Skocz do zawartości

Porter Bałtycki


dori

Rekomendowane odpowiedzi

Przymierzam się do uwarzenia mojego pierwszego Portera. Styl ten jeśli chodzi o warzenie przeraża mnie jak żaden inny :)

Czy macie może sprawdzone receptury (najlepiej z użyciem samych słodów), którymi moglibyście się podzielić?

Wszelkie uwagi co do warzenia również mile widziane :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Same słody?

Muszisz mieć ok 10kg by zrobić 20l, co dojść trochę przedłuża filtrację, a czasem staje się nie możliwe. Dlatego spomagam się ekstraktem.

Jeśli masz garnek 29l to zacieranie 10kg słodu staje się problemem.

Receptury tylko z dodatkiem ekstraktu:

- warka LIII http://www.browar.biz/forum/showpost.php?p=724473&postcount=356

- warka CXIII http://www.browar.biz/forum/showpost.php?p=802052&postcount=745

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm... moze sie myle, ale wedlug BJCP Baltic Porter powinien miec gestosc 1.060-1.090; http://www.piwo.org/forum/t731-12C-Baltic-Porter.html

W zwiazku ztym, przy wydajnosci 65% i warce na 19 L, potrzebujesz ok 6-10 kg slodu, a nie koniecznie 10kg. Wiec moglabys uzyc np. 6-8 kg slodu i ciagle zmiescic sie w stylu. Pieron ma tez racje, ze zawsze mozesz wspomoc sie ekstraktem.

 

PS. Ja nigdy dotad Portera Baltyckiego nie uwarzylem (dobry pomysl!), ale poszperalem w ksiazkach i znalazlem miedzy innymi ta recepture w "Clone Brews", moze ci to pomoze:

 

Saku Estonian Porter

Warka 5 gal (19 L)

OG: 1.076-1.079

FG: 1.016-1.020

SRM: 30

7.5% Alc/Vol

 

13 lbs (5.9 kg) slod lager 2-rzedowy

10 oz. (284 gr) 65L Crystal

3 oz (85 gr) slod czekoladowy

1/2 lb. (45 gr) slodu monachijskiego

 

1.0 oz. (28 gr) Nothern Brewer 10% AA 60 min

1/2 oz (14 gr) Hallertau Horsbrucker 15 min

1/2 oz (14 gr) Hallertau Horsbrucker 5 min

 

Zacieraj na 150*F (65.5°C) przez 90 min

 

Wyest 2308 Munich yeast

lub

Wyest 2206 Bavarian Lager yeast

EDYT:

Po wrzuceniu tej receptury na ProMash, wyglada na to, ze autor zaklada 75% wydajnosci, wiec jezeli twoja wydajnosc jest ok 65%, musisz dodac ok wiecej 15% slodu.

Edytowane przez scooby_brew
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm... moze sie myle, ale wedlug BJCP Baltic Porter powinien miec gestosc 1.060-1.090; http://www.piwo.org/forum/t731-12C-Baltic-Porter.html

W zwiazku ztym, przy wydajnosci 65% i warce na 19 L, potrzebujesz ok 6-10 kg slodu, a nie 10-20kg.

Przeca napisałem, że 10kg słodu na 20l warka jesli ma być ok. 22°Blg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz racje, Pieron, pomylilem tam sie. Chodzi mi jednak o to, ze moglbys to uwarzyc z tylko 6 kg. slodu i ciagle zmiescic sie w 'klasie" na Porter Baltycki.

W klasie może i tak, ale dla mnie porter bałtycki, który ma 18,1°Blg nie jest porterem lecz koźlakiem.

Z 7kg i wspomóc można się delikatnie cukrem lub bardziej ekskluzywnie ekstraktem i piwo jest konkretne. Dla mnie konkretnym porterem jest Porter Zywiecki, który ma 22°Blg i jest odpowiedni w smaku jak i w barwie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chętnie bym użyła ekstraktu gdybym go miała :), a Portera chcę uwarzyć w weekend, więc trochę późno na zakupy. Pomyślałam, że używając samych słodów może za jednym zamachem uda się zrobić dwie warki: portera i jakiegoś cienkiego ciemniaka.

 

Pomieszać łychą jakieś 8kg słodu to chyba jest wyzwanie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obawiam się że oplot który mnie nie zawiódł może nie wystarczyć przy 8-10 kg. słodu Sam też myślę o jakimś rurkowym. Wena miał problem przy porterze http://www.piwo.org/forum/p10041-15-01-2009-19-06-00.html#p10041

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak sie zastanawiam nad ta receptura, co byscie powiedzieli na temat czegos takiego:

 

Warka 5 gal (19 L)

OG: 1.073

SRM: 27.3

IBU's: 34.2

 

8 lbs. (3.6 kg) slodu monachijskiego

8 lbs (3.6 kg) slod lager 2-rzedowy

8 oz (227 gr) slod czekoladowy

 

1.0 oz. (28 gr) Nothern Brewer 60 min

1/2 oz (14 gr) Hallertau Horsbrucker 0 min

 

Zacieraj na 150*F (65.5°C) przez 90 min

 

Wyest 2308 Munich yeast

lub

Wyest 2206 Bavarian Lager yeast

Wszystko w tej recepturze (SRM, IBU etc.) wydaje sie byc 100% zgodne z klasyfikacja BJCP: http://www.piwo.org/forum/t731-12C-Baltic-Porter.html

Surowce: Generalnie drożdze dolnej fermentacji (fermentowane w niskich temperaturach jeśli użyte są drożdze górnej fermentacji). Słód czekoladowy albo czarny (barwiący) przetworzony tak by usunąć gorycz. Monachijski, albo wiedeński słód jako podstawa zasypu. Chmiele kontynentalne. Może zawierać słód crystal i/albo dodatki niesłodowane. Słód brown albo amber powszechnie używane były w historycznych recepturach.

 

Podstawowe informacje:

OG: 1.060 ? 1.090

IBUs: 20 ? 40

FG: 1.016 ? 1.024

SRM: 17 ? 30

ABV: 5.5 ? 9.5%

PS. Nie jestem pewny, czy to nie jest za duzo slodu czekoladowego?

Edytowane przez scooby_brew
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obawiam się że oplot który mnie nie zawiódł może nie wystarczyć przy 8-10 kg. słodu Sam też myślę o jakimś rurkowym. Wena miał problem przy porterze http://www.piwo.org/forum/p10041-15-01-2009-19-06-00.html#p10041

ja należę do tych "zacofanych" co to filtrują w wiadrze :) Po dowierceniu kilkuset otworów jak na razie nie miałam żadnych problemów z filtracją :) Może i teraz jakoś pójdzie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DORI ja w zeszłym roku uwarzyłem 2 portery na konkurs do Żywca

1. jako dodatek słód z puszki to nie ten smak

2. niecałe 10 kg słodów trudno było, ale wyszło niecałe 23 blg no i 3 miejsce.

Miesiąc wstecz jak link podał JEJSKI nie mogłem zestawu nr 2 po drobnych korektach, przefiltrować. Miał zaledwie 19°Blg jak dla mnie to za mało. No i jeszcze stoi na burzliwej. W tym tygodniu jeszcze powtórzę tę warkę i zobaczę czy się uda. JK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PS. Nie jestem pewny' date=' czy to nie jest za duzo slodu czekoladowego?[/quote']

pół funta? może troche za dużo, ja bym wziął połowę z tego, a jak zabraknie koloru, to dodałbym carafa special

Chyba masz racje, Coder. Slod Carafa to dobry pomysl, ale co bys powiedzial na cos takiego: 4 oz. czekoladowy + 4 oz. Black Patent. Uzywam tych proporcji w moim Brown Ale i daje mi to ciekawy smak czekoladowo-kawowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba masz racje, Coder. Slod Carafa to dobry pomysl, ale co bys powiedzial na cos takiego: 4 oz. czekoladowy + 4 oz. Black Patent

Mnie raczej chodzi o to, żeby część słodów palonych zastąpić słodem Carafa Special, czyli bez łuski. Ona daje kolor, ale dużo mniej palonych posmaków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój porter bałtycki. Jak na razie nieutytułowany ale kto wie:)

3 kg słodu monachijskiego

2 kg słodu pilzneńskiego

0,25 kg caramunich

0,1 kg caraamber

0,4 kg cukru brązowego (co został po klasztornym)

4 garście Carafa Special (padła bateria w wadze)

Dałem też trochę ekstraktu barwiącego bo wydawał się trochę za jasny ale teraz to chyba zwiększył ilość słodu czekoladowego.

56°C 15min.

68°C 50 min.

Dałem S-23 ale na na pewno warto by dać płynne. Po 1,5 miesiąca leżakowania rokuje pozytywnie. Aktualnie zbieram się do zrobienia kolejnej wersji z drożdżami W34/70.

Wyszło 20°Blg , filtrowałem kiblowym wężykiem szło dobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyszło 20°Blg , filtrowałem kiblowym wężykiem szło dobrze.

A ile litrów?

 

Bo też zamierzam uwarzyć portera (za ok miesiąc), dlatego uważnie śledzę ten temat :)

 

Dori jak uwarzysz to podziel się informacją jak filtracja przebiegała, bo ja też korzystam z wiadra :)

A mieszanie zacieru z 10 kg zasypu to pewnie może ze spokojem zastąpić wizyte na siłowni :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co powiece o takim zasypie:

Co prawda portera robiłem dotychczas tylko dwa razy, ale się wypowiem: bardzo dobry zasyp. :)

Ja bym może tylko trochę zmniejszył ilość carafy (tak do 100-150g), bo 1kg cararoma już dość mocno Ci przyciemni to piwo, a 150g carafy i tak wniesie wystarczającą (moim zdaniem) paloność.

Wiedeńskiego nigdy nie używałem, ale nie wiem czy przy takim ciemnym zasypie ten słód "nie zginie w tłoku" - może zamiast niego użyć po prostu pilzneńskiego?

 

Mój tegoroczny porter odfermentował do ok 7°Blg (z 21,5°Blg). Przyznam, że liczyłem na mocniejsze odfermentowanie, bo w stosunku do poprzedniego roku znacząco (z 19% do 12%) zmniejszyłem udział słodów karmelowych. A zeszłoroczny również odfermentował do ok 7°Blg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Stasiek :)

Faktycznie chyba zmniejszę ilość Carafy, mam niestety zwykłą Carafę i tak duży udział mógłby spowodować pojawienie się posmaków spalenizny. Co do wiedeńskiego to też się zastanawiam, niby jest polecany do porterów, ale faktycznie może "zginąć" w tłoku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.