Skocz do zawartości

Gwiazdka - bardziej etnograficznie


Sojer

Rekomendowane odpowiedzi

Zastanawiam się jak to jest w różnych częściach Polski. W Wigilię przychodzi do mnie Gwiazdor i przynosi prezenty. Mazowsze to św. Mikołaj. A jak to jest u pozostałych koleżanek i kolegów?

I druga, istotna kwestia. Czy przychodzi czerwony krasnal, czy uchował się gdzieś jeszcze tradycyjny strój (w Wielkopolsce był to kożuch, futrzana czapka i maska)?

Pytanie ostatnie. Czy jeśli przychodzi św. Mikołaj, to jest to ten sam, który chodzi 6 grudnia (może zachlał, albo został u jakiejś miłej mamy i nie zdążył dotrzeć do pozostałych dzieci), czy też inny? Jeśli inny to czy jeden i drugi jest w stroju krasnala, czy ten z 6 XII w szatach biskupich?

Mam nadzieję, że nie użyłem zbyt wielu skrótów myślowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ten co mieszka w Laponii to który?

U mnie 6 przychodzi Mikołaj i zostawiał słodycze w butach. 24 pojawia się Gwiazdor i to ten sam.

Z dzieciństwa pamiętam wigilie w zakładach pracy dla dzieci to był w kożuchu. W tej chwili dzieci raczej kojarzą tylko takiego jak ten z Laponii.

W moim mieście jest tradycja, że zawsze 6 grudnia w centrum miasta wszyscy mieszkańcy (głównie dzieci oczywiście) wspólnie z przybyciem św. Mikołaja zapalają lampki na gigantycznej choince. Mikołaj oczywiście jest jak z obrazka, ale ma choć pastorał czego normalnie już w jego atrybutach nie widać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie Mikołaj przychodził 6 grudnia, a pod choinką prezenty zostawiało Dzieciątko. Pamiętam z dzieciństwa, że za Mikołaja przebierał się probosz w okolicach 6 grudnia i rozdawał dzieciom prezenty, ale miał on mitrę i pastorał, nie był też ubrany na czerwono, z tego co pamiętam. Za to na pewno miał sztuczną brode, bez tego nie byłby Mikołajem i jest to element wspólny z tym krasnalem. Dzisiaj dzieci chyba takiego Mikołaja by nie rozpoznały.

Edytowane przez olo333
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A do mnie Mikołaj już nie przychodzi. Chyba stwierdził, że za dużo broję. ;) A tak na poważnie na północy Polski 24 grudnia przychodzi Mikołaj taki z brodą w czerwonej szacie. Słyszałem też jak niektórzy określają go mianem Gwiazdor, ale to sporadycznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A u mnie zawsze tak samo... trzeba wyjść i szukać [każdy swego: Teściowa Wielkopolanka - Gwiazdora, ja - Mikołaja (choć dokaldnie pamiętam, że jak byłem bardzo mały to Mama mówiła, że prezent to dar pierwszej gwiazdki - tej która wyznacza początek wigilijnego wieczoru), część rodziny z Galicji - dzieciątka]... i mimo, że idą szukać wszyscy to prezenty zawsze są już podrzucone pod choinką.

Pewnie dlatego, że lista osób poszukiwanych jest tak samo długa jak ta szukających.

Była u nas na wigilii zaprzyjaźniona Warmiaczka - ona opowiadała, że prezenty są od białego konia [wygląd jak lajkonik tyle, że bieluteńki] zwanego Szemel. Koń - który zapewne był rumakiem św. Marcina [na którego odbierano wynagrodzenia] podchodził do każdego, oceniał i decydował. Jeżeli delikwent był grzeczny wskazywał słudze podarek, jeżeli był niegrzeczny mógł kopnąć. Mężczyźni mogli go przechytrzyć - dać mu kstkę cukru, jabłko lub inny łakoć. Wówczas nie karał łobuzów kopniakiem, ale za łapókę mógł odwdzięczyć się tylko wódką (tę pito pierwszego dnia świąt).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Precz z koncernowym krasnalem!

 

http://www.pch24.pl/...n-,10557,i.html

 

Św. Mikołaj był biskupem Kapadocji (dz. Turcja). Skąd tam niby u niego miałby być śnieg? Skąd pomysł, żeby w kraju śródziemnomorskim chodzić w szubie z futrzanym kołnierzem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie będę oryginalny: 6 grudnia, nocną porą, cichcem przychodzi Mikołaj i zostawia prezenty pod poduszką. W Wigilię z pierwszą gwiazdką na niebie, również niepostrzeżenie, pojawia się niejaki Aniołek, który prezenty podkłada pod choinkę. A gwiazdor, cóż, kojarzy mi się z Elvisem Presleyem ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to dodam. Mikołaj u nas zostawia prezenty w bucie. Trza je najpierw porządnie wyglancować :) Zawsze są to słodycze i owoce. Prezenty cięższego kalibru nosi Gwiazdor.

 

I zobaczcie. Dziadek Mróz nam się nie importował.

Edytowane przez Tomek-Pasieka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiele nowego do tematu nie wniosę, jak powiem że 6-tego przychodzi Św, Mikołaj - bardzo głośno i donośnie ogłaszając swoją obecność a w Wigilię wieczorem przychodzi Dzieciątko. cichutko żeby nikt go nie widział :)

Z Dziadkiem Mrozem spotkałem sie tylko dwadzieścia parę lat temu w szkole na "ruskim" :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie 6 grudnia przychodził biskup i męczennik św. Mikołaj, i zazwyczaj dawał słodycze, a potem na wigilię przychodził wujek przebrany za czerwonego Mikołaja amerykańskiego, a że nie byliśmy głupie dzieci to rodzice zrezygnowali całkiem z Czerwonego krasnala i prezenty u nas my przynosimy i tyle. A w innych domach z tego co wiem to czerwony Krasnal przychodzi, ale też czasem odbywa się to odwrotnie, że 6 grudnia czerwony przychodzi, a potem dzięciątko przynosi prezent, lub aniołki. U mnie jest multi kulti bo tu przesiedlali ludzi z całej Polski :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moim rodzinnym domu w Częstochowie 6.XII przychodził Św.Mikołaj w biskupiej czapce,czerwonym płaszczu,białymi wąsami i brodą, z workiem prezentów na plecach a w dłoni dzierżył pastorał.W Wigilię po kolacji znajdowaliśmy prezenty pod choinką, dostarczone przez Gwiazdkę.

Edytowane przez arusb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.