Skocz do zawartości

refermentacja


TOM_TOM

Rekomendowane odpowiedzi

Z moich dawniejszych zapisków:

100g cukru = 116g glukozy krystalicznej = 150g suchego ekstraktu = 188g ekstraktu w syropie = 118g miodu

 

Kolego dlaczego tego wcześniej nie opublikowałeś ?

Wreszcie jeden napisał po chłopsku ile czego i za ile ! :D

 

idąc tropem :

100g Glukozy = 87 gr cukru

100g Miodu = 83g Cukru

100g suchego ekstraktu = 67 gr cukru

100g ekstraktu w syropie = 53 g

 

Dobrze rozumuje ?

Może komuś się przyda ? :]

Edytowane przez Lusterko87
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co ja wiem to ilość cukru w ekstraktach różni się w zależności od producenta. A ilość cukru w miodzie zależy m.in. od rodzaju miodu, pogody w danym roku produkcji, regionu itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według znanego wszystkim kalkulatora http://hbd.org/cgi-b...arbonation.html jest trochę inaczej.

 

Komputer komputerem a życie życiem - jak widać. Ja zaufam koledze Bączkowi - choćby ze względu na jego doświadczenie :]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Komputer komputerem a życie życiem - jak widać. Ja zaufam koledze Bączkowi - choćby ze względu na jego doświadczenie :]

 

Zaufanie zaufaniem a życie życiem :)

To raczej nie jest kwestia zaufania, pewne są dane dotyczące cukru czy glukozy, a ekstrakt i miód to raczej „mniej—więcej” jak napisał scooby_brew.

Ale w końcu browar to nie apteka... :)

Edytowane przez vojtol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jest trochę inaczej.

Ta "maszyna" ma wdrukowane w polu "fermentability" stopnie odfermetowania surowców w stosunku do cukru trzcinowego. Ten "%" daje się zresztą zmieniać w kalkulatorze ręcznie. I gdyby wiedzieć, jakie rzeczywiste odfermentowanie ma dany rodzaj (producent) np. extraktu w stosunku do trzcinowego to byłoby nam wszystkim na pewno lżej. Brakuje tam jeszcze cukru buraczanego, glukozy i ekstraktu w płynie. Zresztą to b.pożyteczne narzędzie i warto z niego skorzystać chociażby dla lepszej orientacji.

Esencją odpowiedzi dla autora tego tematu jest to, że można z powodzeniem zastosować zamiennie surowce do refermentacji w podanych proporcjach, bez szkody dla piwa i bezpieczeństwa ludzi. A jak ktoś ma recepturę z gatunku Reinheitsgebot, to już w ogóle :-)

A ilość cukru w miodzie zależy m.in. od rodzaju miodu, pogody w danym roku produkcji, regionu itp.

I weź tu zrób badania jak piwo trza rozlewać :D Gdzieś kiedyś widziałem na forum temat z opisem wpływu rożnych rodzajów miodu na smak piwa, ale nie pamiętam, czy była mowa o ilości cukrów w tych typach. W wolnej chwili wyszukam z ciekawości, chyba, że obecni tu miodosytnicy zabiorą głos.

Podana tu ilość miodu sprawdzona empirycznie i sensorycznie - z wynikiem pozytywnym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.