Skocz do zawartości

Ile glukozy do refermentacji?


przemak

Rekomendowane odpowiedzi

To możliwe, ale do 4.0 raczej piw butelkowanych się nie gazuje, mało rodzajów butelek to wytrzyma. Ja najwięcej ile dałem to 220 g glukozy/20l. A waizenowi wystarczy 3-3.5 vol.

Dzięki coder , pozostanę w takim razie przy ok 3-3,5 vol.Pozdrawiam.

To i ja sie podłączę do tematu.

 

Do tej pory - zgodnie ze stronami - na 20L warki szło około 200g DME - ektraktu w proszku ( czasem więcej, czasem mniej, zależnie jak do różnych piw na forum były podawane ilości - ale tak około.

Otworzyłem dziś stronę HBD i pewien program - i on mi podaje juz dla obniżonego do 3 CO2 - ponad 300g DME dla 20L ( mam 24L - więc 400g w 20C).

 

Boję sie bomb - ile byście dodali DME ( nie mam glukozy tym razem, zresztą do weizenów zawsze dodawałem DME).

 

Robić jak zawsze ( ok 250 g na 24L) czy posłuchać softu i netu - 400g dla 3 CO2 ( powinno być prawie 600g dla średniego nasycenia 4 CO2)

 

pzdr

flood

Edytowane przez flood
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 107
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

A ile bys go zaproponował na 20L ?

 

Do tej pory brałem 200g/20L

 

Program dla 4 vol CO2 podaje 300g ( 250g/20L)

 

Czy jak pisali przedpiscy - nasycac do 3-3,5 ( 211g/20L)

 

PS to sa właśnie niepewności mało doświadczonych - jak na forum stało - 4g/butelka - to sie tak dolewało.

jak człowiek chciał sie wspomóc wiedza ze stron i PROsoftów - to się zaczyna wymyślanie.

 

pzdr

flood

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to jak, do refermentacji polecacie cukier? eeeee?

Polecamy - nie polecamy ;) Oczywiście jak masz np. glukozę to jej użyj (szybciej się rozpuszcza:) ) Jak masz suchy ekstrakt słodowy - jeszcze lepiej.

Te kilka gramów cukru fermentowalnego zostaje w pełni przetworzone przez drożdże i nie wnosi elementów smakowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze mam jedno pytanie - czy przelewając na cicha (bede to robil na nastepnej warce) piwo sobie moze "o tak sobie stać" przez 2 tygodnie i nie wezmie sie za to pleśń ani podobne?

Nie weźmie, alkohol i niekorzystne pH zniechęcają bakterie. Oczywiście zachowujesz maksymalny reżim sanitarny. Zakażenie jest jak najbardziej możliwe, trzeba uważać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wlasnie, ale mam fermentor zatkac totalnie czy zostawic mu rurke na cichej?

Bez znaczenia. Rurka przydaje się wiosną, kiedy pojawiają się przeklęte muszki owocówki, wtedy trzeba mocno zatrzasnąć wieko i włożyć rurkę z wodą. Obecnie możesz tylko nałożyć wieko i będzie git.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ilosc co2 w roztworze zalezy od temperatury.w zwiazku z tym do piwa trzymanego w temp pokojowej damy wiecej cukru niz do lagera trzymanego w 5st. Ja do pszenicznych w 20c dawalem ok 9g na litr.

A gazowanie do 4vol to proszenie sie o problemy.zwykle butelki moga tego nie wytrzymac. Wystarczy porownac butelki od piw belgijskich gazowanych do ok 4 vol z normalnymi dostepnymi u nas.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ilosc co2 w roztworze zalezy od temperatury.w zwiazku z tym do piwa trzymanego w temp pokojowej damy wiecej cukru niz do lagera trzymanego w 5st. Ja do pszenicznych w 20c dawalem ok 9g na litr.

A gazowanie do 4vol to proszenie sie o problemy.zwykle butelki moga tego nie wytrzymac. Wystarczy porownac butelki od piw belgijskich gazowanych do ok 4 vol z normalnymi dostepnymi u nas.

To nie tylko o butelki chodzi. Co z tego, że butelka wytrzyma, skoro po otwarciu 3/4 piwa opuści butelkę. W najlepszym razie pobrudzimy obrus, w najgorszym obryzgamy sufit czy zalejemy kompa. Druga sprawa jest taka, że przy takiej erupcji zachodzi w pewnym sensie reakcja łańcuchowa, uwalniający się CO2 powoduje się uwalnianie dalszych ilości Co2 i tak w kółko aż do niemal całkowitego odgazowania piwa. I wtedy nasz weizen z 400g glukozy smakuje jak stout z 80g.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie tylko o butelki chodzi. Co z tego, że butelka wytrzyma, skoro po otwarciu 3/4 piwa opuści butelkę. W najlepszym razie pobrudzimy obrus, w najgorszym obryzgamy sufit czy zalejemy kompa. Druga sprawa jest taka, że przy takiej erupcji zachodzi w pewnym sensie reakcja łańcuchowa, uwalniający się CO2 powoduje się uwalnianie dalszych ilości Co2 i tak w kółko aż do niemal całkowitego odgazowania piwa. I wtedy nasz weizen z 400g glukozy smakuje jak stout z 80g.

Dokładnie, wiem coś o tym, niestety:D Wolę dodać do refermentacji mniej i poczekać dłużej na nagazowanie, niż przesadzić i potem musieć wypić piwo szybko, zanim się nie przegazuje, albo chodzić do piwnicy w kasku, rękawicach i z garnkiem 8 litrowym w celu nalania sobie 3 bączków tripla:D (na szczęście już się skończył;))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na ilość cukru dawanego do refermentacji ma też wpływ jak mocno piwo odfermentowało. Przy odfermentowaniu z 13,5 Blg do 2 Blg można użyć do 200g cukru do refermentacji na 20l piwa, a przy odfermentowaniu tylko do 4 Blg maksymalnie 180g cukru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wlasnie, ale mam fermentor zatkac totalnie czy zostawic mu rurke na cichej?

Ja bym nie ryzykował szczelnego zamknięcia na cichej. Albo zostawić trochę rozszczelnione, albo z rurką.

Mimo, że to cicha, to piwo jeszcze trochę pracuje i po co ma "nadymać" fermentor?

Mnie zaskoczyło ostatnio IPA: 10 dni burzliwej, zeszło do niecałych 4blg i myślałem że to już końcówka i przelałem na cichą. Po 10 dniach cichej dalej mam 3-4 bulki na minutę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

anteks, a czemu forsujesz ten cukier?.. mi tu wpajano ze to najgorsze z mozliwych rozwiazan...?

od ponad 100 warek stosuję cukier i jak dla mnie jest to najwygdniejsza forma . Zawsze jest w domu pod ręką , można też glukozę , suchy ekstrakt jest moim zdaniem troche kłopotliwy w użyciu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.