Skocz do zawartości

Problem z wadą..


Rekomendowane odpowiedzi

Od mojej 3 warki wszystkie moje piwa mają podobną wadę. Ze względu na to że jestem laikiem nie potrafię dotrzeć do sedna problemu - a może one mają tak smakować bo to Ale? Chciałbym poprosić o pomoc piwowarów z Gdańska/Sopotu - dostarczę piwko pod wskazany adres lub zaproszę do siebie na degustację - Gdańsk Morena.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze staram się pomagać początkującym piwowarom, więc chętnie przystanę na propozycję, sam też coś przygotuje do wymiany. Wiesz o jaką konkretnie wadę się rozchodzi? Jak warzysz na Morenie to problemem może być straszynianka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odzew.

Co jest takiego strasznego w tej straszyniance? Bo zaczynam się bać ;)

 

Chodzi o mydlany smak i zapach, później przeradzający się w lekko mdłe piwo. Chciałbym żebyście zdegustowali, ewentualnie porównać :)

W razie czego na razie wstrzymuje się z warzeniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co jest takiego strasznego w tej straszyniance? Bo zaczynam się bać ;)

A nic takiego, to po prostu woda z jeziora i niestety żeby była zdatna do picia trzeba ładować sporo chemii: koagulant do strącenia zawiesiny, filtracja i adsorpcja na węglu aktywnym, dezynfekcja chlorem gazowym lub/i dwutlenkiem chloru, potem jeszcze korekta odczynu pH mlekiem wapiennym i na sam koniec polifosforany. Woda ma długą drogę do przebycia do miasta więc jakiś wolny chlor musi być, żeby tą wodę zakonserwować.

Ciężko zdalnie powiedzieć co dolega, więc trzeba się będzie ustawić ja wymianę, ja niestety znajdę czas dopiero w nowym roku, bo wyjeżdżam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Straszynianka.. tak, to może być sedno problemu. Jest w miarę miękka (10,9st DH), jednak jest mocno chlorowana.

 

Baa.. nawet byłem z wycieczką na tej stacji uzdatniania wody :) Zrobiłem kilka zdjęć kolegą przy tabliczce "uwaga chlor" ;)

 

Richard Lehrl pisze o niepożądanych reakcja chemicznych chmielu z chlorem, którego konsekwencją jest "powstanie substancji o zapachu środka dezynfekującego". By pasowało jak ulał..

 

.. a już byłem przekonany że to przez warzenie w fermentatorze - kupiłem garnek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponoć wystarczy dodawać chmielu po kilku minutach od zagotowania. Chlor jest lotny.

Gdyby to wystarczyło to żaden problem, zawsze dość długo gotuję brzeczkę

Jako ciekawostkę powiem, że raz przytargałem wodę-kranówę z Oliwy (czyli na pewno nie straszynianka) i ta woda miała z kolei dużą zawartość wapnia, aż zostawał biały osad na ściankach garnków. Szczególnie było to widać przy grzaniu wody do wysładzania, w zacierze mniej. Warzyłem wtedy portera angielskiego, mam nadzieję, że do tego stylu woda pasowała :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...

Ja przed zacieraniem gotuję wodę kilka minut i potem studzę do temperatury wrzucania słodów i nigdy nie miałem takich posmaków. W ostatnich chyba 3 warkach nawet prosto z kranu gorącą wodę (grzana junkersem) wlałem do zacierania i też jest wszystko ok. Nawet obserwując czajnik używany kilka miesięcy widzę, że osadu wapiennego są dosłownie śladowe ilości, chloru w kranówie też nie wyczuwam a wodę mam ze Straszyna (Gdańsk Siedlce / Kartuska).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uwarzę jedno piwko na kranówce bez przegotowania i dam wam posmakować. Mydło konkretne.

Może masz zbyt zasadową wodę jak masz mydlane posmaki.

Sprawdzałeś pH, albo próbowałeś dodawać słód zakwaszający/kwas mlekowy?

Problem jest w jasnych i ciemnych piwach?

Edytowane przez kantor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie mierzyłem pH jeszcze. Przy następnej okazji kupię paski, takie do pH zacieru będą się nadawały?.

Najprawdopodobniej mam taką wodę:

  • Twardość wody: 190mg CaCO3/dm3 10,7 DH (stopnie niemieckie)
  • Chlor wolny: 0,35 mg/l
  • Dwutlenek chloru: 0,07 mg/l
  • Żelazo: ?
  • Mangan: 7ug/l
  • Jon amonowy: <0,05 mg/l

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, pH zacieru, a nie wody.

A z raportu wody najbardziej interesujące byłoby coś co u mnie nazywa się "Zasadowość ogólna [mmol/l]", u Ciebie może się trochę inaczej nazywać albo być w innych jednostkach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.