Skocz do zawartości

Pierwsza warka, trudna decyzja


masgar

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie

W pierwszym poście przedstawiłem się i teraz przyszedł czas na konkrety. Jeśli czegoś brakuje to proszę o informację. Nie jestem specjalistą w komunikacji komputerowej. Dodam, uzupełnię.

Wiedza z zakresu piwowarstwa jest ogromna, staram się czytać i zrozumieć. Czasem wychodzi to lepiej, czasem nie.

Wybrałem na poczatek przepis na Irish Red Ale. Nie będzie to oryginał, ale chciałbym, aby było zbliżone.

W tej chwili jestem jeszcze w pracy i za trzy dni wracam do domu. Zakupiłem podstawowy sprzęt i surowce i po powrocie wszystko powinno być już w domu. Chyba, że żona zmieni zdanie. Niewiele wie o tym.

Receptura bazowa (Infram) była przygotowana na 58 ltr brzeczki nastawnej. Procentowo przeliczyłem na 20 ltr.

Słód Pilzneński - 3,45 kg - 75,87 %

Słód Monachijski - 0,34 kg - 7,59 %

Słód Pale Ale - 0,17 kg - 3,79 %

Słód Caraamber - 0,21 kg - 4,55 %

Słód Carared - 0,34 kg - 7,59 %

Słód Caramunish II - 0,02 kg - 0,38 %

Słód Aroma - 0,01 kg - 0,23 % ( nie znalazłem więc kupiłem Melanoidynowy)

 

Chmiel Marynka (granulat) - 0,014 kg 33,3 % (w przepisie są szyszki)

Chmiel Lubelski (granulat) - 0,028 kg - 66,7 %( w przepisie Challenger szyszki)

 

Mech Irlandzki nie znalazłem. Dalej mam szukać, czy może być bez ?

 

Drożdże - Safale US-05 lub Safale S-04 ( w przepisie Wyeast 1084 Irish Ale)

 

Zacieranie zgodnie z przepisem:

20' - 52 stopnie

40' - 62 stopnie

30' - 72 stopnie

 

Chmielenie

Tu już mam problem, bo skład inny i czasy dodania pewnie też powinny być inne.

 

Rozlew - glukoza 3 gr na 1 butelkę (0,5 ltr)

 

Warkę zacznę po powrocie do domu za kilka dni, ale teraz mam więcej czasu na dopracowanie i uzgodnienie szczegółów.

Proszę więc o komentaż i uwagi. Mogą być zdecydowane. Ja chcę się nauczyć.

 

Pozdrawiam

 

Grzegorz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chmiel Marynka (granulat) - 0,014 kg 33,3 % (w przepisie są szyszki)

dajesz odrobine mniej (granulat jest bardziej treściwszy)

Chmiel Lubelski (granulat) - 0,028 kg - 66,7 %( w przepisie Challenger szyszki)

co do tej zamiany Lubelski jest aromatyczny Challenger i Marynka są chmilami dualnymi czyli jak długo gotujesz to będzie goryczka jak krótko to aromat.

 

Co do czasów :

na goryczkę gotujesz 1h

na smak 0,5h

na aromat krócej 5-10 minut przed zakończeńiem

 

pozatym pamiętaj nie ma takiego pojęcia jak za dużo chmileu ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybrałem na poczatek przepis na Irish Red Ale.

Ale za to jakie zacne to piwo :)

Drożdże - Safale US-05 lub Safale S-04 ( w przepisie Wyeast 1084 Irish Ale)

Ja użyłem Safale S-04

Chmiel Marynka (granulat) - 0,014 kg 33,3 % (w przepisie są szyszki)

Chmiel Lubelski (granulat) - 0,028 kg - 66,7 %( w przepisie Challenger szyszki)

 

ja użyłem chmiel: Fuggles i Bramling cross

 

Mech Irlandzki nie znalazłem. Dalej mam szukać, czy może być bez ?

Mech to nie konieczność, dodaje się na klarowność. Jak bardzo ci na tym zależy to zostaw sobie tydzień dłużej na cichej. Po za tym jeśli dobrze z filtrujesz brzeczkę do fermentacji będzie sama w sobie klarowna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mech Irlandzki nie znalazłem. Dalej mam szukać, czy może być bez ?

Mech jest dostępny na http://www.alepiwo.pl 10gr mchu za 2,5zł, 25gr za 4.6zł.

Wysyłka listem poleconym 6zł.

Edytowane przez sorashi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mech irlandzki przyczynia się do powstawania tzw. przełomu, wytrącania się białka z brzeczki. Białko osiada później na dnie kadzi jako gorący osad. Wytrącenie białka powoduje mniejszą tendencję piwa do zmętnienia na zimno. Mech poprawia, więc klarowność gorącej brzeczki. Polecany jest szczególnie do piw gdzie nie robimy przerwy białkowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli już zrobiłeś zakupy i nie masz żadnego sklepu blisko siebie to chyba nie ma co specjalnie kupować.

Dziwi mnie, że nigdzie mchu nie znalazłeś, bo właściwie w każdym sklepie piwowarskim jest:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacieranie zgodnie z przepisem:

20' - 52 stopnie

40' - 62 stopnie

30' - 72 stopnie

to trudne na początek daj 1 temperaturę 66-67 przez godzinę, rozlew 120g glukozy na 20l co2;2,3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie

Wszystkim dziekuję za uwagi i propozycje. Z waszych uwag widać, że ogólnie jest ok. Kupowałem tylko na BA i nie chciałem już szukać gdzie indziej. Z mchem się zastanowię.

Chodzi mi jeszcze o chmiele.

Marynka przez 60 minut - będzie ok?

Lubelski większa część po 30 minutach, resztę 10 minut przed końcem. Będzie ok?

Zwiększyć ilość chmielu, czy trzymać się przepisu?

Myślę, że z zacieraniem dam sobie radę.

 

Pozdrawiam

 

Grzegorz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowiedzi dobrej nie ma – jak to mawiają barbarzyńcy :) - „as you wish” tzn. w wolnym tł. - chmiel jak chcesz ;) .

 

Napisz co chciałbyś uzyskać, czy mocną czy słabą goryczkę, czy więcej smaku chmielowego, mocny a może słaby aromat chmielu? A może wszystko na raz.

Techniką chmielenia można uzyskać - przynajmniej w teorii - to, czego się oczekuje.

Poczytaj o sposobach chmielenia, będzie Ci łatwiej podjąć decyzję lub napisz co byś chciał uzyskać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Dziekuję za uwagi i sugestie.

Myślę, że przy zacieraniu zawsze trzeba pilnować temperatury. Czas i cierpliwość.

Dostałem info od żony, że pierwsza dostawa już w domu. Taboret gazowy i przyłącze. Jeszcze czekam na surowce z BA. Tam robiłem zakupy i mecha tam nie znalazłem. Zobaczę, czy go dodać, czy nie.

Trochę się pogubiłem z chmielami.

Marynkę dodaję od poczatku - 60 min.

Lubelski na raty więcej po 30 minutach i trochę mniej na 10 minut przed końcem.

Dać chmielu tyle co w przepisie, czy trochę więcej.

Tak będzie ok ?

W przyszłym tygodniu chcę zacząć warkę. Wracam we wtorek z Taiwanu. Mam nadzieję, że pójdzie zgodnie z planem.

serdecznie pozdrawiam

 

Grzegorz

 

ps. Sorry. Dwa podone posty. Myślałem, że pierwszy nie poszedł.

Edytowane przez masgar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

„as you wish” tzn. w wolnym tł. - chmiel jak chcesz

 

"Wista wio łatwo powiedzieć" - czyli nie wiem za bardzo. Nie lubię goryczki za dużo, ale to też może się zmienić, jesli piwo będzie dobre. Chyba wszystko na raz. Takie Red Ale.

Czytam, naprawdę czytam, ale są pewne granice pojemności czasowej mózgu.

 

Pozdrawiam

 

Grzegorz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że z zacieraniem dam sobie radę.

Dasz radę. Ja niedawno też robiłem pierwszą warkę z zacieraniem.

To naprawdę nie jest takie trudne jak się wydaje.

Edytowane przez sorashi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dasz radę. Ja niedawno też robiłem pierwszą warkę z zacieraniem.

To naprawdę nie jest takie trudne jak się wydaje.

 

Witam

 

Dzięki. Taki post jest naprawdę cenny. Jak peklowałem mięso na wędzonki to też otoczenie nie za bardzo mi ufało. Wyszło ok. Jak robiłem oscypki, twaróg i Rikottę to też tak było. Teraz mam chyba przyzwolenie i zaufanie. Warto próbować i cieszyć się swoim produktem. No i o wiele z tym zdrowiej.

 

Pozdrawiam

 

Grzegorz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dasz radę.

i sie podpisuje i czymam kciuki.

Jak widzę robisz wiele produktów więc może Masz wprawę. Ale z moich pierwszych zacierań pamiętam że zbawienne było stworzenie listy step by step typu :

- przygotować:

5 kg słodu

x g chmielu

itd

1) wlać 14 litrów wody do gara

2) podgrzać do temp 35

3) wsypać słód

4) podgrzać do tem 55

...

...

n) przelać do kadzi filtracyjnej

n+1) odczekac aż złoże się ułoży 20 min w tym czsie umyć kadż zacierną

n+2) odkręcić kranik

itd

 

Taka lista nie jest potrzebna jak wszysko idzie ok, ale za pierwszym razem może się zdażyć że "kopniesz w garnek i zalejesz kuchnię, rozsypiesz chmiel albo słód" i wtedy po zlikwidowaiu awarii można łatwo wrócić do procesu, minimalizując szkody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taka lista nie jest potrzebna jak wszysko idzie ok, ale za pierwszym razem może się zdażyć że "kopniesz w garnek i zalejesz kuchnię, rozsypiesz chmiel albo słód" i wtedy po zlikwidowaiu awarii można łatwo wrócić do procesu, minimalizując szkody.

 

Wiesz, jak zaleję kuchnia to może być to ostatnia warka. Lepiej warować przy warce. Zrobiłem mały program , taki step by step i składam w nim wszystko do kupy. To powinno pomóc, a dane przydadzą się na przyszłość. Może ktoś z nowych kolegów lub koleżanek skorzysta.

 

Pozdrawiam

 

Grzegorz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale z moich pierwszych zacierań pamiętam że zbawienne było stworzenie listy step by step

ja też przed pierwszym zacieraniem taką liste sobie zrobiłem, zerkasz sobie i nic nie przeoczysz.

http://www.wiki.piwo.org/Warka_z_procesem_zacierania_s%C5%82odu

tu masz ładnie opisane wszystkie etapy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja właśnie jestem po pierwszej warce, na cichą mam zlanego bittera. Też się obawiałem, ale do odważnych świat należy.

Zacierałem pierwszy raz (w ogóle pierwszy raz warzyłem cokolwiek) i nie okazało się to zbyt trudne. Termometr, pilnujemy temperatury i jadziem.

Przy filtracji miałem kłopoty, jak wspomniałem w innym temacie, przyszedł mi pęknięty fermentor z kranikiem, a ja to zauważyłem dopiero, kiedy chciałem przelewać gotowy zacier. Poradziłem sobie z tym i chyba to było dla mnie najtrudniejsze.

Co do chmielenia, to nie przejmuj się aż tak bardzo tymi wyliczeniami, gram w te czy wewte, to żadna różnica, a jeśli już, to minimalna. Mnie padła waga kuchenna akurat, jak chciałem chmiel odmierzać. Sypnąłem więc na oko.

Użyłem Challengera - goryczkowy, gotowanie 60 minut, East Kent Goldings - aromatyczny, na jakieś 20-30 minut.

Przy przelewaniu spróbowałem młodego piwka i jest pyszne, nachmielenie jak dla mnie doskonałe, tak że to dokładne odmierzanie może i jest dobre, ale mimo wszystko, przereklamowane.

Drożdże safale wydają mi się w porządku. Namnożyło się to to, przy zlewaniu na cichą gęstwa spora, także na pewno nie będziesz narzekał.

 

Mech irlandzki jeszcze niedawno na BA był, teraz, zapewne chwilowo, rzeczywiście go nie ma.

Nie przejmowałbym się. Ja dodałem do swojej warki i już przy przelewaniu na cichą piwko było bardzo klarowne, niemniej jednak, klarowność w Ale nie jest czymś, co stoi u mnie na pierwszym miejscu. Klarowne to ja lubię pilznery.

 

Broń Boże nie pouczam, bo wiedza i doświadczenie mnie do tego nie predysponują. Dzielę się moimi uwagami z pierwszej warki. Zabawa jest na pewno przednia, zapach zacieranego słodu to prawdziwa uczta dla nozdrzy, aczkolwiek na mnie i domowników działała bardzo usypiająco (ale co godne zauważenia, również kojąco).

Powodzenia życzę i niech zakażenie z dala omija twój wyrób :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Broń Boże nie pouczam, bo wiedza i doświadczenie mnie do tego nie predysponują.

Witam

Nie zauważyłem żadnego pouczania. To co piszesz jest oparte na Twoim małym, ale doświadczeniu. To pomaga, a nie przeszkadza. Dzięki.

Z chmielem masz rację. Czytałem, że chmielić można dużo. Doświadczenie i ocena subiektywna jest tutaj miernikiem.

 

Pozdrowienia

 

Grzegorz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zauważyłem żadnego pouczania. To co piszesz jest oparte na Twoim małym, ale doświadczeniu. To pomaga, a nie przeszkadza. Dzięki.

 

Tak się asekuruję, bo moja lepsza połowa często mi zwraca uwagę, że niby się wymądrzam, toteż czasami nie wiem, jak będą odebrane moje przemyślenia :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.