Skocz do zawartości

Ile glukozy do refermentacji?


przemak

Rekomendowane odpowiedzi

BTW w jaki sposób chłodzisz brzeczkę?

Jezeli to bylo pytanie do mnie - niedoswiadczonego - ;) - to zawsze mam przy sobie kilka litrow bardzo zimnej wody i tym reguluje tempearture (tzn. poczatkowo nie wlewam caly 23 litrow tylko zostawiam sobie zapas)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 107
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

  • 3 tygodnie później...
OK, dziekuje za rady, dalem 100g glukozy na 20 litrow - teraz tylko czekac :beer:

No i otworzylem swojego pierwszego Pilsa.

Smak BARDZO OK, przypomina urquella, klarownosc rowniez, w ogole wszystko bardzo dobre... oprocz nagazowania.

Jak pisalem wyzej, dalem 100g glukozy. Wiem, ze trzy tygodnie to smieszny czas lezakownia, ale mam pytanie - nagazuje sie jeszcze?

Pytanie jest o tyle istotne, ze w fermentorze nastepny pils dochodzi i nie wiem, czy nie dac mu standardowo 160g glukozy...

Mam jeszcze dla niego ze dwa tygodnie cichej :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

100g to chyba troszke za malo jak na ten styl piwa... wg mnie powinienes dac jakies 130-140g...

druga sprawa - to jakiego nagazowania oczekiwales ? jak w przemyslowych piwach tego typu ? czyli powiedzmy 2,6-7 vol - w takim razie jakies 140-150 g glukozy to optimum.

3 tygodnie to czas w ktorym piwo uzyskalo juz optymalne nagazowanie i w nastepnych tygodniach chociaz wzrosnie to naprawde minimalnie.

Edytowane przez rad998
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja do pilsa dałem 150g glukozy. Po 3 tygodniach otworzyłem butelkę i jest baaaardzo słabo nagazowane. Fermantacja była w 9-11°C, leżakuje od samego zabutelkowania w 4-8°C. Widocznie musi polagerować :beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem 100g glukozy na 20l pilsa, to nawet lekko za dużo. Butelkowałem w tym sezonie dwa pilsy dając do pierwszego 115g na ok 22l, do drugiego 100g na 20l. Po dwóch miesiącach, z pierwszego pilsa piwo o mało co nie ucieka, trzeba baaardzo powoli nalewać, żeby się zmieścić w jednej szklance. Drugie, po miesiącu leżakowania w piwniczce jest już nagazowane w sam raz, ale myślę, że niestety nagazuje się z czasem jeszcze bardziej. Trzeci pils zostanie zabutelkowany na dniach (wszystkie piwa fermentowały ok. 3 tyg burzliwa + 2 tyg cichej) i planuje dodać 60/70g glukozy na 20l. Jednak planuje go spożyć w lato, w tym czasie temp. w piwniczce wzrośnie o ok. 4/5 stopnie C, co też będzie miało wpływ na nagazowanie.

 

Piwa w ogóle nie trzymałem w temp. pokojowej. Fermentowało w piwniczce w temp. 8/10C, po skończonej fermentacji już w tej piwniczce zostało. Drożdży użyłem Budvar Lager. Zalecam cierpliwość. Moim zdaniem piwo zdąży się nagazować, a dodając 160g, tak jak planujesz, to możesz mieć z dużym prawdopodobieństwem granaty.

 

Inne piwo, bo porter bałtycki refermentowałem używając miarki z BA. Dałem porcję 0,33 na 0,5l portera, który odfermentował do ok. 6 blg. Piwa niestety do jednej szklanki wlać się nie da, co kolega ro_y może potwierdzić... Od tego piwa, gdy butelkuję piwo korzystam z kalkulatora do którego link podał Kopyr (za co dostał plusa) i wszystko jest git.

 

Pozdrawiam.

 

PS. Kolega z browar.biz (Mapajak) robi eksperyment. Zabutelkował pilsa nie dając w ogóle surowca do refermentacji. Po trzech tyg. od butelkowania cytuję "Delikatny gaz i pianka już jest, więc chyba będzie dobrze." Więc tak też można :beer:

 

PS2. Z ciekawości wprowadziłem dane do kalkulatora: styl piwa- german pilsener (nagazowanie dla stylu 2.5 czegośtam) i dla 20l butelkowanych w temp. 10C zalecana ilość glukozy to 105g.

Edytowane przez kolomar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i kurcze trzy odpowiedzi i kazda inna...

Nie spodziewalem sie oczywiscie "grodziskiego", ale pianka by mogla byc - a tu pianka owszem jest, ale jak sie leje z wysokosci dziesieciu centymetrow z "rozbryzgiem" :beer:

W sumie jeszcze lekko wyczuwalne sa drozdze, wiec z piciem trzeba poczekac, ale ile mam dac do nastepnego, to nadal nie wiem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i kurcze trzy odpowiedzi i kazda inna...

:beer: taka natura tego Forum. Sam kiedyś zauważyłem rozbieżność odpowiedzi na zadane pytanie... I w tym cały urok :D

 

Mnie w sumie też ten temat interesuje, bo właśnie mija pierwszy tydzień cichej Imbirowego Lagera i sam zastanawiam się nad ilością glukozy do refermentacji..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

byc moze troszke przesadzilem z ta iloscia glukozy... ulecialo mi z glowy ze przeciez pils do dolniak... ugh... gdzie moja glowa :beer: w tym wypadku ilsoc glukozy jest odpowiednia - jesli trzymasz w 11C to moglbys sie pokusic powiedzmy o te 110-120g.

z reszta - polecam ten programik ( jak chyba wiekszosc ludzi z tego forum )

http://hbd.org/cgi-bin/recipator/recipator/carbonation.html?10934780#tag

 

przy zalozeniu ze fermentujesz piwo w 11C i dajmy na to chcesz osiagnac 2.6 vol nagazowania i przy 20L piwa otrzymujemy 110g.

w wypadku dolniakow na efekty nagazowania raczej trzeba troszke poczekac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

podam link za Kopyrem do kalkuratora

 

http://hbd.org/cgi-bin/recipator/recipator/carbonation.html?9964600#tag

 

Stosuje wyliczenia od 5/6 warek i jeszcze mnie nie zawiódł. Może daj mu szanse...

 

w Volume being bottled (gallons): należy po ilości litrów wpisać "L". Przykład dla 20 litrów wpisujemy "20L"

w Beer temperature at bottling (°F): należy wpisać temp. butelkowania w stopniach Celsjusza dla 10 C wpisujemy "10C"

Priming Ingredient to jest surowiec użyty do refermentacji- Corn Sugar- to glukoza (wg. moich wiadomości :beer:

 

Kopyr jeszcze raz dzięki za link do kalkulatora!

 

 

heh rad998 byłeś pierwszy :D

Edytowane przez kolomar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ok wszystko pięknie ładnie,ale jak licze dla mojego weizena nagazowanie na 20 l piwa przy 22°C i nagazowaniu ok 4,0 to wychodzi mi że mam dodać 442 g suchego ekstraktu lub 243 g sacharozy... Coś tu nie gra albo ja jestem głupi :beer:

W życiu bym tyle nie naładował,wg mojej skormenej wiedzy 200 g sacharozy to absolutny MAX jaki można dać...

Czy może mi to ktoś wyjasnić,prosze ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ok wszystko pięknie ładnie,ale jak licze dla mojego weizena nagazowanie na 20 l piwa przy 22°C i nagazowaniu ok 4,0 to wychodzi mi że mam dodać 442 g suchego ekstraktu lub 243 g sacharozy... Coś tu nie gra albo ja jestem głupi :beer:

To możliwe, ale do 4.0 raczej piw butelkowanych się nie gazuje, mało rodzajów butelek to wytrzyma. Ja najwięcej ile dałem to 220 g glukozy/20l. A waizenowi wystarczy 3-3.5 vol.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja dodawałem około 200g cukru. Większość butelek to wytrzymała (2 beczułki 5L niestety nie), ale aby nalać piwo do kufla to była dopiero zabawa. Zmrozić piwo do blisko 0°C ,póżniej cierpliwie nalewać. Co z tego, że piwo było dobrze nagazowane w butelce, jak po przelaniu do kufla traciło większość co2 i w rezultacie piwo piło się wygazowane.

 

W przypadku kegów 19L dodaje od 60 do 120g glukozy/sacharozy i wydaje mi się ,że nagazowanie jest raczej niezłe. Na pewno łatwiej nalać piwo do kufelka.

Edytowane przez Makaron
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do swojego pilsa dodalem ok 150g suchego ekstraktu... no i mam bomby teraz :D trzeba wstawiac do zlewozywaka zeby piana sie wylala i zostaje pol piwa ;( :beer:

To coś jest nie tak. 150g suchego ekstraktu, to nie jest tak dużo, żeby coś takiego wystąpiło. Jaki to był ekstrakt? Jakie było blg przed butelkowaniem? Jaka temp. butelkowanego piwa? Jak dodawałeś ekstrakt, jako roztwór (ile wody) czy sypałeś do but.?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ach no tak. Moj błąd zapewne powstal przy tym, ze miarką biowinu odmierzalem "4g" i sypalem do butelek - znajac zycie suchy ektrakt wazy mniej niz cukier tej samej objetosci?... Poza tym robilem beekit premium pilsnera (coopers) i opinie byly podzielone - jedni pisali ze mus w niskiej temperaturze (nawet Ci co sprzedawali tak mowili) - a drudzy ze jak instruckja mowi - w wyzszej temp. Ja zrobilem niska. Jak butelkowalem mialo 2 BLG. Ja juz nie wiem co z tym poszlo nie tak...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

te miarki sa do cukru i do niczego wiecej... cukier ma duzo wieksze krysztaly... i przez to pozostaje sporo miejsca miedzy nimi... wiec objetosciowo ma sie to nijak do ekstraktu, glukozy itp itd... z reszta... worek kilogramowy ekstraktu wyglada jak polowa opakowania kilogramowego cukru... jednym slowem - przesoliles :beer:

a co do tego kalkulatora - fakt niekiedy sa jakies dziwne wyniki wg mnie... no ale nagazowanie rzedu 4vol to jednak calkiem sporo... i skoro granaty przytrafiaja sie przy 3 to co dopiero przy 4 ?

narazie dolniakow nie robilem... ale do weizena dodalem 200 g suchego i jest super nagazowany, amber ze 150 g glukozy jest nagazowany rowniez bardzo dobrze - tak wiec takich proporcji bede sie trzymal. powiedzmy ze piwa ale, stout bede refermentowal 130 g glukozy.

pozdrawiam !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dotychczas dawalem 4g glukozy miarka do butelek i bylo OK - ale to byly piwa gornej fermentacji. Teraz mam dwa fermentory, wiec robie "profesjonalnie" i rzeczywiscie jest latwiej, tylko watpliwosci pozostaja :beer:

Nagazowanie 160g glukozy piw gornej fermentacji jest dla mnie OK, oczywiscie kalkulator pokazuje wlasnie jakies 100g dla tego mojego pilsa, moje pytanie jest jednak po prostu praktyczne - no bo gazu ni ma :D

Piwo jest jednak bardzo dobre w smaku - mimo, ze to najtanszy brewkit muntonsa perfect pint z ekstraktem sproszkowanym (1kg) i drozdzami 34/70. Juz sie boje, co to bedzie, jak zrobie samodzielnie zacierane :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ok wszystko pięknie ładnie' date='ale jak licze dla mojego weizena nagazowanie na 20 l piwa przy 22°C i nagazowaniu ok 4,0 to wychodzi mi że mam dodać [b']442 g[/b] suchego ekstraktu lub 243 g sacharozy... Coś tu nie gra albo ja jestem głupi :beer:

To możliwe, ale do 4.0 raczej piw butelkowanych się nie gazuje, mało rodzajów butelek to wytrzyma. Ja najwięcej ile dałem to 220 g glukozy/20l. A waizenowi wystarczy 3-3.5 vol.

Dzięki coder , pozostanę w takim razie przy ok 3-3,5 vol.Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.