Skocz do zawartości

BRY-97 vs. US-05


scooby_brew

Rekomendowane odpowiedzi

Dzisiaj uwarzyłem 42L IPA, poszło to do 2 fermentorów, jeden dostał BRY-97 a drugi US-05. Chcę zobaczyć, czy faktycznie jest między tymi drożdżami różnica, i jaka. Na razie dodałem rozwodnione drożdże i czekam. SG było 1.058, czyli 14.8 blg. Zasyp jak do Drunken Jedi IPA, tylko chmiele w większości Amarillo. Obydwa drożdże pochodzą z nowej saszetki, rozwodnione przed użyciem w sposób standartowy, wrzucone do warki w 29°C, będzie się fermentowało w basemancie gdzie mam teraz 20°C.

 

Ze strony producenta wygląda na to że są to drodże podobne do Chico (US-05, WY1056, WLP001), tylko że produkują bardziej klarowne piwa. Może to jest sucha wersja WY1272, które pochodzą od drożdży Chico ale produkują bardziej owocowe w smaku i bardziej klarowne piwa?

Edytowane przez scooby_brew
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

US-05 zaczął powoli "pykać" z airlocka po 2 godzinach po dodaniu drożdży i teraz po 10 godzinach po wrzuceniu drożdży robi to samo. BRY-97 początkowo po 2 godz. podniósł środkową część airlocka (3-częściowa "rurka" fermentacyjna), ale po 10 godz. airlock wygląda jakby nic się nie działo. Po powrocie z pracy otworze fermentory żeby zobaczyć co się dzieje w środku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po 24 godz od dodania drożdży US-05 pyka sobie szczęśliwie w rurce i ma wszystkie normalne cechy pełnej fermentacji. BRY-97 nie ma żadnych cech fermentacji. Zero aktywności w rurce, otworzyłem przykrywkę a tam nic, poza kilkoma małymi plamkami z pianą. Bardzo późny start z BRY-97, albo... brak startu? Drożdże są martwe? Zobaczymy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po prawie 48 godzinach BRY-97 wreszcie zaczął działać, chociasz narazie wolniutko. US-05 zaczął fermentować po 2 godzinach a BRY-97 po dwóch dniach. To jest zdecydowanie minus, zwłaszcza jeżeli domowy piwowar stara się uchronić przed infekcjami. Tymczasem US-05 pomału kończy fermentację i zwalnia aktywność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po trzech dniach BRY-97 fermentuje jak szalony. Rurka pyka jak z karabinu maszynowego, chyba założę blow-off tube (gumową rurkę i wiaderko) żeby uchronić sie przed "wybuchem i koniecznością mopowania piwa z sufitu. Piana wypełniła całą górę fermentora. Może BRY-97 stara się nadrobić straty pierwszych dwóch dni? :)

US-05 już prawie zwolnił do zera, tam fermentacja jest już praktycznie skończona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe czy to jednorazowy przypadek (może gdzieś na etapie dystrybucji były źle przechowywane), czy ten szczep tak po prostu ma.

Myślę że powtórzę ten eksperyment jeszcze raz z drugą generacją tych drożdży. Jeżeli w tym wypadku obydwa wystartują z tą samą szybkością, to była wina złego opakowania lub złego sposobu suszenia Danstar BRY-97. Jak tak się zastanawiam, to Danstar Nottingham (w sumie bardzo dobre drożdże) ma czasami późne starty, więc może to jest ich sposób suszenia w fabryce?

 

I teraz pytanie: jak myślicie, czy przelać to na "cichą" czy zrobić tak jak ja zawsze robię: 3-4 tygodnie na "burzliwej", bez przelewania na "cichą" i bez otwierania wieka?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

2013-01-22_15-10-11_717.jpg

 

No i dzisiaj zakegowałem piwa z obydwóch fermentorów. Po lewej jest BRY-97, po prawej US-05. Niby BRY-97 miał być "bardziej klarowny" (w/g producenta) ale ja jakoś tego nie widzę. Obydwa piwa były bez cichej, chmielone na zimno ok. 3 tygodnie temu. po 2 oz. (57g) Amarillo (chciałem zakegować wcześniej ale jakoś nie wyszło). Teraz dodałem 70g cukru kuchennego na refermentacje i po 1 oz. (28g) szyszek cascade na zimno do środka kega (mój patent®). :)

 

W smaku BRY-97 jest trochę mniej owocowy, albo mniej uwypukla owocowe chmiele w tym IPA.

 

Po nagazowaniu porównam te piwa ponownie.

Edytowane przez scooby_brew
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapomniałem dodać, że FG w tych poprzedenich IPAs była taka sama: 1.014.

***************

Wczoraj uwarzyłem 40L Stouta i poszło do 2 fermentorów na gęstwie z BRY-97 -i US-05. Dałem po 8 oz. gęstwy. I tutaj szok. Tym razem BRY-97 nie był wcale spóźniony; nawet wystartował ok 2 godziny przed US-05. BRY-97 wystartował po 16 godzinach, US-05 po 18. Więc skąd takie spóźnienie w starcie przy "świeżych" BRY-97 z woreczka? Czy może po prostu Danstar ma zły sposób suszenia drożdży, bo jak się zastanowić, to Nottingham też często startuje późno?

Edytowane przez scooby_brew
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Scooby & Zgoda. Czytalem posty nt. BRY z HBTalk ( wy pewnie tez ;) )

Potwierdzaja tam to co zaobserwowal Scooby. 2 generacja (gestwa) - startuje o wiele szybciej. 1 generacja startuje do 48 h!! Szybciej, tylko w wyzszych temperaturach (ponad 20 C ).

I owszem, przypuszczenia sa takie, ze powodem poznego startu moze byc nieodpowiednia ilosc drozdzy w saszetce!!!!

PS Twierdza, tam tez, ze BRY, prawdopodobnie ze wzgl. na bardzo burzliwa fermentacje, ''gluszy'' doznania chmielowe.

Edytowane przez mirogster
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...

2013-03-01_16-18-09_431.jpg

 

 

To już końcowy produkt. Piwo było fermentowane przez miesiąc tylko w burzliwej, bez cichej, następnie zdekantowane do kegów z 70g cukru, naturalnie nagazowane w kegach. Chmielenie na zimno: 2 uncje granulatu Amarillo w fermentorze i 1 uncja szyszek Cascade w kegu.

 

US-05 jest po lewej i jest bardziej klarowny, wbrew tego, co twierdził producent Danstar BRY-97. Inna rzecz że ten z US-05 po prostu mi lepiej smakuje i wypiłem kilka pintów więcej, więc przez to mógł się zrobić bardziej klarowny. :D

 

Smak: US-05 jest bardziej owocowy, bardziej słodki, więcej słodkich pomarańczy i cytrusów, w porówmnaniu z BRY-97, który ma bardziej kwaskowe cytrusy w smaku. BRY-97 jest bardziej neutralny w smaku, smakuje jakby było tam mniej chmieli.

 

Ogólnie, bardziej cytrusowy US-05 bardziej nadaje się do IPAs, a neutralny BRY-97 co prawda jest gorszy do IPA, ale nadaje się do większej palety piw: Stouty, Brown Ales, Amber Ales, etc.

 

W sumie BRY-97 smakowo są dobrymi drożdżami do dużej palety piw... ale bardzo późny start z saszetki mnie zupełnie wystraszył i po tym eksperymencie dam sobie z tymi drożdżami spokój.

Edytowane przez scooby_brew
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to jestem lekko zawiedziony wynikiem testu bo mam zamiar popełnić IPA właśnie na BRY-97. Zobaczymy jak u mnie wyjdzie start fermentacji. Zrobię brown ale na pierwszy ogień na nich. Już widzę, że byłyby idealne do cream ale jakiego robiłem, czystszy w smaku i klarowniejszy byłby extra.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to jestem lekko zawiedziony wynikiem testu bo mam zamiar popełnić IPA właśnie na BRY-97. Zobaczymy jak u mnie wyjdzie start fermentacji. Zrobię brown ale na pierwszy ogień na nich. Już widzę, że byłyby idealne do cream ale jakiego robiłem, czystszy w smaku i klarowniejszy byłby extra.

W tym wypadku akurat US-05 okazały się bardziej klarowne niż BRY-97. Powolny start fermentacji BRY-97 był tylko przy pierwszym użyciu prosto z saszetki. Potem, z gęstwy, BRY-97 już startował normalnie.

Edytowane przez scooby_brew
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym wypadku akurat US-05 okazały się bardziej klarowne niż BRY-97. Powolny start fermentacji BRY-97 był tylko przy pierwszym użyciu prosto z saszetki. Potem, z gęstwy, BRY-97 już startował normalnie.

 

Potwierdzam. Bardzo wolny start uwodnionych drożdży BRY-97 z saszetki (choć na pewno nie było to aż 48h). Przedwczoraj warzyłam IPA i zadałam gestwę - start o wiele szybszy. Z klarownością to się jeszcze zobaczy, bo zazwyczaj ipy nie są u mnie na początku dojrzewania w butelkach jakoś szczególnie klarowne mimo dodatku mchu irlandzkiego. Jednak na pierwszy rzut oka, piwo po 2 tygodniach od butelkowania jest trochę bardziej mętne od piw robionych przez mnie na US-05. Zobaczymy jednak jak będzie wyglądało za jakiś czas. Mi to jednak nie przeszkadza, bo jakoś nigdy nie zależało mi na idealnie klarownych piwach. Drożdże kupione tylko dlatego, że w sklepie nie było US-05 :) Smakowo ciężko będzie mi porównać te dwa szczepy drożdży tak jak Scoobiemu, bo nie mam akurat w butelkach żadnego piwa na US-05.

 

Myślę, że nie skreślę ich z ewentualnej listy zakupowej, ale mając do wyboru BRY-97 lub US-05 to przyzwyczajenie pewnie sprawi, że kupię US-05.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 9 miesięcy temu...

To samo u mnie. 24h od zadania - rozwodnione zadane w temperaturze 22 do 18 litrów IPA 14blg i nawet piany nie ma (obecnie temperatura 19-20). Niestety jadę na dwa dni na sylwestra więc mam nadzieję że wystartują i to nie tak burzliwie żeby mi pokój zapaskudzić....

Jak nie wystartują to co za 2 dni zrobić? Mam jedna saszetkę US-05 na stanie...

 

EDIT: 25.01

Po 48 godzinach już hulały. Do obecnej warki dodałem gęstwę i oznaki fermentacji (bulgotanie) były już po jakiś 16-18 godzinach a po 26 piękna piana.

Edytowane przez Slimaq
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Scooby & Zgoda. Czytalem posty nt. BRY z HBTalk ( wy pewnie tez ;) )

Potwierdzaja tam to co zaobserwowal Scooby. 2 generacja (gestwa) - startuje o wiele szybciej. 1 generacja startuje do 48 h!! Szybciej, tylko w wyzszych temperaturach (ponad 20 C ).

I owszem, przypuszczenia sa takie, ze powodem poznego startu moze byc nieodpowiednia ilosc drozdzy w saszetce!!!!

PS Twierdza, tam tez, ze BRY, prawdopodobnie ze wzgl. na bardzo burzliwa fermentacje, ''gluszy'' doznania chmielowe.

Gęstwę przetestuję na dniach, ale u mnie uwodnione z saszetki, i to jeszcze przy końcu terminu (04-2014), start fermentacji nie dalej jak po 24h i to w temperaturze otoczenia ok. 13 stopni, piana jak bita śmietana, trochę wyszło przez rurkę, a z powodu temperatury pewnie fermentacja dość spokojna. Organoleptycznie jeszcze nie testowane ale jak dla mnie to co zaobserwowałem do tej pory skłania mnie ku danstarom, jeśli kiedykolwiek jeszcze będę potrzebował sucharów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.