Skocz do zawartości

syrop słodowy jęczmienny


zczc

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Znalazłem ostatnio stronkę http://www.sklepy24.pl/szukaj/syrop+s%C5%82odowy z syropem słodowym jeczmiennym. Tu też moje pytanie: Czy "Syrop Słodowy Jęczmienny" nadaje się do zastąpienia ekstraktu słodowego jęczmiennego do wyrobu domowego piwa? Czy ktoś z was miał z tym do czynienia i to stosował?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest to syrop słodowy, według mnie mógłby się nadawać lecz nie wiem czy ktoś robił piwo na bazie takiego dodatku zamiast ekstraktu. U gościa w hurtowni u którego kupuję glukozę powiedział ,że taki posiada lecz nie wie czy zastąpi ekstrakt słodowy.

Edytowane przez zczc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No o to się nie zapytałem bo nie wiedziałem czy bedzie pasował, najpierw chciałem poszukać na forum i w necie czy bedzie odpowiedni.

ps.A swoją drogą ANTEKS dałeś chyba namiary dla AG1929 na ekstrakt -cytuję: " ...nam z kumplem udało się kupić 12,5 kg ekstraktu słodowego płynnego za 130 PLN...czyli kg troszkę ponad 10 PLN...". Wiesz coś na ten temat? Samo może zamawiałeś? Jak tak to daj namiary.

Edytowane przez zczc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie tam gdzie biorę tą glukozę to hurtownia z dodatkami cukierniczymi. Znalazłem w sieci cos takiego:

 

Syrop słodowy.

 

Syrop słodowy – zwany też ekstraktem słodowym jest to zagęszczony wodny wyciąg otrzymany z rozdrobnionego słodu.

 

Słód – jest to podkiełkowane ziarno zbóż, w którym w wyniku nawilżenia do ok. 50% i poddania kiełkowaniu przez 5 – 6 dni nastąpiły pewne zmiany w skrobi polegające na jej rozkładzie do kekstryn i dwucukrów.

 

Po zakończeniu słodowania kiełkowanie przerywa się, wysusza słód i oddziela wyrośnięte w tym czasie z ziaren korzonki. Otrzymany słód stanowi produkt wyjściowy do uzyskania na drodze przemiału mąki słodowej. W celu otrzymania syropu słodowego rozdrobniony słód miesza się z wodą w kadziach zacierowych w temperaturze 55 – 65°C.

 

Podczas ekstrakcji i scukrzania enzymy amyloliptyczne rozkładają pozostałą w słodzie skrobię do maltozy i dekstryn a enzymy proteolityczne rozkładają jednocześnie białko do aminokwasów i peptyd.

 

Uzyskany syrop słodowy zawiera maltozę, dekstryny, rozpuszczalne związki białkowe, mineralne, enzymy itp. Dobrej jakości syrop słodowy powinien mieć przyjemny słodkawy smak, zapach słodowy bez obcych zapachów i zanieczyszczeń. Dodany do ciasta wzbogaca ja w cukry fermentujące, przez co zwiększa zdolność ciasta do wytwarzania gazów.

 

Syrop słodowy zwiększa także ilość związków białkowych i mineralnych w pieczywie oraz korzystnie wpływa na jego aromat i smak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem jeszcze coś o syropach, browarnictwie domowym i piekarnictwie:

...Uzyskana w procesie zacierania słodka,

nienachmielona brzeczka kierowana jest do specjalistycznych

urządzeń zwanych wyparkami.

Tam pod ciśnieniem i w wysokiej temperaturze

z brzeczki odparowywany jest nadmiar wody

i w efekcie otrzymywany gęsty, bo ok. 80-proc.,

syrop – ekstrakt słodowy. Taki syrop może być

potem poddawany kolejnym modyfikacjom,

w zależności od przeznaczenia. Może być m.in.

dodatkowo suszony, tak by odparować resztki

wody. W Polsce najbardziej znanym producentem

ekstraktów z przeznaczeniem dla piwowarów

jest wolsztyńska Wytwórnia Ekstraktów

Słodowych. Firma specjalizuje się w produkcji

ekstraktu m.in. dla piekarnictwa, ale w roku

2002 we współpracy z Browamatorem powstały

pierwsze ekstrakty dedykowane piwowarom

domowym – najpierw jasny, a wkrótce pszeniczny,

bursztynowy i ciemny...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.