Jump to content
Sign in to follow this  
Pawlos

Błędy i problemy po pierwszych warkach zaciernych.

Recommended Posts

Około 5 tygodni temu zabutelkowałem moje pierwsze piwo z procesem zacierania. Według planu miał to być belgijski dubbel 17°. Może zbyt trudne piwo wybrałem sobie na początek. Mój błąd polegał na tym, że użyłem zbyt mało wody do całej warki. Wodę zakupiłem w 6-cio litrowych butelkach. Nie używałem domowej z uwagi na to, że nie mam pewności za jakość wody z mojego kranu. miałem otrzymać 20 litrów piwa. Składniki jakich użyłem:

Pale ale 3,8 kg

Monachijski II 0,5 kg

Special B 0,3 kg

Crystal 400 0,25 kg

Aroma 0,2 kg

chmiel: Saaz 40g

Candi syrup 200ml

cukier trzcinowy 0,25 kg

drożdże: Safbrew T-58

 

Po chmieleniu otrzymałem jedynie 13 litrów brzeczki. Łącznie zużyłem 24 litry wody. Według mnie to bardzo duża różnica. Podczas wysładzania gdy brzeczka spływała już wolno zakręciłem na chwilę kranik, by przełożyć wężyk do menzurki i sprawdzić blg. po odkręceniu brzeczka spływała dużo wolniej i po chwili przestała spływać. Czy podczas filtracji i wysładzania lepiej w ogóle nie zakręcać kranika? Blg przed fermentacją wynosiło 21° a po fermentacji 6°.

 

Około tydzień temu otwarłem pierwszą butelkę. Kolor piwa przypominał raczej portera, było ciemnobrązowe, prawie czarne. Gdy otworzę kolejne piwo zamieszczę zdjęcie, może będzie to jeszcze dziś. W smaku lekko karmelowe. Niestety nie znam się na tyle na opisie smaku piwa by to dokładnie podać. Chciałbym zapytać czy można to piwo zakwalifikować do jakiegoś ze styli i jaki by to był?

 

Kolejną warką był alt, tutaj podobnie miałem problem z ilością wody po wysładzaniu ale było już znacznie lepiej. Po chmieleniu dolałem jeszcze trochę wody i ostatecznie otrzymałem ok 19l brzeczki. Może wiecie jakie błędy popełniam przy zacieraniu/filtrowaniu/wysładzaniu, że otrzymuję zbyt małą ilość brzeczki?

 

Następnym błędem jaki popełniłem w obu warkach było filtrowanie brzeczki z chmielin. początkowo dekantowałem ale mało skutecznie, bo duża ilość chmielin przepłynęła z brzeczką. W drugiej warce zrobiłem whirpoola, ale nie odczekałem za długo (max 5 minut) i po dekantacji ponownie duża ilość chmielin spłynęła do fermentora. Przed butelekowaniem znowu dekantowałem by pozbyć się chmielin i przez to trochę piwa musiało pójść w kanał. W piwie które otwarłem tydzień temu są nieznaczne ilości chmielin. Czy wpływa to negatywnie na smak piwa?

 

Zauważyłem również, że blg końcowe w moich obu warkach nie schodziło poniżej 5° blg. W piwach robionych z puszki tego nie było. Czy może mieć na to wpływ temperatura fementacji? U mnie waha się pomiędzy 17-24. Zdaję sobie sprawę że to duża amplituda do fermentacji. Taka miała miejsce dla drugiej warki (alta) gdzie fementacja burzliwa zaczęła się już po około 3 godzinach od zadania drożdży, wtedy temperatura wynosiła 24°C jednak później temperatura wynosiła zwykle pomiędzy 18-22. Fermentacja trwała zaledwie 2 dni, jednak była bardzo intensywna, jak żadne wcześniejsze. Aktualnie myślę nad optymalnym miejscem do fermentacji. Może jakaś skrzynia z wkładem chłodzącym.

Trochę się rozpisałem ale nie chciałem zakładać kolejnych wątków. Trochę chaotycznie to napisałem, ale mam nadzieję że coś z tego zrozumiecie komuś się bedzie chciało doczytać do końca ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wysładzaj do objętości, a jak poznasz swoją wydajność to utrafisz i z gęstością.

Np. chcesz uzyskać 20 litrów piwa to wysładzaj do 23-24.

Kwestie zlewania opanujesz to tylko doszlifowanie warsztatu, ale po whirpoolu czekaj tak z 20 minut.

Share this post


Link to post
Share on other sites

nie mam pewności za jakość wody z mojego kranu.

A herbata na wodzie z kranu Ci smakuje? Ja tam leje wodę z kranu i piwa dobre wychodzą (herbata też) ;)

Może wiecie jakie błędy popełniam przy zacieraniu/filtrowaniu/wysładzaniu, że otrzymuję zbyt małą ilość brzeczki?

Wysładzaj do takiej ilości, żeby po chmieleniu i chłodzeniu zostało Ci te 20 litrów. Uwzględnij te dwa, trzy litry na odparowanie. Mam garnek 25 litrów i do chmielenia idzie równo 24 litry. Jeśli utknie Ci filtracja, możesz zamieszać/ponacinać młóto i filtrować dalej (oczywiście po zamieszaniu i dolaniu wody zawracasz pierwsze dwa, trzy litry).

Share this post


Link to post
Share on other sites

co do wody to popełniasz zapewne jeden błąd,liczenie :) podczas zacierania woda odparowuje ,podczas samego godzinnego chmielenia w zależności od garnka 3-4 L może iść w powietrze z młóta też nie wszystko wychodzi i z tak +/- 2 L z chmielinami więc 10 l w całym procesie może się iść ....

używaj wody z kranu śmiało jeśli masz miejską

Share this post


Link to post
Share on other sites

Widzę, że nie wiesz czym jest wysładzanie. Napiszę więc prosto. Po całym procesie warzenia w ziarnie pozostaje bardzo dużo składników, które są cenne. Zanim ziarno wyrzucimy chcemy być pewni, że odzyskaliśmy z niego wszystko co było wartościowe. Więc przepłukujemy je tak długo, aż wypłuczemy z niego wszystkie ważne dla nas składniki. Kiedy uznamy (zmierzymy), że dalsze płukanie nie ma sensu kończymy proces. Pamiętać należy tylko żeby woda do wysładzania nie przekraczała 80°C.

Edited by Jacenty

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dziękuję wszystkim za wskazówki. W takim razie przy następnej warce użyję wody z kranu. Herbatę robię na tej wodzie, bardzo źle nie jest ( w porównaniu do wody w pracy, tam jest jeszcze gorsza). Jednak byłem zdania, że do warzenia piwa woda powinna być jak najlepszej jakości. Co do wysłądzania, teraz będę tak długo wysładzał aż uzyskam odpowiednią ilość brzeczki. Dotychczas nie miałem takiej możliwości, ponieważ fermentor jaki posiadałem nie miał podziałki, ta którą później zrobiłem przekłamywała o ok 1 litr. Teraz jestem zaopatrzony w większą ilość fementorów z podziałkami.

Moglibyście mi jeszcze podpowiedzieć jaki styl piwa mi wyszedł z tego "Dubbel'a", jeśli można to do czegoś zakwalifikować?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.