Skocz do zawartości

Robaki w pszenicy


BeerGrill

Rekomendowane odpowiedzi

Podczas wizyty w Muzeum Przyrodniczym we Wrocławiu zobaczyłam tego robala w formie "eksponatu" - tak, to wołek zbożowy. Miałam to ustrojstwo, które najprawdopodobniej trafiło do mnie w pszenicy niesłodowanej kolegi. Po jakimś czasie mówi mi, że robaki u niego w pszenicy się pojawiły i pyta, czy u mnie też. Ja oczywiście spojrzałam na worek z daleka i mówię, że jest ok. Do czasu... Bestie tak się rozmnożyły (główne ogniwo "epidemii" wychodziło z worka z pszenicą), że bałam się o całe zapasy, które przechowuję na zabudowanym balkonie. Dokładnie przejrzałam zapasy (były nawet dziury w workach strunowych - nie wiem, czy wołki same są w stanie przebijać się przez folię, no ale...). Przede wszystkim gruntownie posprzątałam balkon (trochę popryskałam octem rozrobionym z wodą), a najmniej podejrzane słody wpakowałam w plastikowe fermentory. Po jakimś czasie znowu pojawiły się robaki, mniej ich było ale jednak. Ponownie sprzątanie balkonu, przejrzenie worków, eliminacja podejrzanych słodów, wyczyszczenie fementorów (trochę zdechlaków leżało na jego dnie) i ponowne zamknięcie w nich słodów. Już mam święty spokój. Wiem, że niektórzy wykorzystują słody, nawet jeśli widzą, że w worku były robaki, ale mnie to najzwyczajniej brzydzi. W ogóle brzydzi mnie robactwo w każdej postaci, aż skóra mi cierpnie :D Dużych strat nie było, parę kilogramów wyrzuciłam, worek 20kg uratował się. Jednak najbardziej cieszy mnie, że robaki nie przedostały się do mieszkania, a zwłaszcza do kuchni, z której jest wejście na balkon. Od dłuższego czasu mam święty spokój i niech tak zostanie.

Edytowane przez ciafu1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, dzięki, to ten Wołek. Tylko ja już Wita na tym uwarzyłem, ale chyba troszkę białka nie zaszkodzi. Rozumiem, że wyrzucić to po to, żeby się nie rozprzestrzeniło na inne ziarna?

Napisałem maila do sklepu.

Edytowane przez BeerGrill
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będziesz miał lepszą pianę w wicie :D A tak na serio to myślę, że warto odseparować ziarno z robakami od ziarna "potencjalnie" pozbawionego robactwa. Możesz też spróbować sposobu tutaj podanego: http://www.piwo.org/topic/3722-przechowywanie-slodu/page__st__40#entry161231

Dał radę na trójszyka, to i na wołka powinien zadziałać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W śrutowanym surowcu miałeś te szkodniki? Twarde sztuki :D

Ja miałem w niesłodowanym jęczmieniu - po prawie roku (sic! - leżał nieruszany worek w piwnicy, a ja zapomniałem) została praktycznie sama łuska i kilka pokoleń wołka :beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będziesz miał lepszą pianę w wicie :D A tak na serio to myślę, że warto odseparować ziarno z robakami od ziarna "potencjalnie" pozbawionego robactwa. Możesz też spróbować sposobu tutaj podanego: http://www.piwo.org/..._40#entry161231

Dał radę na trójszyka, to i na wołka powinien zadziałać.

Ja mam tylko 2 kg pszenicy, wojny z insektami nie będę przeprowadzał, najwyżej wywale to w kubeł, chociaż tak naprawdę mi to nie przeszkadza, tylko boję się trochę o inne słody, z drugiej strany to wątpię żeby to przegryzło mi ten foliowy worek.

W śrutowanym surowcu miałeś te szkodniki? Twarde sztuki :D

Ja miałem w niesłodowanym jęczmieniu - po prawie roku (sic! - leżał nieruszany worek w piwnicy, a ja zapomniałem) została praktycznie sama łuska i kilka pokoleń wołka :beer:

No zakupiłem ześrutowany. Napisałem do sklepu, niech ogarną temat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wyrzucaj. Wystaw to na mróz albo wstaw do zamrażalki i robaki zdechną z zimna. Półkę na której to stało umyj wodą z chlorem.

Edytowane przez scooby_brew
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic się nie stanie ziarnu, ale ja na twoim miejscu bym oddzielił słody ponieważ one przegryza wszystko. Jak miałem na studiach w akademiku to wyrzeźbiły mi w wiaderku plastikowym takim cienkim piękne otwory więc mają moc...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie zapomnij przedłużyć przerwę białkową :P

Przerwę białkową to chyba powinienem skrócić, co za dużo, to nie zdrowo.

Przynajmniej robal "odda tobie co kryje w sobie" i będzie dobrą pożywką dla drożdży :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie zapomnij przedłużyć przerwę białkową :P

Przerwę białkową to chyba powinienem skrócić, co za dużo, to nie zdrowo.

Przynajmniej robal "odda tobie co kryje w sobie" i będzie dobrą pożywką dla drożdży :D

Tak, będę miał pełnego Wita. Tylko żeby mi się schabowy nie zrobił.

Nie wiem czy mrożenie pomoże. Pamiętaj, że są gatunki, które hibernują, ot chociażby niektóre drewnojady.

Jak nie pomoże mrożenie będzie prażnie, a w ostateczności długie warzenie..nic nie przehibernuje.

Edytowane przez BeerGrill
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisałem maila do sklepu i dostałem odpowiedź, że już nie mają "materiału porównawczego" (bo faktycznie jak brałem, to już była końcówka), jednak zapewnili, że zwracają na to uwagę, a po tym mailu dodatkowo sprawdzą obecną partię. Myślę że na razie nie ma sensu robić antyreklamy, niemniej jednak, jeśli ktoś ostatnio kupował niesłodowaną pszenicę, to niech lepiej sprawdzi, czy nie ma w niej dodatków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wołki wyłażą jak jest ciepło. Może być tak, że sklep trzyma towar na magazynie gdzie jest chłodno i ich nie widać. Po zakupie pszenica leży w cieple i się robactwo rozłazi.

Najlepszą metodą sprawdzenia czy nie ma się dodatkowego białka jest umieszczenie pszenicy w misce pod lampką np nocną. jak się zboże ogrzeje to wyłażą i biegają po powierzchni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wyrzucaj. Wystaw to na mróz albo wstaw do zamrażalki i robaki zdechną z zimna. Półkę na której to stało umyj wodą z chlorem.

 

Jeśli chodzi o wymrażanie, to wg zasad HACCP skażony towar należy mrozić przez tydzień w temp. -16st. C lub niższej, więc w warunkach domowych trochę trudno. Natomiast dezynsekcja termiczna to świetne rozwiązanie. Jest skuteczna na wszystkie formy rozwojowe i nie używa się żadnej chemii. Przeprowadza się taki zabieg w temperaturze ok.55st. C, myślę że dla słodu np. w piekarniku wystarczy maksymalnie przez godzinę.

Taka temperatura, jak napisał Wogosz w tym poście, nie szkodzi też słodowi :)

 

Jeszcze jedno: wołek jest bardzo ruchliwy, więc dobrze jest szybko się go pozbyć żeby się nie rozlazł po całym mieszkaniu/piwnicy.

Edytowane przez gregroc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka dni leży na balkonie w foliowym worku, wczoraj warzyłem i jak otwierałem to sprawdzałem czy są, jednak może nie zdążył się nagrzać, żeby powyłaziły. Dla świętego spokoju podgrzeje ziarno jak radzicie.

Że są ruchliwe to zauważyłem, właśnie się zastanawiam w czym je do piekarnika włożę, żeby mi tam gdzieś nie pouciekały.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedno: wołek jest bardzo ruchliwy, więc dobrze jest szybko się go pozbyć żeby się nie rozlazł po całym mieszkaniu/piwnicy.

 

Przeczytałem cały ten wątek i mam kilka uwag:

1. Wołek zbożowy jest jednym z najmniej ruchliwych insektów - tylko wolno chodzi, nie biega.

2. W temp. poniżej 5 st. zapada w stan hibernacji, wewnątrz ziarniaka gdzie wgryza się aby złożyć jaja. Ciężko w warunkach domowych wymrozić ziarno tak, aby temp. wewnątrz ziarniaka spadła poniżej -15st.

3. Najlepszą metodą jest podgrzanie ziarna do temp. 50-55, wystarczy ok. 1 godzina i mamy pewność że "załatwiliśmy" wszystkie insekty (razem ze złożonymi jajami).

4. Nie ma żadnej pewności, że sklep sprzedał pszenicę z robakami. Jednakowo mogły zalęgnąć się w sklepie jak i u nabywcy, Mogły też być w ziarniakach wcześniej złożone jaja, z których wylęgły się owady jak ziarno zaczęto przechowywać w ciepłym pomieszczeniu.

5. Nie trzeba obawiać się przejścia wołka z pszenicy do słodów. Słód jest zbyt suchy dla wołka i w takim środowisku nie przeżyje. Jeżeli ktoś miał w słodzie wołka, to znaczy że słód mu zawilgotniał. Należy natomiast obawiać się, aby nie zalągł się w kuchni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.