Jump to content
dziedzicpruski

profil,smak,zapach mineralny

Recommended Posts

Jak woda z kałuży.

No a jak smakuje woda z kałuży bo ja nie miałem się okazji napić? Kto w ogóle się napił wody z kałuży?

Edited by Undeath

Jak woda z kałuży.

No a jak smakuje woda z kałuży bo ja nie miałem się okazji napić? Kto w ogóle się napił wody z kałuży?

to może być po części smak dzieciństwa :)

Mineralny to jest smak np. wody gipsowej, kredy. Pochodzi od wapnia i w mniejszym stopniu od magnezu.

Posmak mineralny lekko szczypie w język, to jest uczucie perlistości, bardzo delikatnego nasycenia dwutlenkiem węgla-coś a'la frizzante. Z mineralnością wiążą się posmaki wiosenne, kwiatowe, nawet owoców południowych. W piwie jakoś nie spotkałem mineralności, ale w winach, zwłaszcza białych i krągłych, bogatych, ale nie gęstych, jest ona na porządku dziennym. Bardzo typowy przykład to Gewurztraminer, Gruner Veltliner albo po prostu dobry riesling.

Posmak mineralny lekko szczypie w język, to jest uczucie perlistości, bardzo delikatnego nasycenia dwutlenkiem węgla-coś a'la frizzante. Z mineralnością wiążą się posmaki wiosenne, kwiatowe, nawet owoców południowych. W piwie jakoś nie spotkałem mineralności, ale w winach, zwłaszcza białych i krągłych, bogatych, ale nie gęstych, jest ona na porządku dziennym. Bardzo typowy przykład to Gewurztraminer, Gruner Veltliner albo po prostu dobry riesling.

Jak to nie spotkales mineralnosci w piwach? Wyjatkowosc smaku piw z Burton-upon-Trent wlasnie polega na mineralnym profilu! Nawet ESB Fullersa ma wyrazne nuty mineralne.

Ale to nie jest taka mineralność, jak w riesling'ach czy sancerre, dlatego o niej nie wspominałem. ESB dla mnie było bardziej gęste, złożone.

Nie wiem czy ktoś na tym forum miał odwagę się do tego przyznać, ale ja jak czytam opisy piwa, te "banany", "goździki", i inne stylistyczne esy-floresy, to, jako początkujący piwowar, podejrzewam się o daltonizm smakowy (i węchowy też). Toż to czysty barok! Do tej pory wydawało mi się, że jestem samokoszem - fakt, że bardziej chodziło o jedzenie niż picie (piwa). Może to subiektywne odczucie, ale jestem smakowcem. Wielu ludzi dziwi się, że za pomocą smaków opisuję... rodzaje bólu. A tu taki zonk: smak mineralny??? O Jeeeezu...

P.S. Tylko się ze mnie nie śmiejcie :ble:

Wszystko można nabyć z czasem, bez obaw, ważne jest, żeby nawet takie siedzenie z nosem w szkle sprawiało tylko przyjemność i przede wszystkim przyjemność. Od dziś będę szukał mineralności w piwach, może być, a nawet na pewno tak jest, że po prostu nigdy się na tym nie koncentrowałem.