Jump to content

Pirosiarczyn sodu ??


jacorregis
 Share

Recommended Posts

Czy ktoś z was używał do dezynfekcji pirosiarczynu sodu, bo ja właśnie to robię i zastanawiam się czy to mam mieć tak ostre opary, gdy podczas sporządzania roztworu przez przypadek zaciągłem się oparami to myślałem że płuca wypluje nie wspominając o zapachu.

Napiszcie coś szybko będę wdzięczny.

Link to comment
Share on other sites

Piwo już zabutelkowane więc pogrzebałem trochę po necie i znalazłem odpowiedź, pirosiarczany mają bardzo charakterystyczny ostry zapach. Szkoda że mam jeszcze jedną paczkę tego paskuctwa i szkoda wyrzucić ale to będzie mój ostatni kontakt z tym środkiem.

Link to comment
Share on other sites

Ja korzystam zarówno do odkarzania fermentora jak i butelek. Ostry zapach jest. Opary mają działanie dezynfekujące, choć winiarze korzystają ze słabszego roztworu do stabilizacji win.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Używam pirosiarczanu do końcowej dezynfekcji butelek. Robię to w mieszkaniu gdzie wentylacja jest raczej słaba i paskudny zapach pirosiarczanu czuć aż za bardzo. Im cieplejsza woda, w której środek ten jest rozpuszczany tym bardziej intensywny zapach.

 

Moją główną obawą jeśli chodzi o pirosiarczan było to,że gdy skończyłem dezynfekować butelki to czułem drapanie w gardle, czasem nawet bolała mnie głowa. Może to się wydać śmieszne, ale kupiłem sobie półmaskę przeciwgazową z filtrem za ok. 60 pln i teraz nie mam takich problemów ;)

Edited by radam
Link to comment
Share on other sites

Chemi-oxi jest super ale ja ze względu na cenę i skuteczność stosuję podchloryn sodu. Można przeczytać http://tu http://www.piwo.org/forum/p6212-05-09-2008-20-02-59.html#p6212 i http://tu http://www.piwo.org/forum/p5800-11-08-2008-08-45-23.html#p5800

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.