Skocz do zawartości

stout proszę o poradę


rpaloha

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie chciałbym uwarzyć piwko na komunie synka, żeby za 5 miesięcy nie zrobił mi się kwach. Myślałem o stout 1,060-1,070 ,us 05, ile % minimalnie dać słodu palonego żeby nie zakwasił piwa do stopnia niepijalnego. Dzięki za podpowiedz 3majcie się.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a w którym momencie chcesz go (ten słód palony) dać? Chcesz uzyskać mocną paloność? Czyli na początku zacierania, czy zabarwić bardziej i uzyskać bardziej czekoladowe, kawowe efekty?

Edytowane przez St. Anger
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oki piłem własne piwo stout po 2miechach było wytrawne i kwaskowate piana na 1cm wysycenie lekkie 120g cukru/23l, przypuszczam że po 5 miechach będzie kwach i winę widzę w palonych słodach podobny efekt jest w kawie czarnej tak mi się wydaje jeśli się mylę to dobrze goście będę zadowoleni +moja duma )))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przypuszczam że po 5 miechach będzie kwach

 

Nie wiem jakim cudem ale moje stouty im dłużej we flaszkach tym ich "kwaskowatość" się zmniejsza.

Jeżeli bez jęczmienia palonego nie ma stouta to spróbuj może zasyp z minimalną ilością tego jęczmienia uzupełnić np. cofffee light i może carafą special.

Popełniłem wariację guinessa, modyfikując lekko recepturę dry stouta B.Banasiaka ("Znakomite piwa - sprawdzone receptury" BA):

26 litrów, 12,5Blg

pale ale 3,4kg

palony jęczmień 0,35kg

płatki jęczmienne 0,2kg

coffee light 0,2kg

carafa II special 0,2kg

zakwaszający 0,15kg

karamel pils 0,1kg

Chmiele Marynka i Fuggles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli uważasz, że Twoje stouty są zbyt kwaskowate, to możesz spróbować zmodyfikować wodę, której użyjesz do zacierania, poprzez dodanie węglanu wapnia (kredy). Na początek dobrze byłoby zdobyć raport z analizy wody, którą masz w kranie, a także poczęstować któregoś z sędziów i zobaczyć, czy podziela on Twoje odczucia co do kwaskowatości w piwie. Druga sprawa, pozwoli Ci on ustalić źródło tego smaku, być może nie pochodzi ona z palonych ziaren.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki olo333 za sugestie.

Ta lekko odczuwana "kwaskowatość" pochodzi jak najbardziej z palonego, ale nie przeważa w całym "bukiecie". Z każdym tygodniem-dwoma lekko zanika a cały smak staje się pełny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.