Skocz do zawartości

Strudel makowy, makowiec.


mcpol1

Rekomendowane odpowiedzi

Służę przepisem, wg którego od lat robię świąteczny makowiec. Jest to czysty makowiec - bez ciasta. Nie każdy tak lubi, ale dla mnie właśnie taki jest szlachetniejszy.

Składniki:

  • mak - 20 dkg,
  • mleko 3,2% do gotowania maku,
  • cukier - 20 dkg,
  • masło - 1/2 kostki,
  • jajka - 5 szt.,
  • miód - czubata łyżka,
  • bułka tarta - łyżka,
  • proszek do pieczenia - 1/2 łyżeczki,
  • olejek rumowy - do smaku,
  • bakalie - wg uznania ale raczej dużo (przecież to święta)

Wykonanie:

  1. Dzień wcześniej mak gotować w mleku do miękkości i pozostawić na noc do wystygnięcia.
  2. Nazajutrz mak mocno odcedzić. Ja to robię w płóciennej szmatce i mocno "wykręcam".
  3. Mak zetrzeć w mikserze lub dwukrotnie zmielić w maszynce.
  4. Masło, miód, cukier, żółtka rozetrzeć w makutrze na jednolitą masę, dodać mak i utrzeć.
  5. Dodać pianę z białek ubitą na sztywno, bułkę tartą i proszek do pieczenia.
  6. Dodać bakalie i dokładnie wymieszać.
  7. Masę wlać do foremki wyłożonej papierem do pieczenia i piec w temp. 180oC (grzałka góra i dół) aż do zrumienienia.

Jak dla mnie pycha!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poszukaj w internecie znajdziesz wiele przepisów na tradycyjny polski na cieście drożdżowym zawijany makowiec (strudla makowa). Od dwóch wieków przepisy umieszczane są w książkach kucharskich. Mam w kilku starych książkach przepisy, są za długie do przepisywania a mam uszkodzony skaner.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciasto drożdżowe:

0,5kg mąki

100g masła

100g cukru

0,5 kostki drożdży

1-2 jajka

pół łyżeczki soli

mleko

Część cukru rozpuścić w mleku, dodać drożdże i odstawić do wyrośnięcia. Do miski wsypać resztę cukru, mąkę, sól, masło, jajka, wlać zaczyn i wyrobić ciasto. Odstawić w ciepłe miejsce do wyrośnięcia.

 

Masa makowa:

ok. 0,5kg mielonego maku

1 jajko

ok. 250g cukru

2 łyżki miodu (można dać mniej cukru a więcej miodu)

1 łyżka mąki

400 ml mleka

migdały w płatkach, rodzynki, starta skórka pomarańczowa

szczypta soli

kilka kropli aromatu migdałowego

 

Mleko zagotować, zalać gorącym mlekiem mak, odstawić na 5 minut jeśli mak nie wchłonie całego mleka, zlać jego nadmiar. Dodać cukier, mąkę, miód, jajko, bakalie, aromat. Wszystko wymieszać.

 

Wyrośnięte ciasto podzielić na 2-3 części (zależnie od tego czy chcesz zrobić 2 większe czy 3 mniejsze makowce :) ) rozwałkować na grubość ok. 0,5cm (może być mniej) rozłożyć na nim masę makową i zwinąć w rulon. Posmarować z wierzchu rozmąconym jajkiem.

Piec w 180oC przez ok. 40-50 minut (aż wbita w ciasto wykałaczka po wyjęciu będzie sucha (nie oblepiona surowym ciastem lub masą makową).

 

Po ostygnięciu polukrować lukrem zrobionym z soku z cytryny wymieszanym z cukrem pudrem i kilkoma kroplami aromatu pomarańczowego lub cytrynowego (ewentualnie migdałowego).

 

Mam gdzieś jeszcze nieco zmodyfikowany przepis na masę makową, jak znajdę to też podeślę :)

Edytowane przez Ray
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SUPER!!! o coś takiego mi chodziło. Tylko tym razem spróbuję gotową masę makową. No chyba że nie przejdzie po otwarciu testów organoleptycznych to robię swoją. Do marcinów wyszła mi super. Jutro biorę się za wypiek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie znalazłem kartkę z uwagami to podanego przezemnie przepisu.

Po zalaniu maku mlekiem i odczekaniu nie tylko zlać mleko ale i je odcisnąć na sitku lub przez szmatkę. Rodzynki (oczywiście) przed dodaniem do masy chwilę podgotować w wodzie.

Ciasto przed pieczeniem nakłuć widelcem (żeby para mogła z ciasta wylecieć) i posmarować białkiem jajka.

Cześć.

A ja piekę babkę drożdżową. Mam upatrzony przpis z netu, ale oczywiście wolałbym sprawdzony.

Pieję dopiero w Boże Narodzenie więc jest jeszcze czas na podanie przepisu.

No to polecam też przepis na ciasto drożdżowe babci :)

Ciasto drożdżowe:

0,5kg mąki

100g masła

100g cukru

0,5 kostki drożdży

1-2 jajka

pół łyżeczki soli

mleko

Część cukru rozpuścić w mleku, dodać drożdże i odstawić do wyrośnięcia. Do miski wsypać resztę cukru, mąkę, sól, masło, jajka, wlać zaczyn i wyrobić ciasto. Odstawić w ciepłe miejsce do wyrośnięcia.

Tylko dodaj jeszcze do tego aromatu np. pomarańczowego, startą skórkę z cytryny lub pomarańczy. Jak lubisz do dodaj rodzynek czy kandyzowanych skórek pomarańczy.

 

A co do tematu ciast, ja robię tego ciasta zawsze z 1kg mąki (wszystkie pozostałe składniki x2, jajka 3-4 (lub 3 jajka i żółtko) i oprócz makowca robię bułeczki nadziane powidłami które po upieczeniu można polukrować lub namoczyć w mleku i upiec na patelni, na maśle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Makowiec mcpol1 wygląda ładnie, tradycyjnie.

Niektóre makowce mają nieprzyjemną suchą i sypką masę makową, ale jest na to sposób.

Kiedyś w rodzinie mieliśmy cukiernię, do masy makowej dodawane było trochę zmielonych bułek słodkich-drożdżówek (wczesniej ususzone na piecu), daje to masie przyjemną wilgotność i konsystencję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Makowiec mcpol1 wygląda ładnie, tradycyjnie.

Niektóre makowce mają nieprzyjemną suchą i sypką masę makową, ale jest na to sposób.

Kiedyś w rodzinie mieliśmy cukiernię, do masy makowej dodawane było trochę zmielonych bułek słodkich-drożdżówek (wczesniej ususzone na piecu), daje to masie przyjemną wilgotność i konsystencję.

Faktycznie zapomniałem o tej bułce... Moja babka też tak robiła. Ale na szczęście ta masa nie wyszła źle. Fakt że była to gotowa masa ale dodałem trochę maku co mi został z rogali marcińskich , do tego pół kostki (100 gr) masy marcepanowej, parę łyżek miodu, posiekane orzechy włoskie ze skórką pomarańczy (kandyzowaną) i na koniec ubitych 6 białek.

W smaku są ok. Nie są za słodkie i nie mdlą. Nie wiem tylko dlaczego zrobiła się taka luka od góry między makiem a ciastem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi też odłazi skórka od maku, ale ciasto jest pyszne. Wyszły duże 3 sztuki. Dziękuję za przepis babci Raya :)

Zdjęcie słabe po już ciemno, może przy degustacji zrobię lepsze.

Ja zrobiłem ciasto z 6 żółtek i 150 gr masła. białka dałem do masy makowej.

Smacznego wszystkim i Wesołych Świąt

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi też odłazi skórka od maku, ale ciasto jest pyszne. Wyszły duże 3 sztuki. Dziękuję za przepis babci Raya :)

Zdjęcie słabe po już ciemno, może przy degustacji zrobię lepsze.

 

Tutaj lepsze zdjęcia, ale makowiec już nie tak samo zawinięty ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

Powiem tak, przeglądnąłem sporo przepisów z sieci na babkę ilość jajek lub użytych żółtek w niektórych byłą przerażająca, jakby to miałby być ciasta ucierane. Wiec zdecydowałem na przepis który zamieścił Ray.

Przepis podzielony na pół, pieczenie 30' w 175°C i wyszło naprawdę niezłe ciasto!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.