Jump to content
karczmarz

Śrutownik Brewferm - jak gwint śruby?

Recommended Posts

Chciałem ostatnio ześrutować słód przy pomocy wiertarki, jednak żadna śruba z mojego arsenału nie pasowała gwintem. Chyba gwint jest jakiś inny (śrutownik jest wyprodukowany w Kolumbii). Poradził ktoś sobie z tym problemem? Śrutownik z HB (Brewferm).

Jak głęboko masz ją wkręconą? Bo u mnie do pewnego momentu wchodzi, a potem się blokuje, gdybym wkręcił dalej, to pewnie zniszczył bym gwint.

Jak głęboko masz ją wkręconą? Bo u mnie do pewnego momentu wchodzi, a potem się blokuje, gdybym wkręcił dalej, to pewnie zniszczył bym gwint.

Jakieś 5mm dalej nie idzie a i nie ma takiej potrzeby.

Nie wiem czy to w czymkolwiek pomoże ale gwint silniczka od Forda Fiesty MK3 pasuje idealnie.

Jak wróci bardziej ogarnięty technicznie kolega to zapytam się co to dokładnie za gwint.

Nie wiem czy to w czymkolwiek pomoże ale gwint silniczka od Forda Fiesty MK3 pasuje idealnie.

Jak wróci bardziej ogarnięty technicznie kolega to zapytam się co to dokładnie za gwint.

Jest to gwint M8, raczej typowy dla większości spotkanych przeze mnie silniczków przednich wycieraczek.

Jeśli chcesz napędzać śrutownik elektrycznie to nie wkręcaj śruby do końca, tylko cofnij jeden obrót i kontruj nakrętką. Gdyby w żarna dostał się kamyk i je zablokował, to dokręcona do końca śruba może zniszczyć śrutownik. Możliwe, że Twój śrutownik ma inny gwint, skoro nie pasowały różne śruby, w moim od razu pasowała typowa M8. Najłatwiej wziąć śrubę od korby i w sklepie dopasować nakrętkę, a pod nią nową śrubę.

Jak podłanczacie wiertarke ? Wkręcacie śrubę z jednej strony do śrutownika a z drugiej strony bezpośrednio do wiertarki, czy przez jakąś przekładnie?. Ma ktoś przerobiony śrutownik breferm na napęd, to może by podesłał fotki, bo do dzisiaj mnie ręce bolą po wczorajszym śrutowaniu

Ja mam tak;

Śruba ósemka zwykła zakontrowana przedłużoną nakrętką ósemką, śruba powinna być tak dopasowanej długości żeby jeszcze łbem dociskała kontrę, moja jest dłuższa ale jest git:

Na to przedłużona nasadka 13-tka

Obowiązkowo przegub cardana z kompletu kluczy nasadowych

A później całość napędzić to już pryszcz

Aha, no i proponuję wiertarkę z przełożeniem mechanicznym czyli z biegami.

Edited by Mariusz_CH

W wiertarce to zwykła przedłużka, zakupiona oddzielnie, i wyszlifowana w trójkąt tak aby do uchwytu pasowało. Natomiast, Undeath ma taką przejściówkę - z jednej strony sześciokąt na uchwyt, a z drugiej kwadrat na nasadkę.

Undeath ma taką przejściówkę - z jednej strony sześciokąt na uchwyt, a z drugiej kwadrat na nasadkę.

Właśnie czegoś takiego nie mogę nigdzie znaleźć. Samemu dosyć słabo się szlifuje taką stal.

Może źle napisałem. Zeszlifować się da tylko żeby to był sześciokąt a nie rzeźba nowoczesna.

Używałem Porkerta ze śrubą z łebkiem ampulowym, teraz mam Crankandstaina 3D :) ale też coś kombiuję.

Dzięki Mariusz. Jutro wypad do marketu po zakupy i można dalej śrutować.

Mariusz a wiertarkę zakładasz do jakiegoś imadła czy wystarczy trzymać w rękach?

co do gwintu w śrutowniku - jest to gwint angielski. W Castoramach itp. nie do kupienia. Polecam zajrzeć do np. Wkręt-Met. Gwint wchodzi do świdra na ok. 1,5cm.

Co do napędzania - próbowałem użyć wiertarki Maktec. Przy niższych obrotach czułem smród spalenizny wydobywający się z wiertarki, przy wyższych wszystko w promieniu 2m było pokryte pyłem słodowym. Wiertarka to nie jest dobry pomysł....