Skocz do zawartości

Kegi pepsi - kilka pytań


Oskaliber

Rekomendowane odpowiedzi

Z racji tego, że jak wszyscy wiemy najgorszym koszmarem piwowara jest mycie butelek przymierzam się do zakupu kegów. Stąd też mam związanych z tym kilka wątpliwości:

 

1. Jak szybko trzeba opróżnić keg? Czy jest szansa trzymać w nim zdatne do wypicia piwo np. przez 4-5 miesięcy czy nie ma takiej opcji i trzeba się z nim rozprawić dużo szybciej?

2. Co w przypadku, gdy np. pewnego wieczora naleję sobie 1 kufelek, potem przez 3 dni nie używam w ogóle kega i po tych trzech dniach chcę nalać znowu? Przecież w wężach będzie zaschnięte stare piwo, które logicznie myśląc może zakazić całość piwa w kegu.

3. Czy mogę mieć jeden kran i wąż do wyszynku i korzystać z niego jednocześnie z dwóch kegów? To znaczy przełączać się między nimi zależnie od tego na jakie piwo mam aktualnie ochotę?

4. Wiki mówi, że koniecznie jest podłączenie specjalnych węży dedykowanych do instalacji piwnych. Gdzie mogę takie kupić? O ile ofert kegów, szybkozłączek czy kranów jest pełno to węży jeszcze nigdzie nie widziałem.

 

Mam nadzieję, że znajdą się jakieś wystarczająco znudzone osoby, żeby rozwiać moje wątpliwości ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mogę tylko na 4 punkt podpowiedzieć (reszta mnie tez interesuje bo właśnie zaczynam kegować :D ), bo sam kupowałem węża, tani to on nie jest:

http://www.bolid.pl/...,akcesoria.html 2,80 netto za metr i druga firma: http://www.grupaibc....lacji_akcesoria 2,60 netto za metr ale jak mi przesyłkę wyliczył 36 brutto za pare metrów węża to wziąłem z tej pierwszej firmy. IBC ma za to fajne obejmy http://www.grupaibc....polskafp_obejmy

Edytowane przez Mariusz_CH
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z własnedo doświadczenia - jeden sezon na kegach, mogę powiedzieć żę po3-4 miesiącach piwu nic nie dolega,

Piwo w wężu nie zasycha- bo niby jak,

Linie do wyszynku sterylizowałem za każdyma razem jak napełniałem kega, kran częściej,

piwo nigdy nie skwaśniało, nawet latem.

Kegami zbytnio nie żąglowałem- podpinane po 2-3 razy i były puste, czasami od początku do końca jeden keg

Edytowane przez slawek1k
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Jak szybko trzeba opróżnić keg? Czy jest szansa trzymać w nim zdatne do wypicia piwo np. przez 4-5 miesięcy czy nie ma takiej opcji i trzeba się z nim rozprawić dużo szybciej?

w zależności od piwa może stać i rok, zasada taka sama jak z butelkami. Oczywiście keg musi być sprawny i szczelny :)

2. Co w przypadku, gdy np. pewnego wieczora naleję sobie 1 kufelek, potem przez 3 dni nie używam w ogóle kega i po tych trzech dniach chcę nalać znowu? Przecież w wężach będzie zaschnięte stare piwo, które logicznie myśląc może zakazić całość piwa w kegu.

U mnie keg lany jest przez 2-4 tygodnie i nic się nie dziej z piwem. Trzeba tylko pamiętać od dobijaniu gazem. Linia do wyszynku musi być szczelna, nic nie zasycha, nic nie kwaśnieje.

3. Czy mogę mieć jeden kran i wąż do wyszynku i korzystać z niego jednocześnie z dwóch kegów? To znaczy przełączać się między nimi zależnie od tego na jakie piwo mam aktualnie ochotę?

Możesz korzystać z jednej linii, ale to mało wygodne.

4. Wiki mówi, że koniecznie jest podłączenie specjalnych węży dedykowanych do instalacji piwnych. Gdzie mogę takie kupić? O ile ofert kegów, szybkozłączek czy kranów jest pełno to węży jeszcze nigdzie nie widziałem.

o przewody piwne i zaciski zapytaj kolegę wesołego, powinien mieć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
  • 2 miesiące temu...

Dużo osób trzyma butle w chłodziarkach i nic się nie dzieje :) po tygodniu w garażu przy 1C nic też się z butlą moją nie stało, a podłączyłem ją od razu do kega i nie miała czasu się ogrzać, normalnie się rozprężało. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak na wszelki wypadek:

Pierwszym objawem jaki zauważyłem po włożeniu butli wraz z reduktorem do kegeratora był 'wyciek' prawie pełnych 5kg CO2 w ciągu kilku dni :monster:

Podejrzewam, że wyraźne zmniejszenie temperatury poluźniło minimalnie docisk nakrętki.

Od tego momentu dokręcam reduktor nieco mocniej i problem się nie pojawia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...

Witajcie. Dorwałem dzisiaj za darmo sprawną małą lodówkę o wymiarach 50x50cm o wysokości 85 cm. Zastanawiam się czy nada się na kegerator. Jak myślicie zmieści się keg pepsi w środku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam 1,5 litra jest idealna do kegatora wstawisz do lodówki i z głowy na parę miesięcy. Ja mam ten problem, że w punktach nabijania gazu w mojej okolicy pracują półmózgi, którzy albo nie umieją nabić gazu i przetrzymują butlę po dwa tygodnie, albo naliczają sobie kosmiczne ceny (ostatnio w sierpniu facet chciał mi policzyć 39 zł za nabicie gdzie normalna cena to 15 zł) Zmuszony jestem kupić sobie 6-8 litrową i przejściówkę, bo po pierwsze łatwiej taką butlę wymienić, po drugie ostatnia butla starczyła mi tylko na 4 miesiące, więc to tak na prawdę zależy od twojego zużycia, na początek starczy 1,5 litra.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.