla obniżenia kosztów proponuję zacieranie lub zakup piw w sklepie za 1,5-2 zł i to pysznych piw

piwowarstwo to hobby a hobby kosztuje ;)

ps. Kup WESowy ekstrakt wyjdzie tylko 60zł

Edytowane przez anteks
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

KURDE chłopy.

 

Jedna rzecz. Warzenie piwa mialo mi sprawiac przyjemnosc no i mialo obciac koszty. Nie bede kupowal Muntonsa za prawie 60pln i ekstrakt za 30-pare bo wyjdzie mi 2,50 za butelke, a delikatnie wiecej mam pilsnera ze sklepu albo Noteckie. Tu nie chodzi wylacznie o zabawe, ale tez o jakas osczednosc. Nie mam mozliwosci zacierania - robie na razie brew kity, bo sa szybkie latwie i niektore bardzo dobre.

 

To tak celem wyjasnienia... NIE DODAJE DO PIWA CUKRU. Pytam tylko o glukoze.

 

Wiem, ze cukrem tak sie reguluje woltaż, to czy glukozą też?

gsb gdybyś trochę poczytał, to byś wiedział, że czy glukoza czy cukier to jeden ciul. Także jak ci zależy na kasie przerzuć się na cukier, bo wielkiej różnicy między cukrem a glukozą nie ma. Jedynie w cenie.

Masz glukozę i chcesz ją zużyć, to ok. Odpowiedźna Twoje pytanie brzmi TAK glukoza zachowa się tak jak cukier.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

KURDE chłopy.

 

Jedna rzecz. Warzenie piwa mialo mi sprawiac przyjemnosc no i mialo obciac koszty. Nie bede kupowal Muntonsa za prawie 60pln i ekstrakt za 30-pare bo wyjdzie mi 2,50 za butelke, a delikatnie wiecej mam pilsnera ze sklepu albo Noteckie. Tu nie chodzi wylacznie o zabawe, ale tez o jakas osczednosc. Nie mam mozliwosci zacierania - robie na razie brew kity, bo sa szybkie latwie i niektore bardzo dobre.

 

To tak celem wyjasnienia... NIE DODAJE DO PIWA CUKRU. Pytam tylko o glukoze.

 

Wiem, ze cukrem tak sie reguluje woltaż, to czy glukozą też?

Glukoza to cukier, tylko prosty, wiec latwiej sie rozklada. Czyli to to samo.

 

Fakt, ze cenowo wychodzi tyle, co w sklepie, ale IMO nie ma porownania, wobec tego domowe piwo jest lepsze, bo ma lepszy stosunek jakosc do ceny, nawet z ekstraktu. W Auchanie butelka Ale "bottle conditioned" kosztuje ponad 12 PLN, takie piwo robimy, a nie tyskie ;)

Ekonomicznie patrzac ekstrakt WES (nie dosc, ze tanszy, to w puszkach 1,7 a nie 1,5) w polaczeniu z najtanszym zestawem muntonsa wyjdzie IMO zdecydowanie lepiej nic drogi muntons z cukrem. I jak w innym watku stwierdzilismy, dodasz troche piachu i obierek od ziemniakow i bedzie Noteckie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale na moje pytanie dotyczace woltażu nikt nie odpowiedział :)

gsb nie wkurzaj mnie, bo minusem polecę :). Ja Ci nie odpowiedziałem?? Przemak Ci nie odpowiedział?? To były odpowiedzi łopatologiczne. Wcześniejsze odpowiedzi anteksa i moje też były na temat, tylko może zbyt lakoniczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale na moje pytanie dotyczace woltażu nikt nie odpowiedział :)

Zawartość alkoholu w piwie uzależniona jest od ilości cukru przerobionego przez drożdże na alkohol, czyli różnica pomiędzy Blg początkowym, a Blg końcowym. Jeżeli nie chcesz robić dokładniejszych obliczeń, a znasz już ilość przerobionego cukru, to voltarz możesz obliczyć "w głowie", bo 1kg cukru daje ok. 0.6 l czystego spirytusu. Zakładam, że używasz aerometru do pomiarów Blg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:)

 

Czy w takim razie 0,5kg suchego ekstraktu wystarczy do uwazenia lekkiego yorkshire?

 

Kupilem tez Safale us-05. Nie wiem czy te beda lepsze czy moze brew-kitowe...?

W 1 litrze wody 1dkg ekstraktu daje ok.1Blg. Z 0,5kg suchego ekstraktu wyjdzie bardzo mało piwa i to przeciętnej jakości. Suchy ekstrakt jest dobry na startery, lub do podniesienia Blg nastawu, a mniej przydatny do robienia tylko z niego piwa. Co do drożdży, to są opisane na forum charakterystyki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W 1 litrze wody 1dkg

Wiem' date=' że się czepiam ...[/quote']

czepiasz się :)

 

gsb - jeśli chcesz zrobić piwo to na ekstrakcie w płynie, one są do tego przeznaczone. Suchy ekstrakt tak jak napisał Bogdan62 używa się głównie do sporządzania starterów i do refermentacji :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje - wreszcie przejrzyscie :)

 

Aktualnie w tej chwili na 20l warki wrzucilem 0,5kg sypkiego ekstraktu + 0,2kg glukozy + 0,1kg cukru (tak o jakos sobie zmieszalem z tego co mialem pod reka). Ostatnio robilem tego Yorkshire bitter tez z częścią sypkiego i glukozy i wyszedl na prawde super (nie spodziewalem sie). Mimo iz jeszcze miesiac nie minal od zabutelkowania - caly zapas wypity, bo wszyscy chwala naokolo...

 

A wczesiejsza warke Wheat'a zrobilem z kitu Wheat i ekstraktu plynnego Wheat i sorry ale w ogole to pszeniczniaka nie przypomina, w smaku, w kolorze, w "klarownosci".

 

Nastepnym razem sprobuje bittera z WESem jakims bursztynowym, tylko pytanie ile? WES ma kilka miar, 0,2, o,5, 1,2, 1,7? wystaczy ten 1,2 na 23l? a moze 0,5+glukoza? A drugie pytanie - kupilem Safale us05 - beda lepsze do bittera niz te "kitowe" ?

Edytowane przez gsb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.