Skocz do zawartości

Czy można użyć piwa jako startera?


harley94

Rekomendowane odpowiedzi

Naszło mnie ostatnio takie pytanie,mianowicie pomyślałem sobie,że skoro w domowym piwie drożdże ciągle żyją,to może można użyć takiego piwa do ich rozmnożenia i użyć jako starter?Co o tym myślicie?Być może się mylę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro drożdże się mnożą w starterze to nie rosną świeższe i zdrowsze?

Tak jak napisałem wyżej: jeśli tylko trafisz na żywe i nie zmutanciałe (czy istnieje takie słowo? :)), to oczywiście w starterze Ci się namnożą. Ale nie masz żadnej pewności czy to będą te drożdże.

 

Ale oczywiście możesz spróbować zrobić starter i potem jakąś małą (2-5l) wareczkę i przetestować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy mrozonej gestewie mialbys mniejsze szanse na mutacje, konkretnie dany nie zmieniony szczep, ktory zachowa sie przewidywalnie. Przy odzysku z butelki drozdze na pewno sa duzo bardzoej zestresowane (dluga obecnoscia w ubogim srodowisku pelnym alkoholu, swiatla itd)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy mrozonej gestewie mialbys mniejsze szanse na mutacje, konkretnie dany nie zmieniony szczep, ktory zachowa sie przewidywalnie. Przy odzysku z butelki drozdze na pewno sa duzo bardzoej zestresowane (dluga obecnoscia w ubogim srodowisku pelnym alkoholu, swiatla itd)

dlatego kilka postów wyżej napisałem

mogą to być drożdże "lekko zużyte"
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy mrozonej gestewie mialbys mniejsze szanse na mutacje' date=' konkretnie dany nie zmieniony szczep, ktory zachowa sie przewidywalnie. Przy odzysku z butelki drozdze na pewno sa duzo bardzoej zestresowane (dluga obecnoscia w ubogim srodowisku pelnym alkoholu, swiatla itd)[/quote']

dlatego kilka postów wyżej napisałem

mogą to być drożdże "lekko zużyte"

Ja wiem, ze Ty wiesz :) Ale moim zdaniem takiego drobnego wyjasnienia brakowalo w tym watku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mogą to być drożdże "lekko zużyte"

Kilka miesięcy temu otrzymałem od kolegi Irish Red Ale (IRA) z dużą ilością drożdży w butelce (Wyeast Irish ale, ok. 2 cm). Piwo miało ok. roku. Przechowywane było w lodówce. Kolega podobno z powodzeniem namnażał tak przechowywane drożdże.

Zrobiłem starter, zadałem kolejne IRA. Piwo nie było rewelacyjne, wyczuwało się capa, podobnego do tego z autolizy. Eksperyment nie był więc udany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mogą to być drożdże "lekko zużyte"

Kilka miesięcy temu otrzymałem od kolegi Irish Red Ale (IRA) z dużą ilością drożdży w butelce (Wyeast Irish ale' date=' ok. 2 cm). Piwo miało ok. roku. Przechowywane było w lodówce. Kolega podobno z powodzeniem namnażał tak przechowywane drożdże.

Zrobiłem starter, zadałem kolejne IRA. Piwo nie było rewelacyjne, wyczuwało się capa, podobnego do tego z autolizy. Eksperyment nie był więc udany.[/quote']

No właśnie tak myślałem, 10 razy się uda, jedenasty nie. Na drożdżach nie warto oszczędzać, udana fermentacja to 70% sukcesu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie tak myślałem, 10 razy się uda, jedenasty nie. Na drożdżach nie warto oszczędzać, udana fermentacja to 70% sukcesu.

Kwestia do dyskusji. Przy płynnych drożdżach potrafią one stanowić 40-60% kosztu warki. Ponadto zwykle przy pierwszym piwie jest ich zbyt mało, żeby pociągnęły jakiś większy ekstrakt niż 12°Blg.

Budzenie zaś drożdży z butelki to też zupełnie inna kwestia. Jeśli uda się osiągnąć 10 sukcesów na 11 prób, to byłby rewelacyjny wynik. Wiem oczywiście, że rzuciłeś liczby, ot tak. Co nie zmienia faktu, że można się w to bawić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.