Jump to content
Sign in to follow this  
wyvern

Chmielenie

Recommended Posts

Zaciera się właśnie nasze coś, co miało być bitterem, ale będzie mu bliżej do IPA, bo się za dużo słodu sypnęło.

będzie jakoś 15blg

I teraz pytanie:

Chmiel planujemy Admiral 50g na 60' i Palisade 50g na 15'.

Dać jeszcze lubelski na koniec?

Faktycznie bardziej IPA wyjdzie. Jeśli masz jeszcze trochę tego Palisade to dałbym z 50g po wyłączeniu grzania albo na 10 dni chmielenia na zimno.

Nie używałem tego chmielu na zimno i też szczerze mówiąc jest dla mnie średni. Jeśli chodzi o chmiele z USA to najbardziej pasuje mi ..... a właśnie że nie Citra którą się niektórzy tak podniecają :) a np Columus Cennteniel Warrior i Chinook., i takie też polecałbym do AIPy.

Edited by emcede

czy stosuje sie w chmieleniu na zimno szyszke w butelke?

Pytasz, czy wrzucać po szyszce do każdej butelki? Pewnie można, ale będą paprochy pływać, lepiej zastosować to na cichej

czy stosuje sie w chmieleniu na zimno szyszke w butelke?

Raczej dodanie syropu z surowca do refermentacji i pewnej ilości chmielu.

Tutaj zresztą ciekawa dyskusja i przetłumaczony przez Wiktora artykuł o chmieleniu na zimno:

http://www.piwo.org/topic/4318-tlumaczenie-z-byo-na-temat-chmielenia-na-zimno/

Jaką ilość chmielu dodać?

Do tej pory dwie warki uwarzyłem z 4kg ekstraktu słodowego jasnego WES 75%. W 22 litrach wyszło 12Blg. Pierwszą z warek chmieliłem Marynką 30g przez 1h i Lubelskim 20g na ostatnie '15. Piwo wyszło średnio nachmielone więc drugą chmieliłem Marynką 30g przez 1h i Lubelskim 50g szyszka na ostatnie '15. Efektu nie znam, bo dopiero fermentuje.

Aktualnie chcę warzyć podwójną warkę z 8 kg WESa i mam na goryczkę chmiel Magnum, a na aromat chmiel Perle. Czy Magnum można porównać do Marynki, a Perle do Lubelskiego i dodać podobne ilości?

Aktualnie chcę warzyć podwójną warkę z 8 kg WESa i mam na goryczkę chmiel Magnum, a na aromat chmiel Perle. Czy Magnum można porównać do Marynki, a Perle do Lubelskiego i dodać podobne ilości?

Z grubsza można.

Żeby przeliczyć ilość zastępowanego w danej recepturze chmielu innym chmielem możesz posłużyć się "gramoprocentami humulonów", wyjaśnienie m.in. tutaj:

http://www.piwo.org/topic/3453-gramoprocenty-humulonow-czyli-gph-propozycja/

Z grubsza tak. GPH da jako takie wyniki, ale mega dokładne też nie będzie. Uwarz, wypij, porównaj, wyciągnij wnioski :)

Uwarz, wypij, porównaj, wyciągnij wnioski :)

No ta metoda jest mega dokładna - iście inżynierska :D

Uwarz, wypij, porównaj, wyciągnij wnioski :)

No ta metoda jest mega dokładna - iście inżynierska :D

Ty przecież i tak nie chmielisz, to co się czepiasz dokładności :D

Jest iście inżynierska, bo polega na tym, co dla każdego inżyniera mega ważne - czyli jego własnej, subiektywnej ocenie rzeczywistości.

Dla jednego 30 IBU z Herkulesa będzie za gorzkie, dla innego z Marynki niewyczuwalne, tak samo może być z GPH. Dlatego lepiej raz uwarzyć jedno, raz drugie a potem porównać :)

W końcu to jego piwo, to jemu ma smakować, niezależnie od GPH czy IBU :D

No ta metoda jest mega dokładna - iście inżynierska

Niby 3 punkty to za mało... Ale jesteśmy inżynierami, użyjemy odpowiednio grubej linii :)